Podrobnosti živijo bedbugs vodo striders

Julij 2019

Video: Kol'kor kapljic tol'ko let (Julij 2019).

Anonim

Takmer vždy pri relaxácii v blízkosti vody musí pozorovať malý hmyz s neúmerne dlhé nohy, ktoré sa rýchlo a obratne kĺže po povrchu vody. Je to škriatok vodného merača: samotný názov hovorí o hlavných rozdieloch tohto druhu od iných podobných hmyzu.

Bug s nezvyčajnou zručnosťou je ovládaný svojimi labkami a pohybuje sa na vode ako korčuliar na ľade. Dalo sa povedať, že ploštica "meria vodu", kvôli čomu ho nasledovalo dobre známe meno.

Ako chybu rybník korčuliarov

Vodné Striders Existuje mnoho druhov - 700. Líšia sa od seba navzájom vo vzhľade, farby a spôsobu života.

úzke podlhovasté teleso korčuliari chyba (jeho hodnota sa môže pohybovať v rozmedzí od 1 mm do 3 cm) je podobné malé tyčinky, ktorý je vybavený tromi pármi ramien rôzne dĺžky. Predné nohy sú oveľa kratšie ako ostatné, používajú sa na zachytenie korisť a nastavenie rýchlosti pohybu na vode.

strednej a zadné nohy a pol až dvojnásobku dĺžky tela chyby a sú používané ako spoľahlivá podpora a rotačný mechanizmus, ako aj vykonávať skoky.

Chyba sa udržuje na vode kvôli povrchovému napätiu druhého, čo vytvára určitý druh filmu. Chyba na svojich labkách, podobne ako človek na lyžiach, kĺže po povrchu, nikdy nepadá do vody.

Citlivé úponky sú umiestnené na hlave vodomera, ktoré pomáhajú hmyzu zachytiť zvukové vibrácie vodného povrchu. Antény tiež pôsobia ako orgán vône a dotyku.

Perorálny prístroj je reprezentovaný kĺbovým prepichovacím sacím proboscisom používaným bugom na vysávanie obsahu tela jeho kořisti.

Niektorí vodári majú krídla, ktoré im umožňujú pohybovať sa na dlhé vzdialenosti pri hľadaní nových nádrží, dočasne lúpežných lúpeží. Avšak chyby nie sú veľmi lákavé na lietanie a snažia sa to vo výnimočných prípadoch. Chýbajúce chrobáky žijú celý život na tom istom rybníku.

Farba karosérie rôznych typov vodomerov sa môže pohybovať od svetlošedej až po tmavohnedú. Na spodnej ploche operadla je zvyčajne umiestnený škvrnitý vzor. Na ňom nie je možné nájsť žiadne veľmi nápadné alebo živé kresby. Ako vyzerá chyba dospelého vodného lôžka, môžete vidieť na fotografii nižšie:

Chyby sú položené na listoch a stonkách vodných rastlín. Niekedy sú belavé vajcia umiestnené oddelene vedľa seba, ale častejšie sú pripevnené slizovitou látkou vo forme pásky 40-50 kusov.

Larva tohto vodného vtáka je v mnohých ohľadoch podobná dospelému vzorke - imago, ale líši sa viac nafukovaným a krátkym telom. Nymfa je nazývaná a živí sa rovnakým jedlom ako dospelý hmyz. Na snímke vedľa seba možno vidieť larvy korčuliarov:

Je zaujímavé,

dlhé nohy chýb korčuliarov pokrytými mikroskopickými chĺpky, ktoré pasce vzduchu a pomáhajú chybu udržať rovnováhu. Brucho je tiež pokryté belavými vlasmi a je mazané voskovou kvapalinou, ktorá doslova odpudzuje vodu. Ak sa pokúsite "utopiť" vodomer, nič z toho nebude fungovať. Vo vodnom stĺpci bude hmyz obklopený množstvom vzduchových bublín a bude vyzerať strieborne.

Najznámejšie typy vodomerov sú:

  • Vodomer je veľký, jeden z najväčších predstaviteľov tejto rodiny v našej krajine. Dĺžka jej tela môže dosiahnuť 17 mm.
  • Vodomer je pomalý a tyčový, ktorý sa vyskytuje na Sibíri a má také tenké telo, ktoré naozaj vyzerá ako prútik.
  • Vodomeračka - pozoruhodná v tom, že má pestré sfarbenie chodidiel.

V trópoch existujú najväčšie typy vodomerov, ktoré môžu loviť malé ryby a uhryznúť človeka docela bolestivo.

