Kako je reprodukcija gozda klopi

November 2018

Video: Build a castle from scratch in Minecraft! Stream (November 2018).

Anonim

kliešte (rodina Ixodidae) - malá skupina pavúkovcov. Táto rodina je jedným z najviac študovaných, pretože obsahuje najväčšie kliešťové parazity ľudí a domácich zvierat. Rodina na celom svete má viac ako 600 druhov, z toho asi 60 v súčasnom Rusku.

Všetci roztoči sú dočasnými parazitmi . V čase, keď sa nazývajú, pretože sú na tele hostiteľa nie je celoživotná, ale iba počas výkonu (sila krvi je rozhodujúci pre proces množenie roztočov, ako ďalšie jedlo nie je pre nich typické).

Zvýšený záujem o túto rodinu spočíva predovšetkým v tom, že jej zástupcovia trpia nebezpečnými chorobami, ako je encefalitída, tyfus, tularemia. Z epidemiologického hľadiska je najzaujímavejšie sú tajga tick (lat. Ixodes persulcatus) a pes kliešť (lat. Ixodes ricinus), ktoré sú široko distribuované v Rusku a sú nositeľmi kliešťovej encefalitídy.

O tom, ako nastane reprodukcia týchto kliešťov, budeme pokračovať a hovoriť ….

Hromadná reprodukcia a rozloženie roztočov

Napriek skutočnosti, že roztoče psov a taigy sú na našom území pomerne bežné, nemôžu sa vyskytnúť všade. Žijú v listnatých a ihličnatých lesoch so sviežou trávou a krovinovou vegetáciou.Okrem toho, čím je región teplejší, tým viac vlhkých oblastí roztoče dávajú prednosť a naopak.

Typické biotopy kliešťov sú dobre osvetlené slnečné okraje lesa, chodníky a trávniky v parkoch, vegetácia pri vodných útvaroch. Ak kliešť nájde priaznivé podmienky pre svoj život, začne sa aktívne množiť.

Aktívne kliešte čísel sú popísané pre kliešte, keď veľká a priaznivá oblasť je sústredená na veľké množstvo dospelých a ich lariev. Nie je potrebné vysvetľovať, že ak osoba vstúpi do takých biotopov, kontakt s roztočmi je takmer nevyhnutný.

ťažísk rozmnožovanie roztočov na severe Ruska vznikajú na hraniciach rôznych prírodných stanovíšť (cross-country), zatiaľ čo odlesňovanie paraziti migrujú do pasienky, kde sa aktívne živia hospodárskych zvierat. V prírode, rozmnožovanie roztočov je obmedzený nízkou hustotou obetí, na pastvinách majiteľov je viac ako dosť.

Fenomén hromadnej reprodukcie je tiež nebezpečný, pretože keď obyvateľstvo dosiahne určitú hustotu, dochádza k masívnemu rozptýleniu parazitov do okolitých území, kde časom dochádza aj k prepuknutiu počtu. Ak takáto populácia zahŕňa roztoče, ktoré nesú chorobu, napríklad encefalitída, ochorenie migruje ďalej so svojimi "pánmi". Môže to ohroziť vysoký výskyt u ľudí a dokonca epidémiu.

Vybrať miesto s významnou pravdepodobnosťou takéhoto ohniska je možné, ale je veľmi ťažké predvídať, pretože rozmnožovanie roztočov je ovplyvnená mnohými faktormi (viď. Nižšie), vrátane poveternostných podmienok, ktoré sú veľmi odlišné v rôznych rokoch.

Funkcie životného cyklu

Životný cyklus je celé obdobie vývoja a životnosti organizmu - v tomto prípade od vajíčka až po dospelého. Životný cyklus kliešťov encefalitídy je pomerne zložitý, charakterizovaný zmenou hostiteľov a trvá viac ako 1 rok. Skladá sa z vajíčka, larvy, nymfy a dospelých (imago).

Začnime opis života a reprodukcie kliešťov z stretnutia pohlaví. Muž a žena sa zvyčajne nachádzajú v prírode, oveľa menej často - na hostiteľskom organizme. Druhý je menej typický, pretože šance na parazitáciu 2 roztočov na jeden organizmus sú relatívne malé.

