Kako grize postelje?

Julij 2019

Video: Kako do zdravih nohtov? Brez grizenja! (Julij 2019).

Anonim

Každý hmyz s krvným obehom má svoje vlastné stravovacie návyky. A bugy v posteli tu nie sú výnimkou. V skutočnosti, ako ploštice skus, a aké účinky spôsobujú ich uhryznutie, existuje mnoho špecifických detailov, ktoré sú nielen vyhrali tieto hmyzu univerzálne nenávisť, ale aj priťahuje pozornosť vedcov.

skus Anatómia: ploštice jedlo pod mikroskopom

ploštice je špeciálne upravená pre zásobovanie krvou zariadenie piercing-sania, čo sa ukázalo dve brady. Celý orgán vyzerá ako malá špicatá trubica, dostatočne silná na to, aby prepichla kožu človeka, ale nemohla preniknúť kožou psa. Preto vo veľkých domácich zvieratách chyby nie sú parazitické. A otázka, či chrobáky kousnuť, stojí za to odpovedať, že je pravdepodobnejšie, že budú pichnuté.

Samotný proboscis, mimo kŕmneho procesu, tlačí hmyz do spodnej časti cefalotoraxu, takže je neviditeľný. Bed bugy a niektorí z ich príbuzných majú dokonca špeciálnu drážku na cefalotorax, ktorý pôsobí ako špeciálna pochva pre im injekciu.

Počas uhryznutia chyba prepichne kožu proboscis a snaží sa ju dostať do cievy. Keď sa podarí (a vďaka svojej schopnosti cítiť tras krvi v kapilárach to robí majestátne), parazit nasáva 1-1, 5 μl krvi.

chobota chyba má dva kanály - jeden pre sanie krvi, a druhá - pre vloženie do rany slín, pôsobí ako analgetikum. Výsledkom je, že dospelé posteľné chrobáky bezbolestne kousnu pre svoju obeť.

Po prijatí takejto časti krvi sa hmyz pohybuje niekoľko centimetrov pozdĺž tela a opakuje celú operáciu znovu. Takže parazit produkuje sériu 3-6 kúskov, počas ktorých absorbuje až 7 μl krvi. Táto časť presahuje hmotnosť dospelého hmyzu takmer dvakrát a stačí na týždeň alebo na polovicu trávenie a odpočinok.

V dôsledku toho sa chyba vyskytuje raz za 7-10 dní. Ale ako často uhryznutie uhryzne, záleží na ich počte v miestnosti - v silne napadnutom byte človek môže počítať s telom viac ako 500 uhryznutí ráno.

Larvy ploštice sa kŕmia častejšie a menšie porcie. Najmenšie z nich musia byť kŕmené takmer denne. Je zaujímavé, že larvy nezasávajú slinu do rany, keď sa kousnu, a svrbenie začína byť pocítený človekom aj pri samotnom kŕmení hmyzu.

Vo všeobecnosti chyby, ktoré uhryzajú ľudí, nie sú vždy parazity. Sú známe veľké jedovaté chyby - dravce, kŕmenie iným hmyzom. Majú rovnaké proboscis ako bed-bratov, s pomocou ktorých suka obsah ich obetí. S tou istou proboscisou sú schopní uhryznúť osobu počas ochrany, čo spôsobí vážne podráždenie, niekedy zápal a príznaky všeobecnej intoxikácie. Medzi tropickými predátormi sú známe druhy, ktoré predstavujú prechodnú fázu medzi predátormi a parazitmi - okrem kŕmenia iným hmyzom môžu konzumovať krv veľkých zvierat vrátane ľudí.

Príznaky uhryznutia: ako odlíšiť uhryznutie chrobáka od uhryznutia iného hmyzu

Chyby postele sú často zamieňané s uhryznutím iného hmyzu. Ak nie je dostatok kousnutí, môžu sa mýliť s komármi. Napriek tomu, ako presne hrýzť chyby postele, je ľahké ich dať a ich uhryznutie sa dá ľahko odlíšiť od uhryznutí iného hmyzu.Hlavné rozlišovacie znaky uhryznutí chrobákov sú:

  • séria uhryznutí. Vzhľadom k tomu, že chyba vysáva krv z niekoľkých rán, ponecháva akýsi druh "cesty" uhryznutí;
  • počet kousnutí sám. Bedbugy žijú v neorganizovaných klastroch a na jednu noc niekoľko hmyzov hrýzť naraz;
  • Čas v noci. Popoludňajšie štetce sú neaktívne.

Zvyčajne po použití chýb v oblasti pokožky sa objavujú podráždenia a svrbenie na miestach uhryznutia, ktoré zvyčajne trvajú niekoľko hodín. A len v zriedkavých prípadoch môžu byť škrabania chýb skutočne nebezpečné.

Čo je nebezpečné skusenie?

Najvážnejšie dôsledky kousnutia domácich chrobákov sú možné alergické reakcie. V prípade vysokej náchylnosti na enzýmy zavádzanej chybou pri klepnutí môže byť pozorovaný anafylaktický šok, avšak iba niekoľko takýchto prípadov je známe. Vo všeobecnosti, nebezpečenstvo chyby uhryznutia nepresahuje hrýznutie komárom.

Bedbugy nie sú nosičmi patogénov ľudských chorôb. Hoci niektoré štúdie potvrdili prítomnosť rôznych patogénnych baktérií na tele a v tele, nie sú známe žiadne prípady infekcie žiadnymi chorobami s uhryznutím v histórii medicíny.

V niektorých prípadoch môže po obehu domácich chýb obeť vyvinúť dlhotrvajúcu kožnú vyrážku. Oveľa častejšie, a najmä - u žien, lezenie na vlastnú päsť v posteli hmyzu spôsobuje duševné traumy a strach zo spánku. Navyše, kvôli neschopnosti spať, pri neustálom odpočúvaní plošticových škvŕn sa zhoršuje pracovná kapacita a celkovo sa zhoršuje životná úroveň.

