Videz in značilnosti življenja italijanskega bug

Julij 2019

Video: Gary Yourofsky - The Most Important Speech You Will Ever Hear (Julij 2019).

Anonim

Zoznámte sa s talianskym bedbugom. Podľa vedeckej klasifikácie, kde sa prijíma latinská terminológia, sa tento hmyz nazýva Graphosoma italicum. Ľudia, ktorí ho videli vo svojej vlastnej záhrade, prišiel s iným a nie príliš príjemné prezývka: bug-tiger alebo jednoduchšie - bug-veľrýb.

Rhode Graphosoma má len niekoľko druhov, z ktorých dve (obrancov línie a obrancovia Talian) sú tak podobné navzájom, že i entomológovia debata, či patria k rôznym druhom alebo prideliť dva poddruhy jedného druhu ochrancov linky . Snažte sa zistiť, ktorá fotka je pred vami:

Ak chcete určiť, že je to silou, možno len pre vážnych špecialistov. Predpokladá sa, že sfarbenie taliansky bug viac červeno-oranžová, oranžová, skôr než ako poddruh Kněžice pašovanie lineatum, a noha bola čierna striedajú s červeným a nie je čierne a červené alebo oranžové. To je všetko, čo pomáha rozpoznať kto je kto.

Biotop talianskej chyby

Talianska chyba je veľmi rozšírená. Tento teplomilný hmyz, ale vyskytuje sa nielen v južných a centrálnych oblastiach Európy. Taktiež sa dobre prispôsobila klimatickým podmienkam centrálnej časti Ruska.

Italian chyba už nie je vzácnosťou ako sibírskej s priamym predajom, bylinky lúky, poľnohospodárskej pôdy a lesných okrajoch, kam rastúcich dáždnik. Pred niekoľkými rokmi boli Ukrajinci prekvapení a znepokojený neuveriteľným nárastom počtu talianskych štítov, ktoré sú nádherným hmyzom.

Vzhľad Bugu

Taliansky bedbug má všetko, čo by malo byť v súčasnom štíte. Hlavným atribútom zástupcov rodiny Pentatomidae je štít. Polostrov ploštice je hustá chitinová doska pripomínajúca štít v tvare. Hraje úlohu exoskeletu, chráni zraniteľné časti tela hmyzu: brucho, krídla, vnútorné orgány.

Štít grafozómu leží široká základňa dopredu a za ním mierne zužuje a opúšťa malú časť brucha. Dávajte pozor na túto fotografiu:

Taliansky bedbug, naozaj, si zaslúži obdivný vzhľad. Je to úžasná červeno-oranžová farba, šesť pozdĺžnych čiernych pruhov je viditeľná zhora a zo spodku sú čierne škvrny, ktorých počet a umiestnenie sa môžu meniť.

Niekto napadol, že podobná kombinácia farieb (červeno-oranžová farba s tmavými pruhmi) je viditeľná na uniforme stráží, ktoré strážia rezidenciu katolicizmu - Vatikánu. Z tohto dôvodu má stále nejaký nepriamy postoj k talianskej oblasti.

Jeho odvážne varovné sfarbenie priťahuje pozornosť záhradníkov, ktorí úzkostlivo strážia svoje plodiny a potenciálnych nepriateľov - vtáky a fotografov. Takže si môžete pozrieť kópiu a požiadať o šošovku:

Vedeli ste, že …

Varovné sfarbenie sa používa hmyz zámerne. Chráni majiteľa pred prírodnými nepriateľmi. Ukazuje sa, že človek môže byť bezpečný bez toho, aby sa skryl, a úmyselne sa vystavovať ako predstavenie. Spravidla, tie bytosti, ktoré majú akékoľvek prostriedky ochrany, vyzerajú vzdorne. Takže chyby majú veľmi nepríjemný zápach a sú nepožívateľné. Vták sa takýto hmyz nedotkne a pavúk sa ponáhľa, aby sa zbavil náhodne chytených do ťažobnej siete.

Hlava talianskej chyby má trojuholníkový tvar, skryté do očí pod pronotom. Hmyz, podobne ako antény, vytvára dve antény pozostávajúce z piatich segmentov. Toto je jeho citlivý orgán. Perorálny prístroj sacieho typu je proboscis, ktorý má aj spojenú štruktúru. Tento hmyz sa živí výhradne zo šťavy rastlín.

Dva páry krídel talianskeho štítka sú balené pod štítom. Predné krídla sú hubené a membránové, s pozdĺžnymi záhybmi na druhej strane. Zadné krídla sú úplne zovreté, udržujú chybu vo vzduchu.