Po nájdení muža sa žena oplodňuje. Mechanizmus prenosu semien je zaujímavý. Neprebieha kopulácia alebo koícia. Muž listuje na substráte zvláštny vak s spermiami (spermatofórom), ktorý chráni spermie pred pôsobením vonkajších faktorov. Žena sa plazí do kapsuly a zachytáva ju špeciálnymi chlopňami, ktoré sa nachádzajú v blízkosti pórov genitálií, ako sú pinzety. Takto sa uskutočňuje oplodnenie.

Poznamenajte si

Samčie i samice ixodidové kliešte sa dajú ľahko odlíšiť od priemerného človeka. Ak sa pozriete na klinček zhora, môžete vidieť, že jeho telo je pokryté lesklým hustým chitínovým štítom, ktorý vykonáva ochrannú funkciu. U mužov tento štít pokrýva celý chrbát a telo sa pri podávaní nedá nadmerne roztiahnuť. U samičiek je scutellum menšie a pokrýva len polovicu chrbta, pretože jeho telo môže rásť niekoľkonásobne.

Po oplodnení sa samice začnú aktívne snažiť o získanie potravy. Roztoče sú charakterizované takzvanou "gonotrofnou harmóniou", keď je proces potravy úzko spätý s dozrievaním vajíčok.Jednoducho povedané, takmer všetky živiny extrahované z krvi sa dostanú do vývoja vajec.

Preto každá ovipozícia predchádza podávanie krvi. Z tohto dôvodu sú ženy veľmi živé - ich hojné jedlo je kľúčom k úspešnému chovu. Muži jedia menej často a v oveľa menších množstvách. V niektorých druhoch roztočov sa muži vôbec nejedia a po premiestnení semien zomrú.

Je to zaujímavé

V niektorých druhoch ixodidov sa muži nevyhľadávajú sami za seba. Počas sexuálneho procesu prepichujú kryty žien a živia sa jej obsahom, bez toho, aby spôsobili vážne poškodenie. To má tiež malý vplyv na ovipozíciu.

Samice sú nasávané v krvi dostatočne dlho, v priemere asi 10 dní. Mäkké kryty poskytujú možnosť konzumácie veľkého množstva krvi. Na dostatočné podávanie mužov a 20 minút.

Samička začína snášať vajíčka týždeň alebo mesiac po dokončení stravovania (miera dozrievania vajíčok závisí od vonkajších faktorov). Pokladanie trvá asi mesiac, zatiaľ čo roztoč ukladá vajcia do malých skupín, pretože dozrieva.

Klíšťatá sú veľmi plodné - v ich spojoch môžu byť nájdené až 2 000 vajec. Počet vajec závisí od toho, koľko žien bolo dobre vyživovaných a faktor úzkosti zohráva dôležitú úlohu. Pre samice kliešťov je tiež charakteristická prídavná výživa, keď prvé nestačilo. Niekedy sa roztoče podávajú priamo počas obdobia ukladania vajíčok, čo prirodzene spôsobuje dlhšie.

Spojky sú umiestnené buď na pôde v prírodnom prostredí, alebo (oveľa menej často) na tele hostiteľa, čo zvyšuje šance na kŕmenie budúcich lariev.

Do mesiaca po znáške sa larvy vyliahnu z vajíčok. Sú malé, na vonkajšej strane podobné dospelým kliešťom, ale existuje niekoľko rozdielov. Larvy majú 3 páry chôdzou nohy (ako u hmyzu) a nie je otvorenie pohlavných orgánov.

Čas po opustení vajíčka sedia na murive a čakajú na ich vytvrdnutie. Potom sa plazia pri hľadaní obete.

je známe, agregáciu lariev pokládky aj po vytvrdnutí kryty - hladní jedinci nemajú putovať a očakávajú, že budúce obeť na povrchu rastlín alebo pôdy. Potom je hostiteľ pripojený nie jedna larva, ale niekoľko. To oslabuje imunitnú odpoveď organizmu obete a podporuje lepšie nasýtenie lariev.

Larvy sa kŕmia 2 až 4 dňami, po ktorých sú oddelené od hostiteľa alebo na nejakú dobu sú na nej, používajú ho ako prístrešok. Potom opäť padajú do prirodzeného prostredia, kde sa prelievajú do nymfov.

Nymfy sú podobné ako u dospelých roztočov (dospelých) so 4 páry chôdze nôh, oválne telo s hustou krytom, ale napriek tomu sa genitálne otvorenia.

