Amerikanskansky ščurek: življenje v naravi in ​​vzrejo

November 2018
Anonim

Americký šváb je hmyz, ktorý bol prinavený do Ameriky z tropických oblastí Afriky. V Amerike sa objavil v čase, keď námorný obchod prosperoval. Africký hmyz cestoval na lodiach a keď sa stali dosť početnými, usadili sa na americkom kontinente. Mimochodom, šváby do Európy boli tiež dovezené vo veľkom množstve na obchodných lodiach. Rýchlo dostatočne tropický hmyz prispôsobený zmeneným klimatickým podmienkam a prispôsobený novému prostrediu. V skutočnosti sa africký hmyz stal progenitorom "Američanov".

Vzhľad

Americký šváb sa vyznačuje pomerne dlhým pretiahnutým telom. Dospelí jedinci dosahujú veľkosť 4 až 5 cm. U dospelých, dospelého hmyzu, telo je načervenalé. Často sú červené a hnedé osoby. Dospelý šváb má základy lietadla. Nemá nymfy. S vekom sa segmentácia tela stáva zreteľnejšou, najmä v brušnej oblasti. Africkí jedinci sú o niečo tmavší a hrubší, ale veľmi podobní americkým. Americký šváb môže mať tmavú farbu, ale nikdy nie je úplne čierny. Jeho farba je bližšia k červeno-hnedej. Čierna farba je charakteristická pre iné druhy.

Rozlišovacie znaky:

  • Perorálne zariadenie je vybavené chitínovými výrastkami. Preto sa hmyz môže ľahko dotrieť cez tkanivo, kožu alebo lepenku.Často šváby jedia handričku alebo pokožku, keď nie sú žiadne iné zdroje potravy.
  • Predĺžené telo. Hmyz má zvyčajne pomerne hrubý a široký brucho. V tomto druhu je kmeň predĺžený, segmentácia je jasne viditeľná.
  • Ďalšia charakteristická vlastnosť: krídla. Krídla sú dobre viditeľné, veľké, ok. U dospelých mužov krídla vyčnievajú za brucho. Napriek tomu hmyz nefunguje veľmi dobre. Môžu byť vo vzduchu menej ako minútu a zvyčajne používajú krídla na plánovanie a nie na plný let.
  • Na konci kmeňa môžete pozorovať segmentované procesy, ktoré sa nazývajú cerci. Existujú muži i ženy. Muži majú genitálnu platničku, ktorá je veľmi podobná cerci, ale je menšia.
  • Antény sú dlhé, segmentované. Toto je hlavný orgán dotyku. Pomocou antény hmyz nielen určuje cestu k jedlu, ale aj detekuje zvukové vibrácie a určuje povahu povrchu, na ktorom sa plazí.
  • Oči sú umiestnené na každej strane. Sú veľké, tvárové. Vzhľadom na špecifickú štruktúru a umiestnenie očí, šváb vidí vo všetkých smeroch.

Je zaujímavé, že tento šváb je považovaný za najrýchlejší. Odhaduje sa, že za sekundu môže bežať asi 70 cm.

Reprodukcia a vývoj

Reprodukcia nie je menej zaujímavá. Šváb je schopný reprodukovať asexuálne, pomocou parthenogenézy. Ak medzi sebou nie sú muži, v tele ženy sa dozrejú špeciálne vajcia, ktoré sa môžu rozvíjať bez hnojenia. Vďaka tejto vlastnosti sa hmyz rozšíril tak široko. Na vytvorenie celej kolónie je postačujúca jedna žijúca žena.

Reprodukcia sa uskutočňuje počas celého roka a nie je viazaná na určitú sezónu. Čím viac potravín a lepšie životné prostredie, tým aktívnejší je proces reprodukcie. Pred párením sa uskutoční kurátorstvo. Po prvé, samica uvoľňuje feromóny do vzduchu, zvyšuje svoje krídla. Tak priťahuje mužov a jasne ukazuje, že je pripravený na reprodukciu. Muž, ktorý bol v okolí, chytil feromóny a začínal sobášový tanec. Okolo ženskej kruhy, rozpúšťa a sklopí krídla. Potom sa uskutočňuje hnojenie.