Počas slnečného počasia sa niektorí môžu stretnúť s talianskou chybou, ktorá letí z jednej závodu do druhej. Ale ak niekto naruší hmyz pokojne sediaci na liste, nebude sa ponáhľať odletieť od zvoleného miesta. S najväčšou pravdepodobnosťou bude grafozóm jednoducho spadnúť na zem, alebo dokonca nechať zachytiť. Ale zneužívateľ nemôže pochybovať, chyba bude používať svoju tajnú zbraň: uvoľní vonnú kvapalinu.

Podľa stoniek a listov sa talianska chyba pohybuje vďaka trom párom húževnatých nôh, ľahko sa obmedzuje na vetrom zametané rastliny.

Zvláštnosti šľachtenia

Talianska chyba, rovnako ako všetky Half-Winged, vo svojom vývoji sú tri fázy: vajce, nymfa, imago.

Po spánku v mäkkom vrhu padlých listov sa dospelá chyba stáva na krídle a hľadá potravu.

Keď je na ulici dosť teplo (zvyčajne v máji), talianske chyby majú párovú sezónu. V tejto dobe idú do pomerne veľkej skupiny, aktívne živí, tu na listoch a zelené výhonky rastlín, nie je naozaj trápi k hľadaniu úkrytov, oplodnené samičky kladú vajíčka.Plášť chyby chrániča je ľahko rozpoznateľný. Vajcia položené v prísnom poradí: v dvoch radoch šiestich kusov.

Sú podobné miniatúrnym sudom, pevne pripojeným k rastline. Na jednom konci je veko, z ktorého prichádza larva, ktorá pripomína obrys pohlavne zrelej talianskej chyby, ale zreteľne farebný.

Rýchlosť dozrievania embrya vo vajci priamo závisí od teploty okolia. Čím je teplejšie, tým rýchlejšie zrenie. V horúcom prostredí sa nymfy objavia po 6 dňoch, za chladnejších podmienok sa tento proces oneskorí až na mesiac.

To isté sa dá povedať o larvách talianskej chyby. V oblastiach s miernou klímou dosiahnu pubertu do 25-30 dní a na juhu sa proces zrýchľuje dvakrát. Počas leta narastajú 2-3 generácie pruhovaných štítov.

stojí za to bojovať s talianskou chybou?

Najobľúbenejšou pochúťkou talianskej chyby je šťava z rastlín dáždnikovej rodiny . Zvlášť priťahuje semená. Vlastníci domácich pozemkov určite videli, ako pruhovaná chyba zráža kôpru, petržlen, mrkvu alebo všadeprítomné kňučanie.

Otázka, či je nebezpečné objaviť sa na posteliach bedbugu, talianskeho, je sporná. Niekto považuje tento hmyz za škodcu, s ktorým je potrebné bojovať nemilosrdne. Semená poškodené chybou vyschnú, rozpadajú sa pred dátumom splatnosti a nikdy nie sú určené na klíčky. A ostatní ľudia nevidia žiadny problém v tom, že grafozóm sa usadil vo svojich záhradkách. Existuje názor, že sa starostlivo stará o semená veľmi starostlivo, bez ovplyvnenia ich klíčenia.

Kde je pravda? Prijať opatrenia proti talianskej chybe? Poďme s rozumom. Nie je to tak mnohí poľnohospodári zaoberajúca sa pestovaním nezávislých zastrešujúcich semien, ale preto, že rastliny samy o sebe chyba nespôsobí žiadnu škodu, a niektorí jedinci nie sú schopní riešiť ťažkú ​​ranu na úžitkových rastlinách.Po prvé, mali by ste sa zbaviť skrývania, aby ste neklamali.

Ak dosiahol počet obrancov desivých rozmerov a hmyzu, ako sú náhrdelníky, zavesiť na krovia, a osud množiteľského materiálu majstrov veľa starosti, má zmysel zaoberať sa škodcami mechanicky.

Taliansky bedbug nie je plachý, vo svojej svetlej uniforme je ľahko odlíšiteľný od šťavnatých zelených a nie je ťažké ho zostaviť ručne počas párenia. A len vo výnimočných prípadoch môže potrebovať pomoc s insekticídmi. A tu je potrebné kompetentne pristupovať k výberu chemickej látky, bez poškodenia užitočného hmyzu av dôsledku toho budúcej úrody.

Zaujímavé video: Talianska chyba osobne