Molto v životnom cykle týchto parazitov možno považovať za akúsi diapause, v ktorom sú roztoče nejedia a nemajú pohybovať, sú zložité biochemické procesy v ich telách. Dokonca aj po transfúzii ixodidov nie sú na určitý čas schopní aktívneho života, pretože zmeny v tele pokračujú.

Moult je potrebný pre všetky článkonožce, pretože hustá chitinózna vonkajšia kostra bráni rastu a vývoju. Je to v tomto malom časovom období, zatiaľ čo staré kryty vystupujú a nové sa ešte nerozsvietili a telo rastie. Všetok zostávajúci čas sa venuje príprave na tento proces.

typ postupného vývoja umožňuje nakoniec začnú živiť väčšiu korisť a držať iné ekologické výklenky - to je dôležitý evolučný mechanizmus znížiť trofický Stazione a vnútrodruhovej konkurenciu, a tak - aby sa zvýšili šance obyvateľov v aktívnom reprodukciu.

Dospelí jednotlivci nerastú, ich vzhľad zostáva nezmenený.

Je zaujímavé,

tvar tela a veľkosti pre dospelých kliešte, rovnako ako hmyz, sú nemenné a špecifický charakter, ktorý môže určiť telo. Dobrým príkladom je lienky, veľkosť tela a počet bodov, ktoré sú stále a sú použité na identifikáciu druhov.

Nymfy sa živia na hostiteľovi asi týždeň, po ktorom opúšťajú. Po chvíli buď idú na zimovanie, alebo sa premenia na dospelého. Larvy, nymfy a dospelí môžu zima.

Existujú prípady zimujúcich kliešťov v ušiach a iných častiach tela kopytníkov. Ale viac kliešte prezimujú v ich prirodzenom prostredí: zasadiť dendrity, v pôde, pod kameňmi a starého dreva, pod kôrou odumretých stromov, v norách cicavcov a vtákov hniezda. Niekedy roztoči zostávajú vo dvore, v hospodárskych budovách, kde sú prinášané domácimi zvieratami.

Vo všeobecnosti diapauza v klinoch ixodid nie je povinná, to znamená, že nie je povinné. Pri dostatočne vysokých teplotách sa roztoči nemôžu dostať do pokoja a pokračovať v rozvoji v zimnom období.

Pre väčšinu ixodidov je životný cyklus trojročný. Všeobecné schéma vyzerá takto:

  • Imago na jar (apríl-máj) sa aktívne útočí stavovcov. Toto obdobie je charakterizované najväčšou dynamikou roztočov a psích roztočov, takže pri chôdzi v prírode musíte byť obzvlášť opatrní.Koncom leta sa dospelí spravidla kŕmia zvieratami. Larvy sa objavujú v druhej polovici leta. Bez ohľadu na to, či sú plné alebo nie, je na zimu stiahnuté.
  • Počas druhého roka sa larvy rozvíjajú a rozkladajú sa do nymfov. Hladové a znudené nymfy idú do zimy;
  • Už tretí rok sa nymfy aktívne živia a na konci leta sa stávajú dospelými. Obete podzimných imago sa nepožadujú a okamžite sa dostanú do diapauzy.

Teraz je jasné, prečo nebezpečenstvo kontaktu s roztočmi narastá na jar. V oblastiach so suchým teplým počasím sa cyklus môže uskutočňovať pomerne rýchlo, po dobu 1-2 rokov - potom je dynamika vysoká nielen na jar, ale aj na jeseň.

V laboratóriu boli vykonané štúdie o trvaní reprodukcie ixodidových kliešťov vo všeobecnosti. Výsledkom je, že údaje o oceli sa menia v širokom rozmedzí: od 200 do 2000 dní (miera reprodukcie v prírode zodpovedá strednému rozsahu tohto rozsahu).

To znamená, že životný cyklus roztočov je charakteristická nielen pre dlhú životnosť, diapause a lenivá, ale tiež k zmene majiteľov, rovnako ako striedanie parazitizmu s voľne žijúcej životný štýl. Budeme len hovoriť o rozmanitosti majiteľov ďalej.

Zvieratá, na ktorých roztoče rozmnožujú

Roztoče a psy používajú širokú škálu hostiteľov. A obe teplokrvných a chladnokrvných zvierat sa môžu stať obeťami. Jedná sa o veľké domáce a divoké artiodactyly, kone, ovce, diviaky. Menšie zvieratá: psy, mačky, jazvec, zajac a iní.