Žena vyliahne kapsule s oplodnenými vajcami po dobu 20 až 30 hodín a potom sa trávia do zeme alebo akéhokoľvek vhodného substrátu. V podmienkach apartmánu samica umiestňuje vajíčka na samotnom mieste a pripevňuje ich k povrchu pomocou zvlášť viskóznej sekrécie.

Habitat

Americké šváby sú rozšírené najmä v krajinách južnej a severnej Ameriky. Aj tento druh sa usadil po celej Afrike a tlačil jeho predka. Vedci si všimli, že v súčasnosti sa hmyz aktívne usadzuje v Európe. V Rusku sa však druh nestretol z dvoch dôvodov. Po prvé, veľké veľkosti. V podmienkach dostatočne silnej zimnej zimy zomrie hmyz veľkých rozmerov. Po druhé, existuje veľa potomkov, pre ktoré nie je dostatok potravy v podmienkach stredného a severného Ruska. Z rovnakého dôvodu sa šváb len zriedka objavuje v bytoch, kde sa ťažko živí potomstvo. Ak sa však objaví v dome, kde je dostatok potravy na otvorenom priestranstve, vynásobí sa neuveriteľnou rýchlosťou.

Americký šváb v mestskom prostredí sa nachádza v priemyselných budovách s vykurovaním, v kolektore, vo ventilačných šachtách, v továrňach na výrobu potravinárskych výrobkov.Každý rok sa tento druh približuje k človeku a naučí sa žiť v mestskom prostredí a jesť odpad z potravy.

Často sa tento hmyz nachádza na lodiach, v lietadlách. Cestujú hlavne spolu s potravinami, ktoré sú balené v lepenke.

Zvláštnosti života

Hmyz žije spoločne a snaží sa vytvoriť čo najväčšiu kolóniu. Vo voľnej prírode je priemerná kolónia približne 10 000 jedincov. Ak sa šváby usadia v budovách, potom si vyberte veľké, široké budovy s dobrým vykurovaním. Priaznivá teplota pre rýchlu reprodukciu je v rozsahu 20-35 ° C. Tiež šváby majú vysokú vlhkosť.

Ďalšou dôležitou podmienkou pre prosperitu: dostupnosť dostatočného množstva jedla. Šváb jedí takmer čokoľvek. Uprednostňujú mäsové výrobky, ryby, rastliny, obilniny a obilniny, zmiešané krmivo. Ak nie je vhodné jedlo, potom môžu jesť mydlo, handričku, kožu, papier. To je jesť nejaké organické.

Pre veľké kolónie je prítomnosť jedla zásadne dôležitá. Ale v prípade malých hniezd v bytoch prichádza do popredia vlhkosť a prítomnosť vodných zdrojov. Ak úplne izolovať šváby od vody, zahynú maximálne za týždeň.

Chov

Milovníci hmyzu často chovajú amerických švábov. Sú to pomerne veľké, ale nenáročné hmyz a zaujímavý objekt pre pozorovanie. Napríklad iba tento druh stará o potomstvo po objavení lariev z vajíčok. U iných druhov toto správanie nie je pozorované. Nemenej zaujímavé je párenie muža a ženy pred párením. Vonkajšie, šváb vyzerá skôr pôsobivo, čo miluje milovníkov hmyzu.

Tento druh je tiež chovaný na kŕmenie, jašterice a obojživelníky. Hmyz sa reprodukuje veľmi rýchlo. Jedna kolónia môže poskytnúť celé terárium s jaštermi.

Jediná vec, ktorá by sa mala obávať milovníkov hmyzu, je alergia. Feromón, ktorý emituje ženu počas párenia, sa považuje za silný alergén a môže poškodiť citlivých ľudí.