Kdo so žuželke in zakaj dišijo?

Julij 2019

Video: GUMMY FOOD vs. REAL FOOD CHALLENGE!! (EATING LIVE WORMS) GIANT GUMMY FOOD (Julij 2019).

Anonim

Bláznivý zápach, ktorý je často príležitostným návštevníkom mestských apartmánov, je vedecky nazývaný dreveným strážcom. Jedná sa o známy škodca lesných a záhradných rastlín, ktoré sa živia džúsmi a často vedú k smrti celej rastliny. Z tohto hmyzu, ktorý sa preslávil svojou nepríjemnou vôňou, pochádza príslovie "Malá chyba a páchnuce".

Prečo sa chyby cítia a ako ich používajú?

Pravdepodobne sa mnohí zaoberajú tým, prečo chyby pichlia a prečo potrebujú tento veľmi špecifický zápach. V skutočnosti má tento hmyz pomerne dobre vyvinutý pocit vône, ktorý im umožňuje vnímať a klasifikovať zápach, ktorý vychádzajú z ich iných bratov.

Nielenže sa vyskytujú chyby, ale všetky chyby, dokonca aj vodné chyby, majú špeciálne žľazy umiestnené na zadnej strane cefalotoraxu. V týchto žľazách je zápachová kvapalina, ktorú môže chyba použiť v prípade nebezpečenstva. Je jedovatý pre iný hmyz, môže spôsobiť kŕč, paralýzu a dokonca aj smrť, ale neovplyvňuje samotnú chybu.

Chyby tiež používajú svoj pach nájsť a prilákať vhodného manželského partnera a vystrašiť pretekárov za jedlo alebo ženu.

Aby ste pochopili, ako vôňu tvoria posteľové chyby, musíte si predstaviť vôňu trochu špinavého brandy. Táto vôňa sa stala skutočnou návštevnou kartou posteľových chrobákov (s veľkým zhlukom, ktoré veľmi intenzívne cítia, ale vôňa niekoľkých chýb je veľmi ťažké cítiť).

Ale najviac páchajúca chyba je woodchuck. Jeho žľazy vylučujú kvapalinu, ktorá niekoľkokrát silnejšie vonia ako ostatné chyby.

Je to zaujímavé …

Chyba postele odhaľuje človeka vôňou krvi, ktorú veľmi jemne zachytilo. Hniezdo samotných chrobákov pomáha nájsť špeciálne vyškolených psov, ktoré sú špeciálne zvyknutí na vôňu chrobáka. V USA jeden taký vyškolený pes stojí viac ako 10 000 dolárov a je dobrým asistentom profesionálneho dezinfekčného prostriedku.

Kto sú nazývaní chyby pachom?

Stinker (woodchuck) má dĺžku tela približne 10-12 mm, oválny, plochý tvar. Ako je vidieť na fotografii, farba protektora sa môže meniť od jasne zelenej až po žltkastú a nahnevanú:

Treba poznamenať, že veľa príbuzných tohto druhu sú jasné a viditeľné. Rovnako ako všetci členovia rodu, chyba v zápachu má piercing-nasávajúci orálny prístroj, ktorý mu umožňuje prepichnúť povrchové vrstvy stoniek rastlín a listy a kŕmiť ich šťavou.

V chladnej sezóne sa drevina rozpadá do podoby anabiózy, ktorá vychádza z nej s príchodom jari. Keď sa nastaví viac alebo menej teplá teplota a klíčky sa začnú objavovať pod zemou, chyba sa odošle, aby sa našlo trvalé miesto pobytu. Väčšina chrobákov je na kroviach malín a egrešov, často zaberajú smrekovec a jelša.

Ihneď po prechode na rastlinné plodiny, štíty mate a vajcia. Po 2 týždňoch sa larvy objavujú z vajíčok, ktoré tiež začínajú aktívne jesť a poškodzovať rastliny. Larvy sú podobné miniatúrnym dospelým, ale pred úplnou transformáciou očakávajú niekoľko riadkov s úplnou zmenou pokrytia chitínu.

Smrtelník v byte nepoškodzuje človeka a nie je vôbec domácim parazitom. Počas leta môže náhodne letieť do otvoreného okna, ale za takých podmienok nebude schopný reprodukovať.

Aby sa zbavil hmyzu, ktorý bol náhodou ulovený v dome, je to najjednoduchšie vyhodiť do ulice. Stojí za zmienku, že mŕtva alebo drvená chyba bude smradieť ešte viac než živá.

