O vode hrošču gladysh in velikan belosto

Julij 2019

Video: Awesome iPhone Apps with Objective-C by Zack Chauvin (Julij 2019).

Anonim

Niekto zvyknutí ploštice pokojne krútil pod koreňmi stromov (ploštice vojakov), a niekto, kto ich pozná ako škodlivých škodcov obilia pole, kvety a sadenice (napr bug škodlivé bug), Niektorí tiež musia vydržať svoju prítomnosť vo svojom vlastnom dome (bed bugs). Ale skutočnosť, že stále sú vodné chyby (gladys, vrátane obrovských), pre mnohých by bola otvorená. A to nie je izolovaný druh, ale celá skupina hmyzu - Hydrokóry a si zaslúži zvláštnu pozornosť.

Všeobecne povedané, ploštice z rôznych rodín sú úplne odlišné od seba. Každý hmyz je jedinečný svojou vlastnou cestou, ale existujú aj skutočne mimoriadne exempláre. Napríklad niektoré chyby, ktoré obývajú vodu sú tiež vynikajúce letáky. Ako dokážu existovať naraz dva prvky - voda a vzduch?

Tak sa zoznámte - vodnú chybu alebo gladysh.

Gladysha nie je zmätený s nikým

Pozrite sa pozorne na obrázok bug-gladysch. Ten úplne ospravedlňuje jeho meno:

Jeho telo je v skutočnosti hladký a efektívny, pripomína loď, obratne a neuveriteľne rýchlo členitý do vodného stĺpca. Existuje vodná chyba a dve silné "pádla" - to je zadný pár nohy. Sú oveľa väčšie ako ostatné končatiny a nesú pružné štetiny. Stačí stačiť, aby vodná chyba niekoľko ťahov "veslami" - a už sa pohybovala značnou vzdialenosťou.

Tento druh Half-Wings preferuje rybníky so stojatou vodou. Ale nemusí byť nutne v blízkosti jazera alebo rybníky, aby táto voda chybu, pretože Gladyshev usadí v každom kaluži alebo v sude, ktorý stál v záhrade, a dokonca môžete nájsť sám seba na verande vo večerných hodinách, priťahuje svetle lámp.

Vodná chyba je schopná vykonať pomerne dlhý let. Vo vzduchu sa tento hmyz stane v noci, zvyčajne s jedným cieľom: nájsť rybník bohatý na potraviny. Hustá hnedá elytra a mäkké membránové krídla priehľadnej farby slúžia ako základ pre túto dôležitú misiu.

Dve veľké oči (podľa noriem hmyzu) priťahujú pozornosť. Z prenikajúceho pohľadu vodného predátora nikto neunikne.

Rovnako ako všetky ploštice, gladysch má piercing sanie náustok. Predbehol obeť, vodné bug vytrvalo udržiava svoje predné nohy, to prerazí kožu, vstrekuje pri uhryznutí tráviacich enzýmov a saje šťavu z nej.

To je zaujímavé

Vodné chyby nie je možné nazvať tichým. Gladysh-muž je skutočný hudobník. Škrabá na predné pár noh na svojom proboscis, čo znie ako zvuk kobyliek.

Podivné návyky "vodnej včely"

Kousnutie vodnej chyby sa cíti blízko k vkusu včely. Preto Nemci vynašiel gladysch veľmi vhodné pre neho prezývku - Wasserbiene, čo znamená "včelí voda".

Existuje podivná glaukisová chyba, ktorá ju odlišuje od iného hmyzu žijúceho vo vode. Plávajúca táto vodná chyba nie je vôbec taká, ako to spôsobuje väčšina hmyzu. Veľké stvorenie s roztiahnutými krídlami sa nezmení, keď je vo vodnom stĺpci.

Keď je ponorený, prechádza cez brucho. Táto funkcia pomáha zástupcom rodu Notonecta loviť. Vodná chyba udržuje povrch jazierka pod kontrolou, kde je ľahké nájsť malý hmyz a jeho larvy.

Ale každý dravec, ktorý zabudol, je často obeťou. Takže gladys môže ľahko jesť vták alebo ryba. Pravda, príroda mu dala príležitosť vyhnúť sa osudnému stretnutiu s nepriateľom. Chrbát vodnej chyby je svetlo, čo z neho robí neviditeľné pri pohľade z hĺbky nádrže. Brucho je naopak tmavé. Nie každý vták vidí vodnú chybu na pozadí tmavého dna.

Vajcia hladko skryjú vajíčka. Skupiny svetlo-žlté, položené v kruhu vajíčok sa nachádzajú v máji na dne rezervoára alebo sú pripevnené na dne podvodných rastlín. Zredukujú dva týždne, a keď je voda teplá - rýchlejšia.

