Avilable ščurki

November 2018

Video: (NEW EPISODE) Oggy and the Cockroaches ❓ Oggy & Slime ???? (s02eE156.1) Full Episode (November 2018).

Anonim

Šváby, sú odlišné, ale hlavné typy sú len dve - čierna a červená šváby. Napriek vonkajším rozdielom je štruktúra švábov podobná. Dĺžka tela je najväčší hmyz je menej ako 5 cm a najmenší dosahujú dĺžku 1 cm. Madagaskar šváby môžu dorásť až 10 cm na dĺžku.

Všetky šváby sú vlastníci plochým teľa a v tvare srdca hlavy, ale u niektorých druhov je hlava trojuholníková. Dva pomerne veľké oči sú umiestnené na povrchu, ale niektoré druhy hmyzu majú atrofiu alebo vôbec žiadne. Samce sú väčšinou okrídlené a samice nemajú krídla. Podľa ich veľkosti ženy značne presahujú mužov.

Vlastnosti švábov

Tento hmyz patrí do triedy hmyzu, skupina švábov. Druh článkonožcov, podtypu - tracheoidov. Funkciou čierneho švábu s krídlami je neschopnosť uskutočniť samostatný smerový let. Môžu plánovať aj svoje dokonale vyvinuté krídla, ktoré u mužov pokrývajú celé brucho. Ale vo veľkých samiciach krídla buď chýbajú, alebo prakticky nedokončia. Z tohto dôvodu zostáva ich brucho otvorené.

jedia, rovnako ako všetky polyphages, širokého sortimentu potravín, jesť chleba a zeleniny a ovocia, a papier, a dokonca aj mydlo. Čierny a červený šváb môže prilákať výrobky, ktoré majú príjemnú a pomerne silnú vôňu. Šváby nemôžu robiť bez vody a potrebujú teplo. Ďalšia funkcia - hľadanie najodľahlejších, temných vlhkých rohov, kde sa môžu cítiť celkom pohodlne.

Vonkajšia štruktúra švábov

Ich hlavy majú rôzne typy a majú vonkajší rozdiel. Vo väčšine prípadov je hlava veľká, oválna alebo pyriformná. Ústa sú značne veľké, nasmerované späť a dole. Je ťažké preskúmať hlavu čierneho šváb, pretože je pokrytý pronotom. V niektorých druhoch sa na hlave nachádzajú takzvané jednoduché oči, ktoré nie sú vždy vyvinuté.

Pokiaľ ide o jednotlivcov stredného krídla, majú veľké komplexné oči oddelené medzikruhovým priestorom. Krátko okrídlené osoby majú menšie oči, často atrofované. Niektorí jedinci sú úplne zbavení očí. Šváb veľmi hmatateľne skus. Ich ústa sú jedným z hlúpoch. Samotná pozornosť si zaslúži antény švábov. Sú upevnené v anténach. Antény pokryté štetinami, dlhé.

Časti tela

Prsia čierneho a červeného švábu pozostávajú z troch segmentov. Prvá je oveľa väčšia ako ostatné - je to pronotum. Tento segment má tvar konvexného šesťuholníka. Na stranách jeho hladkého povrchu sú dutiny, v ktorých ležia elytra. Tento segment je často ľahší ako zvyšok trupu hmyzu av niektorých druhoch je dokonca priehľadný. Pronotum má vonkajšie spojenie s malým trojuholníkovým štítom a pod povlakom nohy sú skryté skeletky prsníka.

Nohy čierneho švábu sú päťsegmentové. Na prvých štyroch segmentoch sú podložky, ale na piatej sú pazúry. Medzi pazúrikmi je výrub.

Majú dva páry krídel. Napriek tomu, že nie sú vyvinuté u všetkých jedincov, väčšina okrídlencov používa membránové krídla.Prvá dvojica membrán nemá, ale na ňom sú riasy. Prvým párom krídel je elytra. Sú husté, kožovité, chĺpky na nich chýbajú. Druhým párom sú v skutočnosti krídla, ktoré sú u niektorých druhov atrofované alebo úplne chýbajú. Iba muži sú schopní lietať.

Segmentálna vonkajšia štruktúra brucha červeného šváb je jasne viditeľná aj na prvý pohľad hmyzu. Brucho je zosilnené a stojí proti všeobecnému pozadiu. Obzvlášť dobre sa to prejavuje u žien. Počet segmentov dosahuje 10 alebo 11, z ktorých posledná je análna doska pokrývajúca konečník.

Ooteca

Ooteca nie je nič iného ako vaječný kokon. Má oválny tvar, ktorého konce sú zaoblené a samice niektorých druhov sú odrezané. Ootheka je vždy viditeľná kvôli svojej veľkosti. Na ňom môžete rozpoznať ženskú červenú švábu. Veľkosť ootheca závisí od veľkosti hmyzu, avšak v žiadnom prípade nie je oveľa menšia ako brucho. Povrch ootheka je rebrovaný a na mieste, kde sa vajcia zhromažďujú, je výrazne konvexné. Jedná sa o ľahkú kapsulu, na koncoch ktorej je takzvaný hrebenatý ružový alebo béžový. Môže mať znateľné zhrubnutie alebo úplne rovnomerné.

Vnútorná štruktúra

Orgány dýchania, krvného zásobovania a trávenia spôsobujú najväčší záujem o vnútornú štruktúru. Nemenej dôležité a zaujímavé je systém vylučovania hmyzu. Zadná krvná cieva prechádza pozdĺž celého tela a vytvára zväčšenie v každom segmente brucha. Expanzia s ventilmi je srdcom hmyzu. Respiračný systém - tri páry tracheálnych kmeňov, z ktorých sa odvíja celé telo hmyzu.

Tráviaci systém začína ústnou dutinou, potom nasofaryngeálnymi a slinnými žľazami.Pri slinách švába zvlhčí potravu pred jej prehltnutím. Z malého hltana sa jedlo dostáva do pažeráka, odtiaľ do buriny a potom do svalového žalúdka. Všetky výrobky, ktoré spotrebúva šváb, sú čiastočne trávené, dostávajú sa do burticíka a konečné ošetrenie je v žalúdku.

Potraviny, ktoré sa pretrepali v svalovom žalúdku, vstupujú do stredného čreva a odtiaľ do zadného a vylučovacieho systému. Centrálny nervový systém pozostáva z ganglií (nadfaryngeálneho a subfaryngeálneho) a brušného nervového reťazca.

Pre vývoj a životný hmyz potrebujú teplo, tmu a vlhkosť. Neustále jedia a množia sa. Pohyboval sa hmyz pri hľadaní útulných miest a najvhodnejších biotopov s použitím rôznych pohybov, trhlín. Väčšina ľudí sa cíti dobre pri teplote 20 - 30 ° C, takže sú v domácnostiach tak pohodlné.