Nasledujúci obrázok znázorňuje príklad parazitizmus veľkého počtu roztočov na tele los:

najširší výber parazitizmus pozorovaného na malé hlodavce, vrátane ich nory: dormice, hraboše, drevených myšou.Také hmyzožravé, ako ježko a krtek, klíšťaty, tiež nezbavili svoju pozornosť. Medzi plazmi sa pozoroval parazitizmus u jašter a hadov. Obľúbenou korisťou nymfov sú vtáky, ktoré vedú sedavý život.

Vývoj kliešťov encefalitídy pokračuje podľa typu troch hostiteľov. To znamená, že počas celého životného cyklu kŕmenie vysiela tri rôzne, systematicky, zvieratá.

Larvy si vyberú menšieho hostiteľa. Mierne ich možno nájsť na myšiach, veverkách, ježkách. Larvy sú tiež charakterizované kŕmením plazmi a niekedy aj obojživelníkmi, ktorým sa už nymfa vyhýba. Nymfy vyberú hostiteľa väčší - napríklad pes, mačka, rôzne vtáky. Taiga kliešť uprednostňuje mladú tetru.

Do poznámky

Nymfy v kliešťoch tiež vykonávajú funkciu presídlenia. Na to používajú rôzne zvieratá. Priľnú k vlne, roztoči sa môžu pohybovať na dlhé vzdialenosti. Taktiež migrujú s lietajúcimi vtákmi, takže nymfy sa nachádzajú v netradičných biotopoch. Tento jav dostal názov zoochori.

Faktory ovplyvňujúce rozmnožovanie roztočov

Rýchlosť reprodukcie kliešťov je silne ovplyvnená vonkajšími faktormi.

Tu sú najdôležitejšie z nich:

  • Teplota. Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú intenzitu reprodukcie kliešťov, je teplota. Klíšťatá sú pomerne chladné, mnohé z nich obývajú severné zemepisné šírky, ale je mimoriadne nebezpečné, aby mali počas zimnej sezóny vážne mrazy. Čím staršie sú kliešte, tým odolnejšie sú účinky nízkych teplôt. Pri -10 ° C, larvy, nymfy a dospelí prežili viac ako 7 dní, ale to nie je limit. V prípade závažnejších mrazov sú zahrnuté mechanizmy ochrany proti chúlostivosti - roztoče sa schovávajú pod snehom, v prístrešiach, v nory, v hospodárskych budovách a na farmách.Účinok vysokých teplôt nepriaznivo ovplyvňuje aj roztoče - pri prehriatí, porušení metabolických procesov, aktivitu a túžbu po znižovaní výživy. Treba mať na pamäti, že na povrchu tela hostiteľa je teplota obvykle vyššia ako v prirodzenom prostredí. Maximálna teplota neprekračuje + 50 ° C;

  • Vlhkosť - zohráva veľmi dôležitú regulačnú úlohu pri vývoji a reprodukcii kliešťov. Klíšťatá sa vyhýbajú priamemu slnečnému žiareniu práve kvôli nebezpečenstvu straty vlhkosti v tele. Všetky článkonožce, napriek hustým chitinóznym krytom, veľmi rýchlo strácajú vodu z tela. Takáto silná vonkajšia kostra ich nechráni pred dehydratáciou. Nadmerná strata vlhkosti zabraňuje lipidovej (voskovej) vrstve. Čím je horšia a sušia klíma, v ktorej žije určitá skupina, tým vyššia je táto vrstva. Mäkké kryty ixodidových kliešťov veľmi rýchlo prechádzajú vodou, čo výrazne ovplyvňuje stav ich tela a následne aj ďalšie rozmnožovanie. V suchých rokoch sa počet roztočov výrazne znižuje, zatiaľ čo roky s ťažkými zrážkami sa vyznačujú vypuknutím hromadnej reprodukcie;
  • Antropogénny faktor. Ľudia, porušujú prirodzené biotopy kliešťov, menia potravinové reťazce a zničia obvyklé stanice. Roztoči musia migrovať a prispôsobiť sa novým podmienkam.
  • Jedlo. Dobre kŕmeným jedincom úspešnejšie v zime, ležať viac vajec. Larvy, ktoré nepotrebujú jedlo, majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa budú prelínať do nymfov a nymfy k imu. Plodnosť závisí priamo od toho, aké výhodné podmienky sa vytvárajú v danom roku na určenom území.

