Vse o domačih ščurki

November 2018

Video: Tanja in Kori 500eur challenge - Ekstremne karaoke s ščurki (November 2018).

Anonim

Hmyz je najpočetnejšia, rozmanitá a starodávna trieda všetkých živých organizmov na Zemi. Ale z tohto súboru hmyzu sú tí, ktorí sa nepriaznivo prispôsobili životu v náročných klimatických podmienkach. Domáci šváb dostali takéto meno pre svoj biotop.

Tieto druhy hmyzu nie sú domestikované, ale nazývajú sa synantropickými organizmami. To znamená, že nie sú domestikované, tieto zvieratá vedú spôsob života úzko súvisiaci s človekom. V tomto prípade je to otázka ľudského bývania.

Kritická teplota počas životnosti červeného švábu je 5 ° C. Pri tejto teplote hmyz zahynie. Preto sa v horkej klíme nachádza tento hmyz v vyhrievaných priestoroch.

Distribúcia

Na začiatku boli v európskej časti planéty distribuované iba čierne šváby. Stretli sa tiež v Afrike a Ázii. Ale v 18. storočí boli do Ázie zavedené červené šváby. Vďaka schopnosti prispôsobiť sa a mimoriadne rýchlu reprodukciu rýchlo tlačili "čiernych susedov". A do 20. storočia začala rýchlo klesať populácia čiernych švábov. To bolo ovplyvnené aj výskytom širokej škály chemických prípravkov na ničenie škodcov.

Červené šváby sú tiež nazývané "Prusak". Existovala hypotéza o vzniku tohto druhu hmyzu z Pruska, takže sa začali nazývať jednoducho "prusak".

Popis a vzhľad

Ako vypadá šváb? Vzorka dospelého Prusaka môže dosiahnuť veľkosť 10 - 15 mm. Majú hnedú farbu, odtiene sa môžu líšiť. Na zadnej strane sú viditeľné dva čierne pásy. Dospelí jednotlivci majú tiež krídla, ale nemôžu dlho lietať. Na rozdiel od muža, ženské telo vyzerá širšie. Brucha je iná a vyzerá okolo seba. Mladí ľudia vyzerajú trochu inak, nemajú krídla. Ich sfarbenie vyzerá tmavšie.

Ak porovnáte čierna a červená pet šváby, v ich vzhľadu existuje značný rozdiel:

 • Veľkosť Black predstaviteľom tohto druhu v dvakrát viac než u zázvoru.
 • Farba uhlia je čierna.

Inak sú podobné:

 • Mať plochú chitinovú škrupinu.
 • Tri páry nôh s pazúrikmi a prísavkami.
 • Sú krídla.
 • Majú dlhé antény - orgán pocitov.

Dospelý žije približne 20 - 30 týždňov, to znamená asi šesť mesiacov. Počas tejto doby samice produkujú 4 - 9 ootec. Ooteca je druh kontajnera, kde samica ukladá vajíčka. Ona ju nosí na spodnej strane brucha, čo umožňuje bezpečne vydržať potomstvo. Oothek vyzerá ako pevná obdĺžniková krabica.

Vlastnosti domácich šváb

Domáce šváby sú všestranné. Ľahko sa prispôsobia životu v niečom inom domove alebo v jeho okolí. Pruskia môžu jesť čerstvé potraviny aj potravinový odpad. Okrem toho, ak ani jeden ani druhý nie je tam, sú schopní jesť tkanivá, papier v ktoromkoľvek z jeho prejavov a topánky.

Neustále v kontakte s odpadom a nečistotami, domáce šváby slúžia ako vektory a patogény rôznych chorôb .Môže to byť úplavica, hnačka, gastroenteritída.

Kontrolné opatrenia

Prvou prioritou je obmedziť prístup k ich potenciálnemu jedlu a vode. Najúčinnejší spôsob boja domácich švábov sú insekticídy. Moderný trh ponúka veľké množstvo účinných liekov. Vydávajú sa v rôznych formách.

Hlavné typy prípravkov:

 • Gél. Je absolútne bezpečné pre ľudí, ale pre Prusov je deštruktívny. Jeho osobitosť spočíva v tom, že sa gél aplikuje v polohe.
 • Trasy. Môžu byť rozdelené na insekticídne a lesklé. V prvom prípade pôsobia ako gél a lepidlo smeruje k zničeniu bez použitia toxických látok. Nevýhodou týchto úskalí je to, že jeden šváb zachytený v ňom už nemôže infikovať iných.
 • Aerosól. Ak chcete používať túto drogu, musíte dodržiavať bezpečnostné opatrenia, pretože toxické látky lieku môžu taktiež poškodiť človeka. Pred použitím je potrebné vyprázdniť miestnosť, používať ochranné zariadenia a po procedúre dobre vetrať miestnosť.

V Rusku, keď všetky tieto prípravky zatiaľ neexistovali, bola použitá správna metóda zmrazenia. Z tohto dôvodu boli v zime otvorené a zamrazené celé dvere. Preto v miestnosti bola nastavená veľmi nízka teplota, ničivá pre domáce šváby. Metóda bola efektívna, ale studená. Mimochodom, niektorí ľudia stále používajú túto metódu.

Ak nemôžete vyriešiť tento problém sami, obráťte sa na kvalifikovaného špecialistu o pomoc. Zaručujú, že zničia škodcov pomocou moderných insekticídov, ktoré sú pre ľudí neškodné.

Na dezinsekciu sa používajú insekticídy dvoch druhov:

 • Okamžité akcie - pôsobia "tu a teraz". Pri kontakte s švábmi lieky okamžite pôsobia a zabíjajú škodcov. Po vetraní ošetrenej miestnosti nie sú žiadne stopy kontroly škodcov.
 • Predĺžená akcia - budú konať neskôr. Princíp práce týchto liekov je lákať škodcov. Okamžite po infekcii hmyz nezomrie. To sa deje tak, že infikovaný hmyz môže zničiť čo najviac svojich príbuzných.

, ako maznáčik šváb

Ventilátory nadchne a unavený z ľudí rodí vzory švábov ako domácich miláčikov. Takýto zviera je exotický, niekedy veľmi drahý. Existuje niekoľko desiatok druhov hmyzu, ktoré ľudia používajú ako domáce zvieratá. Zvyčajne majú väčšiu veľkosť a expresívnejšie kontúry v porovnaní s vyššie popísanými druhmi.

Najobľúbenejším z nich je šváb Madagaskaru. Majiteľ svetového rekordu vo veľkosti medzi všetkými známymi druhmi. Jeho dĺžka je v priemere 5 cm, maximálna výška dosahuje 10 cm. Priemerná dĺžka života v zajatí do 3 rokov, v zriedkavých prípadoch, môžu žiť po dobu 5 rokov. Krmia výhradne rastlinné potraviny.

Zaujímavosťou je skutočnosť, že reprodukciou sexuálne, žena nestáva vajíčka. Mala potomkov v sebe. Existuje debata o tom, či je šváb Madagaskar nebezpečný pre ľudí. Chovatelia sborov tvrdia, že nie, toto stvorenie má pokojnú a pokojnú dispozíciu a je absolútne neškodné pre ľudí. Prečo sa nazývajú prskavka? Skutočnosť, že muž v stresovej situácii pre neho alebo v období párenia môže priniesť charakteristický zvuk, ktorý veľmi pripomína hada syčať.

Šváby sú bezpochyby exotické domáce zvieratá, ktorým obyvatelia našej krajiny nie sú príliš zvyknutí. A keď hovoríme o domácich šváboch, zdajú sa to skôr ako škodcovia ako domáce zvieratá.