Aby sa zabránilo vniknutiu ochranného krytu dreva do bytu, stačí použiť okná proti komárom.

Rozmanitosť chrobákov

Rodina štítov má mnoho zástupcov, z ktorých každý má svoje vlastné charakteristiky. Tieto pichľavé ploštice sú udeľované prírodou s pôvodnou jasnou farbou a chrumkavým mŕtvom telom, pokryté hustou škrupinou.

Charakteristickým znakom, ktorý pomáha odlíšiť obrancov od iných chýb, sú výčnelky na cefalotorax, ktoré majú trochu obdĺžnikový tvar. Kvôli týmto výčnelkom sa chyba zdá byť ešte masívnejšia a nebezpečnejšia, hoci v skutočnosti je neškodná:

Chyba zvyčajne smradí "zo strachu", to je jej prirodzená ochranná reakcia. Napriek tomu, že ploštice sú považované za horké a nie chutné, vtáky jesť s potešením.

Fotografie zobrazujú niekoľko druhov štítov, ktoré majú výraznú a silnú "chuť":

  • Palomene je zelená. Táto krásna chyba je pozoruhodná svojou zelenou farbou, ktorá sa na jeseň mení na červenohnedú.

  • Letka s červenými nohami. Jeden z najväčších predstaviteľov rodiny (15 mm), jeho telo má farbu starého bronzu.

  • Bicuspid bidentate. Jeden z mála masožravých chrobákov s veľkým potešením zjednocuje húsenice a preto je užitočným hmyzom.

  • Berry buster. Uprednostňuje jesť tie bobule, ktoré sú pre človeka jedovaté (bielené, vlčie kvet), bez toho, aby odmietli, a z ryže s malinami.

  • Northern cruciferous bug. Na jeho chrbte môžete vidieť veľmi pekný vzor, ​​pripomínajúci úžasnú africkú masku.

Reprodukčné obrancovia a ich poškodenie poľnohospodárstva

Hlavné jedlo smrad chyby - to šťavy z rôznych rastlín, medzi ktorými sa nachádza mnoho kultúrnych a špeciálne upravené človekom. Po pochváľaní pochvy na rastline začne rýchlo zomierať a prestane prinášať ovocie. Prirodzene infikovaných polia a záhrady také Chyby prináša značné straty kvôli infikované rastliny alebo majú nižší výnos, alebo žiadne ovocie vôbec.

Každá chyba má malú proboscis, s ktorou extrahuje svoje jedlo. Toto zariadenie im pomáha ľahko prepichnúť stonky, listy alebo plody rastlín a piť džús vnútri.

v slinách smrad bug má jed, že sa vyrába v závode na konci jedla. To je ten, kto spôsobuje vädnutie. Draví obhajcovia rovnakým spôsobom prepichujú kožu húseníc a doslova vysávajú ich kvapalný obsah.

Chyby spôsobujú vajcia priamo na tých rastlinách, kde parazitizujú. Zvyčajne počet vajec v spojke nepresahuje 30-40, ale tento počet sa môže mierne líšiť v závislosti od druhu. Všetky vajcia štítov majú pôvodný tvar, podobne ako nádoby alebo truhly.

obrancovia veľmi rýchlo vyvíja odolnosť voči rôznym jedov, s ktorými sa snažia otráviť v poľnohospodárstve. Z tohto dôvodu samotní výrobcovia neustále zlepšovať insekticídy používané prostriedky, snažil sa aspoň rok alebo dva pred chýb a nedávajú im úplne zničiť úrodu.

To je zaujímavé …

Vývoj geneticky modifikovaných produktov je čiastočne kvôli problémom v boji proti ploštice: získať rad rastlín nevhodných pre potraviny pre chyby, je jednoduchšie a rýchlejšie ako výkon toho istého druhu selektívnym spôsobom, alebo neustále vyvíjať nové jedy,

Hlavný búracie chyby Skunk vyskytuje v záhradách a sadoch, na dom, v ktorom sú parazitné a nemajú množiť. V neskorom lete, keď chyby hľadajú dobré prostredie pre zimu, môžu náhodne letieť do bytu. Voľba najlepšie (a humánne), by bolo jednoducho uvoľniť chybu - nie je hrýzť ľudí a nemôže robiť nič nebezpečného.

k riešeniu týchto hmyzu s insekticídmi, je nutné iba v oblasti poľnohospodárstva, kde acanthosomatidae ohrozujúce kultúrach úžitkových rastlín, a jeho číslo je pomerne veľká.

Unikátne zábery: párovanie ploštíc