Niekedy sa kúsky nedajú dlho vyliečiť a po niekoľkých dňoch sa začnú ochorieť, ochorieť a vytekajú z nich. Je to už jednoznačný znak, že pri vlievaní do rany sa objavila infekcia. V tomto prípade musíte navštíviť lekára.

Kedy a kto štípačky kousnuť častejšie?

Chyby kousnu takmer vždy v noci a skoro ráno. Špeciálne štúdie boli vykonané na odpoveď na otázku, či chrobáky kousajú počas dňa a ukázalo sa, že špičková aktivita parazita spadá na predkratšie hodiny - od 3 do 7 hodín ráno. Jasná časť dňa, hmyz sa schováva v prístrešiach.

Samotné svetlo je, aj keď nie silné, ale odstrašujúce pre chyby. V zásade môžu byť tiež kŕmené svetlom, hlavne ráno, ale počas tohto obdobia klesá frekvencia a počet kousnutí a hmyz sa snaží skryť vo svojich prístrešiach.

Pokiaľ ide o to, či všetko uhryzne, môžete určite povedať: áno, všetci ľudia. A populárny názor, že sa obávajú menej mužov, a to ešte viac - že kousanie selektívne nosičov určitej krvnej skupiny, sú chybné. A to je dôvod.

Muži kvôli hustejšej koži nie vždy cítia chyby, najmä ak sú málo. Navyše, posteľné chyby najviac priťahované vôňou krvi. U žien s ich tenkou kožou sa vôňa krvi z plavidiel šíri ďalej a rýchlejšie a paraziti najprv cítia.

Neexistuje žiadne spojenie s frekvenciou uhryznutie krvnej skupiny nie je: len nosičov z prvej a druhej skupiny sú všeobecne väčšie, a preto môžu vytvárať chybný dojem, že sú viac pravdepodobné, že trpí ploštice domácej.

Oblasti pokožky, v ktorých sú škvrny škvrny, sa najčastejšie nachádzajú na chrbte, nohách a rukách. Zvyčajne zostávajú vo sne otvorené.Hmyz sa ľahko dostane pod oblečenie, ale uprednostňuje holé oblasti tela. A ak sa objavia kousky chrobákov na tele, je účelné ich liečiť na skoré uzdravenie a zmiernenie svrbenia.

Liečba hryzenie chyby

na liečbu uhryznutie ploštice malo prebiehať iba v prípadoch, keď sa objaví na ich stránkach a miestne zápalové lézie trvať dva až tri dni, alebo spôsobiť príliš výraznú bolestivosť. Potom by mali byť liečení:

  • s liekom alebo tinktúrou obsahujúcou alkohol, aby sa zmiernil syndróm bolesti;
  • Užívajte Suprastin, Diazolín, Diphenhydramín alebo iné antihistaminiká, z ktorých si môžete vybrať. Pomôže to zmierniť zápal;
  • Vypláchnite uhryznuté miesta tela teplou vodou a mydlom;
  • Liečte uhryznutie s urýchľujúcou masťou alebo prírodnými olejmi: jedľa, olej z čajovníka, rakytník.

V žiadnom prípade nemôžete poškriabať. Samotné rany sa otvoria a existuje riziko, že sa infekcia dostane. S rozvojom generalizovanej alergickej reakcie by ste mali už používať antialergény, ktoré boli už predtým užívané a sú známe každému človeku a konzultovať s lekárom.

Ako sa chrániť pred uhryznutím posteľových chýb?

Najspoľahlivejšou cestou, ako sa chrániť pred plošinkami, je úplné vysušenie obydlia. V súčasnosti pre tento postup vyrába veľké množstvo chemických výrobkov, ale ešte spoľahlivejšie a efektívnejšie bude dezinsekcia špeciálnych profesionálnych brigád.

Je dôležité pochopiť, že ploštice sú mobilné bytosti. Ich vylúčenie z ich bytu nebude mať plnú záruku, že sú v ňom nikdy nebude vyzerať: od susedov vetranie, a v lete - na vonkajších stenách domu, môžu ľahko presunúť do bytu znova.Preto je lepšie dezinfikovať škodcu organizovaným spôsobom pre niekoľko bytov.

Samostatne by sa malo hovoriť o cestujúcich. O tom, čo robiť v prípade, že sa chystáte chyby v lacných hoteloch, hovorí takmer v každom sprievodcovi. Napriek tomu je tento hmyz naďalej dôverne kazí najromantickejšie večery na vlastných cestách.

Aby ste sa vyhli nepríjemným entomologickým excesom, mali by ste najprv dôkladne preskúmať miestnosť, v ktorej plánujete pobyt cez noc. V princípe, ak nie sú nájdené posteľné a matracové štetce alebo ich vajcia, potom v tejto miestnosti už môžete stráviť noc. Ak chcete zaistiť ochranu pred uhryznutím, postačí, aby nohy postele v umývadlách alebo hrnčekoch s vodou - to bude neprekonateľná bariéra proti parazitom. Bude tiež dobré, aby ste pred spaním posypali veľa dezodorantov: na jednu noc takéto opatrenie vydesí väčšinu nešpecifického hmyzu. Ak však trávite viac ako tri dni spánku, hladové chyby ignorujú znechutenie silného zápachu a prichádzajú ku krmive všetkým. Preto najlepší spôsob, ako chrániť proti chybám na ceste, bude výber nie najlacnejších a špinavých hotelov a hotelov.

Ako sa chyba uhryzne: video zblízka

Ako sa zbaviť chrobákov raz a navždy