Vse o življenju in značilnosti uši

November 2018

Video: Kalčkova svetovalnica: Katere so značilnosti prehrane v tretjem življenjskem obdobju? (November 2018).

Anonim

Vši patrí do rádu puhoedovyh, sajú krv zo zvierat a ľudí sú prenášačmi nebezpečných chorôb V tomto okamihu, mnoho vší známy. Patria do skupiny plyšovej, sania krvi zo zvierat a ľudí, sú nosičmi nebezpečných chorôb. S veľkým počtom parazitov začína epidémia.

Popis vší

Hmyz má ploché telo o veľkosti 0,5 mm. Krídla sa znižujú, pretože vši vedú parazitný životný štýl. Segmenty prsníkov sú pripojené. Ústa sú vybavené dvoma ihličkami. Ak väla nepije krv, proboscis sa zasunie do hlavnej kapsuly. Sliny spôsobujú podráždenie kože obete. Oddelenie pažeráka v procese nasávania pôsobí ako pumpa.

Na vlasy sa hmyz pripevňuje nohami s pazúrikmi. Oči chýbajú alebo majú vzhľad dvoch pigmentových škvŕn. Orientácia vo vesmíre je spôsobená vôňou. Predpokladaná dĺžka života je 38 dní. Samica je schopná položiť niekoľko stoviek vajec, z ktorých o týždeň neskôr sa objavia potomkovia.

Bežný druh

Koľko druhov vši sú tam? U cicavcov existuje viac ako 500 odrôd. Iba 2 jednotlivci žijú na jednej osobe - verejnej a ľudskej. Môžu sa ľahko odlíšiť od vzhľadu a biotopu.

O všoch, mali by ste vedieť, že jedinci z hlavy a chvost nie sú druhmi, ale morpotypy. Odlišujú sa vo svojom prostredí: oblečenie - na oblečenie, hlavu vo vlasoch.Ak sú umelo vysadené, môžu sa prelínať.

Všetky odrody vši majú podobný typ rozmnožovania, tečúce buď na alebo v blízkosti tela hostiteľa. Jedlo parazitov je výlučne krv. Každý jednotlivec je schopný uhryznúť niekoľkokrát denne.

Všetky odrody vši majú podobný druh reprodukcie

Vrh

Vši sa ťažko odlíšia od vší vší. Majú podobnú štruktúru a veľkosť karosérie. Rozdiel je farba a biotop.

Parazity oddelenia žijú na oblečení. Nemôžu žiť vo vlasoch. Často obeťami hmyzu sú tí, ktorí zriedkavo menia oblečenie alebo šatník. Paraziti tejto skupiny skusujú bezsrsté časti tela. Hmyz sa obáva spracovania oblečenia pomocou vší, čistého tela, vriaceho oblečenia.

Skrine paraziti žijú na oblečení

Tu nájdete podrobnejšie než nebezpečného vši a ako sa ich zbaviť, je možné prečítať príslušný článok na našich webových stránkach.

Hlavica

Existujú aj hlavičky. Nachádzajú sa dokonca aj medzi tými, ktorí majú poriadok v dome. Často infikované skalpom, zriedka vousy, chĺpky. Farba - šedo-hnedá. Po jedle sa farba tela stáva tmavšou.

Hlavným rozdielom medzi bielou a hlavičkou vši je ich biotop. Rozmery lariev hlavnej vzorky sa pohybujú od 0,6 do 2 milimetrov. Dĺžka dospelých parazitov je 2 až 4 milimetre.

Reprodukcia hlavových jednotiek je konštantná, bez ohľadu na sezónu. Optimálna teplota pre život je od 30 do 33 stupňov. Ohýbanie vši pri teplotách pod 0 alebo nad 45 stupňov. Bez vlasov nemôže jednotlivec existovať.

Na vlasy sú hmyz pripevnený nohami s pazúrikmi

Pubic voška

Čo sú všité vši? Toto je najmenšia odroda. Na dĺžku dosahujú parazity nie viac ako 2 milimetre, larvy - iba 0, 5 milimetrov.

Vši žijú v slabín výhradne v oblasti pokožky hlavy, ale niekedy sa môžu usadiť v podpaží, riasy a obočie. Jednotlivec sa vyznačuje masívnymi labkami. Prenos je hlavne prostredníctvom sexuálneho kontaktu. Pubová vasa je pohlavný parazit.

Ako sa zbaviť vrodených vší (video)

Ektoparazitová výživa

Koľko a čo tieto parazity konzumujú? Stojí za zmienku, že vši neponáhľajú a nehľadajú obeť. Jednoducho chytia vlasy a bezpečne sa k nemu pripájajú a potom príde sviatok. Ľudské vši nemôžu nasávať krv morčiat, ošípaných, králikov a iných zvierat. Prezentované jedlo pre nich je jed.

Zistiť všetko o všochách, ktoré sa objavili až v 19. storočí, napriek tomu, že parazité sú staré ako ľudská rasa. Počas tohto obdobia sa ľudia nakoniec dozvedeli, že paraziti neusávajú, ale skôr obejú obeť. Perorálny prístroj je piercing-sanie, ale to nie je tak ľahké vidieť.

Ženské vši na jednom posedení môžu piť miligram krvi, muži jesú 3 krát menej. Parazit môže jesť denne aj v noci, ak to nič nebráni. Niektoré vši žijú trochu kvôli žravosti. Pod tlakom prichádzajúcim do tela krvi, steny žalúdka prasknú a hmyz zomrie.

