Kako zelena napako in ali je treba bati njega

Julij 2019

Video: Drew Berry: Animations of unseeable biology (Julij 2019).

Anonim

Zelený strom chyba - vzácny hosť v ľudskom obydlia, pretože nie je parazit človeka a v dome ho nepotrebujú. Tento zelený hmyz dobre známy pre jeho nepríjemný zápach vyslovované: to je dôvod, prečo ľudia acanthosomatidae dostal svoje druhé meno - "bug-skunk".

objavená náhodne letieť do bytu môže byť chyba len v lete, keď hmyz aktívne množia a šíri do nových miest.

Ako zelená acanthosomatidae

Celá rodina Pentatomidae má charakteristickú vlastnosť, ktorým sa odlišujú od ostatných chýb: ostrý uhol násadca v prednej časti tela (. Pozri foto)

Sú trochu podobné ohnutých krídel a dať hmyzu veľmi podobu štítu, pre ktorý dostali svoje meno. V spodnej časti chrbta môžete vidieť tmavo hnedú membránu krídel.

ploštice zelené drevo sa vyznačuje svojou charakteristickú farbu jarnú zeleňou, ktorá je pod bruchom sa môže pohybovať v žltosti. Bližšie k pádu na zadnej strane chyby začnú objavovať tmavo hnedé škvrny, a zaútočiť na prvú mráz, stane sa úplne hnedé splynúť s okolím.

Krídla škrabáka stromov sú pomerne krátke a majú veľmi malý rozsah. Na hlave dosť dlho antény, z ktorých každá sa skladá zo 4 častí (druhá a tretia z nich sú úplne rovnaké dĺžky).Ako sa zelený bug, môžete vidieť na fotografii nižšie:

Vajce bug pripomínajú svetlo zelené gule s krytom, a larvy opakovane meniť farbu počas pĺznutie: prvý krok pre nich je charakteristická svetlo hnedú farbu, a potom - čierny zelená alebo dokonca čierne, a v konečnom štádiu nymfy stala krásna svetlo zelenú farbu ako imago. Jediná vec, ktorá odlišuje svetlozelenú nymfu od dospelého hmyzu, je nedostatok krídel.

Prehľad

"Boli sme v byte v lete neustále lietali zelené chrobáky, dosť masívne, ale forma, ako by ani pravouhlý, ale smerom nadol so špičkou. Keď jedna taká nehoda drvený (oni lezú tesne pod nohy), cítila hroznou zápach. Iba potom sa ukázalo, že je to skutočný chrobák. "

Alain, Astrakhan

životný štýl hmyz

Ploštica zelené drevo v zime, sú v režime spánku, v blízkosti stave bezvedomia. Počas tohto obdobia, ale radšej hľadať bezpečný úkryt - hrabanka v lese, alebo zhnité pne, diery a medzery pod kameňmi.

S nástupom tepla (asi apríl-máj) pach rozlievania, na ktoré sú vhodné pre kŕmenie rastlín. Vzhľadom k tomu, ploštice strava sa skladá prevažne z štiav rastlín a ich plodov, tým častejšie sa usadí na ovocných stromov a kríkov: maliny, bazy, čerešní. Môže žiť na obyčajných listnatých stromoch, rovnako ako priamo v tráve.

Hoci zelené chyby a majú krídla, ktoré ich používajú veľmi často, a lietať len v prípade mimoriadnej potreby : v prípade, že sú si istí, že pri príchode budú vhodné pre elektráreň, alebo je to - jediný spôsob, ako uniknúť pred predátormi.

Je zaujímavé,

Pokiaľ sa objaví chyba na pobočke a pokúsiť sa priblížiť k nemu, nemal utekať alebo odletieť, a snažia sa prejsť na opačnú stranu pozorovateľa konárov. Preto je také ťažké fotografovať falošný - na všetkých záberoch je viditeľný zospodu za vetvou alebo lopatkou trávy.

Chyby nemôžu uhryznúť tvrdú kôru stromu, preto sa živia listami, bylinami, niekedy - obličkami a kvetinami. Niekedy môžu dokonca poškodiť obilniny, ale zriedka sa to deje. Človek neškrtí ani v prípade nebezpečenstva.

Zelené ploštice v byte sú nehodou, pretože v zajatí sa nerozmnožujú a čoskoro zomrú. Pre človeka nie je woodchuck absolútne nebezpečný, takže jeho odhalenie v byte neohrozuje nič.