Larvy, podobne ako rodičia, sú len ľahšie, počas leta podliehajú štyrom moltám a dosiahnu sexuálnu zrelosť. Chitinový obal, ktorý zostáva po opadaní, opakuje obrysy hmyzu tak presne, že je ľahké ho zamieňať so živým človekom.

S obrovskými chybami sú vtipy zlé

Gladysh je schopný spôsobiť vážne škody nielen na hmyz, ale môže sa stať vinníkom smrti malých rýb. Čo teda je tu, aby sme rozprávali o obrovských vodných chrobákoch? Vyzerajú hrozivo. Ich silné predné končatiny pripomínajú pazúry rakoviny a nechávajú žiadnu nádej, že korisť môže uniknúť z mŕtveho chytania dravec.

Veľkolepá veľká vodná chyba (dlhšia ako 10 cm) mu umožňuje napadnúť pomerne veľkú živú bytosť: žaby, korytnačky, ryby. Za škody, ktoré vodné chyby spôsobili obyvateľom nádrží, získali slávu "lovcov rýb".

Našťastie sa tento druh hmyzu ešte v Rusku nevyskytuje. Obrie vodné chyby sú katastrofou pre Severnú Ameriku, juhovýchodnú Áziu a Južnú Afriku. Podobné hmyz sa našiel v jednom z jazier západnej Európy.

Belostomy dotkol iný prístup k ich potomstvu, sa leví podiel obavám nesúcich deti ležia doslova na ramenách svojho otca: žena položí jej vajcia priamo na jeho krovky. Často sa môže hodiť asi stovkám budúcich ploštic. Na jar, samec opatrovnícky mladšia generácia, sa podobá ježka

Je zaujímavé,

Thajsko je známy pre svoje zvláštne, neobvyklé pre európske chute, kuchyne. Thajci nemohli pomôcť, ale venovali pozornosť takému "chutnému" kusu, ako obrovská vodná chyba. Fanúšikovia exotických môžu vyskúšať tento hmyz v smaženej podobe a také jedlo má dobrú požiadavku. Vzhľadom na príťažlivosť obrovských chrobákov ako potravinových produktov v niektorých regiónoch ich počet klesol dramaticky.

Sú stretnutia nebezpečné s vodnými bugmi?

Všeobecne povedané, zvyčajné "ruské" gladysh nie je veľmi agresívna chyba a je nepravdepodobné, že mu príde na mysli bláznivý nápad napadnúť muža. Ale keď ľudia, ktorí zanedbávajú základnú starostlivosť, rozhodnú sa vziať hmyz do svojich rúk, okamžite reagujú horiacim bodnutím, ktoré sa bude dlho cítiť. Väčšina žalostných a neohrozených detí trpí uhryznutím vodných chrobákov.

obrie vodné chyba, tiež nie je naklonený k lovu pre ľudí, ale to sa stáva, že kúpajúci sa pohrýzol belostomoy, vyskakovanie z vody s skreslené tvár bolesťou.

, ale najčastejšia chyba voda pri stretnutí s mužom, je rozumné: on predstiera, že je mŕtvy, alebo využíva príjem, typické pre väčšinu chýb - hodiť voňavé tajomstvo s cieľom zastrašiť off nepriateľa.Našťastie kousky vodných chrobákov nie sú nebezpečné pre ľudský život, hoci veľmi bolestivé.

Na poznámku

môže belostómia ubližovať ľuďom iným spôsobom. Na začiatku jari alebo na jeseň, keď inštinkty prinútia ich vyliezť na krídlo, stáda obrovských vodných chrobákov, ktoré sa pohybujú rýchlo, môžu naraziť na ľudí, ktorí idú po vode. Čokoľvek príjemné tieto kolízie nesľubujú.

Bez ohľadu na to, ako sa nám zdajú byť ohromné ​​vodné fľaše, nebojte sa z nich a ešte viac masívne ich zničte. Nezabúdajme, že nešťastné radosti zničia za deň až stovky lariev komárov. Pravdepodobnosť napadnutia komármi je nesmierne vyššia ako uhryznutie gladyschom.

A obrovské chyby sú prakticky jedinými prirodzenými nepriateľmi korytnačiek, ktoré predstavujú skutočnú hrozbu pre mladistvých komerčných rýb. Každé zviera je súčasťou potravinového reťazca a každý jeho účastník sa musí zaoberať ich podnikaním. Vodné chyby nie sú zvieratá, ktoré je potrebné vystrašiť a zničiť.

Klop gladysh vo vode

Zaujímavé video: obrovská vodná chyba bojuje so skutočným hadom