Spôsob života škrabáka vodného merača

V jeho živote si vodný lôžok vyberá tiché stojaté vodné útvary alebo rieky s veľmi pomalým prúdom. Vďaka pohodlným dlhým nohám sa vodomer jednoducho pohybuje nielen na vodnej ploche, ale aj na pevnine. To dáva chybe príležitosť žiť v blízkosti vody a čakať tam na svoju korisť.

Vodomer sa živí malými bezstavovcami, hmyzom (dokonca kopcami) a rybími smažkami. Veľké sférické oči (chyba má vynikajúci zrak) pomáha rýchlo pozorovať korisť a napadnúť ju ostrými proboscismi. V tomto prípade vodomer udržuje explodujúcu korisť s húževnatými prednými labkami.

Vodné delá sa často stali obeťou lovu rýb, rovnako ako majstri pre malý parazit - larva vodného roztoča, ktorý pije ich krv. V lôžku chytenom takýmito larvami sa na hrudníku pod mikroskopom nachádza červená bodka.

V zime sú vodné delá neaktívne a spadajú do hibernácie a usadzujú sa v blízkosti nádrže. Pri nástupe tepla znovu začínajú starý život, aktívne sa množia.

Proces rozmnožovania je veľmi zaujímavý: muž vystupuje na ženu, ale ak sa nechce páliť, tlačí na vodu.Tieto zvukové vlny priťahujú predátorov - nepriateľov vodomeru. Žena sa strachuje z takejto hrozby a súhlasí s tým, že sa skontaktuje.

sa násadových vajec asi týždeň, potom položí na vodné rastliny, alebo vo forme pásku (u veľkých druhov), alebo priamo do dutiny listoch rastlín (pre menšie druhy). Vo veľkých meračoch vody, murivo je podobné pásiku vajec, upevnené s hlienom. V malých chybách sa tento hlien nevyrába.

Po pár týždňoch larvy vychádzajú z vajíčka, ktoré sa vyvíjajú asi mesiac, prechádzajúcimi niekoľkými fázami chovu. Žije vodomer približne 1 rok.

Je to zaujímavé

S nástupom chladného počasia sa pripravujú okrídlené vodné delá na zimovanie na zemi. Počas tohto obdobia spadnú svaly zodpovedné za zdvíhanie krídel, atrofiu a krídla a dospelý sa stáva bez křídel.

Je škodlivý vodný odpadok škodlivý?

Stúpačka vodomera nepredstavuje pre človeka žiadne nebezpečenstvo. Iba v zriedkavých prípadoch, keď sa chyba cíti ohrozená alebo ohrozená, môže to uhryznúť. Tento zhryz je podobný slabému vstreknutiu a nevyžaduje ani špeciálne ošetrenie, nemá svrbenie a neublíži.

Jedinou škodou, ktorú môže voda spôsobiť, je spotreba cenných rýb. Bug-gusher veľmi ochotne napadne smaženie raných vekov a zabíja ich, sanie obsahu tela. Niekedy môže pohltiť spojky rybieho kaviáru.

aj pre úplných nasýtenie korčuliari potrebovať trochu jedla, a žiť vo vodnom stĺpci sú pre ryby chyba, skôr doplnok k bežnej strave, ktorá je založená na padlých na povrchu vodného hmyzu a komária larvy. Znamená to, že pre rybolov alebo život jednotlivých nádrží chyba nepredstavuje vnímateľnú hrozbu.

Je zaujímavé,

Vedci nedávno zistili zaujímavú a užitočnú vlastností ploštice vodné Striders: Ukazuje sa, že tento hmyz hrajú dôležitú úlohu pri znižovaní počtu múch. Ženské samice kladú vo vode vajcia a tiež sa tu rozvíjajú larvy. Vodomery s rovnakou korisťou zaútočia na dospelé muchy a larvy. V tomto prípade je dospelá konská línia pomerne veľkou korisťou vodomera a zvyčajne je napadnutá niekoľkými bugmi. Niekoľko chýb môže vysávať muchy von za pár minút, zatiaľ čo jeden človek zvyčajne trávi 40 minút na 1 hodinu na to.

Vodomer nie je parazitom a nespôsobuje osobe žiadne problémy. Tento hmyz trávi väčšinu svojho aktívneho života na povrchu vody: tam sa rozmnožuje, kŕmi a odpočíva.

v rybníku, ktorá je domovom týchto malých chýb, sa môžete kúpať bez obáv, a vo svojom voľnom čase sa pozerať na nekonečné terénny výskum chyby na vode, pripomínajúce chaotický tanec.

Videografia: vodná chyba