Na fotografii nižšie ukazuje napivshayasya krv samica roztoč:

Tip

Predpokladá sa, že spaľovanie vegetácia typická miesta rozmnožovania a vývoj roztoče môže výrazne znížiť ich počet, ale to nie je úplne v poriadku (účinok je zvyčajne len dočasné ).Avšak poškodenie biocenózy ako celku bude významné. Liečba takýchto oblastí s akaricídmi tiež nevedie vždy k požadovanému výsledku.

Môžu kliešte vyvíjať na psa a iné domáce zvieratá?

Ako je uvedené vyššie, roztoče často používajú domáce zvieratá ako potravinový objekt. Psy nie sú výnimkou - pravdepodobne sa mnohí z vás stretli s roztočmi na chrbte alebo na ušiach psa po prechádzke.

Čo robiť, ak si nevšimnete kliešť v čase, a pes ju priniesol do bytu? Bude parazit reprodukovať priamo na psa v miestnosti?

Takže, nymfa alebo imago budú na vašom spoločenstve iba počas jedál, po ktorých zmiznú. Nevšimnite si, že parazit bude ťažký. Niektoré nebezpečenstvo je, že vajcia môžu byť položené na psa. Tento problém sa však dá ľahko vyriešiť, ak sa váš maznáčik správne stará - pravidelná kontrola charakteristických bodov upevnenia (zášklby, uši, oči) ušetrí zbytočné dôsledky.

Ak vidíte v tvojom spoločenstve kliešť - nepanikuj. Je potrebné opatrne odstrániť telo parazita pinzetou bez toho, aby ste ju tlačili, a potom liečiť ranu. Po ukončení procedúry si dôkladne umyte ruky mydlom a vodou. Ak sa bojíte extrakciou parazita sami - vezmite zviera na veterinárneho lekára.

Počas niekoľkých dní po odstránení kliešťa pozorujte psa - v blízkosti prílohy sa nachádzajú sčervenanie a abscesy. Ale zvyčajne psi tolerujú takýto parazitismus bezbolestne a zdravie vášho domáceho maznáčika nebude významne poškodené.

Reprodukcia kliešťov v byte: pravdepodobnosť, riziká, prevencia

Prechod celého životného cyklu v byte je extrémne nepravdepodobný, takmer nemožný. Vzhľadom k tomu, ľudí a domácich zvierat, sú títo zástupcovia pavúkovcov stretol len v prípade potreby a moc pri hľadaní vhodného miesta pre prezimovanie. Ukladanie vajíčok a hnojenie preferujú v prírodných podmienkach.

Poďme si predstaviť možný variant priebehu takéhoto životného cyklu v byte.

Takže dospelý roztoč, spolu s vami alebo s vašimi domácimi miláčikmi, sa dostane do bytu. Aj roztoč sa môže objaviť v dome samostatne, napríklad z blízkeho trávnika na jar, cez otvorené dvere.

Na uloženie vajec musí byť samica plne vyživená. Potom sa vajcia môžu normálne vyvinúť, ak je vlhkosť dostatočne vysoká. Ďalšie komplikácie začínajú - larvy sa vynoria z vajec, ktoré zase potrebujú jedlo. Po nasýtení musia roztoči odísť na zimu a potom sa všetko musí zopakovať s nymfou predtým, ako ju premeníte na dospelého.

Zdá sa, že na rozdiel od blchy a ploštice, ktoré sú prosperujúce v rezidenčnej štvrti, kliešte, ktoré majú komplikovaný trojročný cyklus so zmenou majiteľov, zbavená možností rozvoja v obmedzenom priestore bytu alebo rodinného domu.

Takže najpravdepodobnejší a najnebezpečnejší kontakt s roztočmi v prírode, počas ich hromadnej reprodukcie.

Na záver možno konštatovať, že takýto komplikovaný spôsob reprodukcie mať vplyv na stav populácie kliešťov všeobecne. Konštantné zmeny v populáciách a hostiteľoch vedú k veľkej úmrtnosti medzi vajíčkami, larvami a nymfy. Avšak v prírode je všetko kompenzované. Rovnako ako všetci paraziti, roztoče sú veľmi plodné a dostatok mladistvých prežíva dospelým, aby udržal populáciu na správnej úrovni.

Zaujímavé videá: roztoče nakladú vajíčka po tom, čo bol uhryznutý

Životný cyklus kliešťov