Replikácia chýb sa začína bezprostredne po osvojení nového miesta bydliska. Pri jednom murive môže žena reprodukovať 20-40 malých chýb. Len pár týždňov po dozretí v škrupine vajíčka sú chyby pripravené ísť von.

Malé larvy (nymfy) majú štyri vývojové cykly, z ktorých každá je sprevádzaná opadávaním a zmenou farby.

To je zaujímavé

Vedci zistili, že japonská drevnatá chyba súvisiaca so zeleným billboardom má materinské inštinkty. Bolo zistené, že samica chyba každý deň prináša larvy bobule miestneho strom-olax. Až do úplného vývoja lariev u dospelých v biotopoch chrobákov bolo možné nájsť asi 100 kostí drevného ovocia. Niekedy starostlivá matka kradne takéto ovocie zo zahraničných hniezd.

Ako príklad toho, ako zelený bug využíva svoje krídla (na konci videa)

Metódy zaoberajúce sa zeleným acanthosomatidae

Green drevo chyba nie je skutočným trávnikom a poľné škodcu, ktorý môže spôsobiť veľké škody na úrode.Ale zároveň, žijúci na bobule alebo bylinných kultúrach, obhajca poškodzuje listy, ovocie a bobule, čím znižuje ich celkový počet.

Okrem toho, "kouska" chrobáka bude mať charakteristický nepríjemný zápach. Takýto produkt už nechce jesť alebo používať na ochranu.

Zbavte sa drevených chrobákov na záhrade alebo záhrade nasledujúcimi spôsobmi:

  • Mechanické. Ak je na webových stránkach niekoľko chýb, môžete ich zbierať ručne pomocou vedra alebo iného kontajnera. Táto metóda je trochu nepríjemná, pretože zelené chyby na rastlinách sú takmer neviditeľné - ich farba je vynikajúca prestrojenie. Okrem toho existuje vždy riziko, že chýba pár samíc, ktoré sa môžu ďalej rozmnožovať a poškodiť ovocie.
  • Tradičná s pomocou ľudových receptov. Táto možnosť je veľmi účinná z dôvodu jej vplyvu na škodcov a úplnej bezpečnosti ľudí a plodín. Okrem toho jeho používanie prakticky nevyžaduje finančné investície. Najviac riešení môžete pripraviť sami, bez špeciálnych zručností. Tu je niekoľko receptov:

Cibuľa infúzia: 200 g cibule plevy sa naleje do 10 litrov teplej vody a infúzie po dobu 5 dní. Potom sa roztok prefiltruje, naleje do fľaštičiek sprejom a nastrieka na rastliny postihnuté chybou. Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky, odporúčame vám postriekať oblasť 2-3 krát s prestávkami za 5 dní.

Horčičný roztok: v 0,5 litri teplej vody sa zriedi 100 g suchého horčiča. Prečo sa do zmesi pridá ďalších 9,5 litrov vody. Toto riešenie sa musí postriekať rastlinami rovnakým spôsobom ako v predchádzajúcom receptúre.

Rastlina je klopogón (tsimicifuga).Táto ozdobná záhradná rastlina veľmi účinne odstraňuje všetky druhy bylinožravých ploštic. Stačí stačiť niekoľko kríkov v rôznych častiach záhrady alebo zeleninovej záhrady a obhajcovia obchádzajú stránku s bokom.

  • Chemická metóda boja. Táto metóda zahŕňa použitie silných priemyselných insekticídov: Carbophos, Chlorophos, Phosphamide a ďalšie. Takéto nástroje účinne ničia škodcov, ale vyžadujú osobitnú starostlivosť pri používaní a používaní osobných ochranných prostriedkov. Chemická metóda kontroly sa odporúča používať v prípadoch, keď je počet stromov štípaných štítkov veľmi vysoký a skutočne ohrozujú plantáže, čo je mimoriadne zriedkavé.

Zelená chyba v byte nevyžaduje špeciálne opatrenia na boj proti nemu. Náhodne preletený hmyz je najjednoduchšie vymaniť z okna - už sa nevráti.

Zelené chyby nie sú uvedené v zozname nebezpečných škodcov plodín, takže nekonajú s nimi komplexný boj. Pre človeka nie je zrážka s takýmto ochrancom takisto bez následkov, je absolútne bezpečné a ak sa jej nedotknete, nebude to ani spôsobovať nepríjemné pocity.

Snímanie zelenej chyby