Vlastnosti reprodukcie

Reprodukcia vši má niektoré vlastnosti. Parazity sú dvojdomé, ale existujú aj hermafrodity. Muži sú oveľa menší ako ženy. V samičke je zadný koniec tela vidlicovitý, muž má zaoblený koniec.Na prvom páre nohy je veľký pazúr.

Samice vši v jednom sedení môže piť miligramov krvi, muži jesť 3 krát menej ako

Samčie pohlavné orgány sú zastúpené:

 • 2 párov saccular semenníkov;
 • komorovým telom;
 • Osivá;
 • s ejakulačným kanálikom;
 • s príslušenstvom.

Pohlavný pór sa nachádza za konečník.

Žena má reprodukčné orgány:

 • vagina;
 • 5 päť tubulárnych vaječníkov;
 • lepivé žľazy;
 • 2 krátke ovidukty;
 • nepárový vajcovod.

Párovanie trvá od 20 do 70 minút. Kopíruje ženu po poslednom molt. Formovanie vajec prechádza do vaječných rúrok. Hnojenie je interné. Predtým, než začnete, ktorým sa žena začne aktívne pohybovať, ale po nájdení vhodného miesta zastaví a položí vajcia.

Vývojové štádiá

Vývoj všetkých druhov vši je približne rovnaký - veľmi rýchly. Už po 16 dňoch od vajíčka položeného ženou sa objaví nová vôňa, schopná položiť vajcia nezávisle. Ak sú vonkajšie podmienky nepriaznivé, obdobie vývoja sa môže zvýšiť na mesiac.

Nitus - prvý stupeň vývoja vši

Parazity žijú až 42 dní. Počas tejto doby je samica schopná odložiť až 140 vajec. Zo zvieracích vši sa môže ukázať 50 vajec, odroda šiat dokáže dať život 300 osobám. Spravidla život parazit je na jednom mieste, ale existujú prípady, keď posunutie (napríklad z hlavy jedného človeka k druhému).

Aké sú štádiá vývoja

Vši sú parazity, ktoré majú neúplnú transformáciu. Štandardná fáza lariev chýba. Rozlišujú sa tieto stupne:

 • nits;
 • nymfa prvého veku;
 • nymfa druhého veku;
 • nymfa tretieho veku;
 • dospelý jednotlivec.

Po každej moult z jedného veku, nymfa ide do druhého. Na zmenu krytu chitínu je potrebné premiestnenie. Chovný proces trvá len 5 minút a za 45 minút sa vytvorí nový kryt. Po poslednej moulte sa larva stáva dospelou ženou a druhý deň sa začína spájať a kladie vajcia, z ktorých veľké množstvo vedie k výskytu epidémie.

Pediculóza (video)

Nebezpečenstvo pre ľudí

Nebezpečenstvo vši pre človeka spočíva v tom, že sa môžu usadiť aj na ľuďoch z bohatých rodín. Aj dodržiavanie hygienických pravidiel nezachráni parazity.

Epidémia môže začať kedykoľvek počas roka u detí i dospelých. Tradične sa však výskyt infekcie pozoruje na jeseň. Pre deti sú vši najnebezpečnejšie, pretože dieťa nemá imunitu. Zároveň školáci rýchlo infikujú dospelých.

Hlavným príznakom prítomnosti vši je svrbenie pokožky hlavy. Dôvodom sú sliny, ktoré sa dostávajú pod kožu. V dôsledku toho sa človek stáva podráždeným, sú problémy s koncentráciou, dochádza k strate chuti do jedla. Často človek hrebeň jeho hlavu a kôry objaví. Kvôli vyčesávaniu môžu vypadnúť vlasy a tiež sa zvyšuje riziko infekcie v rane.

Epidémia parazitov je nebezpečná a skutočnosť, že vši prinášajú mnohé nebezpečné choroby. V rane sú produkty vitálnej činnosti hmyzu. Prenikanie výkalov do ľudského tela vedie k alergii, purulentnému zápalu, dermatitíde, ekzému. Často sa vši stávajú nosičmi stafylokokových infekcií.

Hlavným príznakom prítomnosti vši je svrbenie pokožky hlavy

Taktiež by vás mohlo zaujímať článok, ktorý sa zaoberá metódami detekcie a zvláštnosťami liečby pedikulózy.

Ako dlho je život

Maximálna dĺžka života väznice je približne 30 dní. Samica môže položiť až 10 vajec denne. Po omeškaní 8 dní sa objaví víla. Po 11 dňoch môžete čakať na vzhľad dospelého.

Parazit nemôže žiť za hlavou. On sa bude rozťahovať rovnako ako on môže robiť bez jedla. Hmyz je vysoko špecializovaný, znamená to, že život môže byť prenesený iba na telo hostiteľa.

Takže mimo vši existujú:

 • pri teplote pod 10 stupňov - až do 10 dní;
 • je menej ako 2 dni, ak parazity hladujú.

Vojna môže jesť až 4 krát denne.

Ako riadiť vši (video)

Všudy sú jedným z hlavných nepriateľov človeka. Rýchlo sa množia a berú ich početné čísla. Parazity sú nosičmi nebezpečných chorôb a ťažko sa ich odstránia z dôvodu ich malej veľkosti. Avšak, ak poznáme slabé miesta ektoparazitov, boj bude úspešný.