O tajge klopa in nevarnost ugrizi človeka

November 2018

Video: Priča iz tajge (1979) - Ruski film sa prevodom (November 2018).

Anonim

tajga kliešť je jedným z najvýznamnejších a najznámejších členov rodiny kliešťov. S rozsiahlym distribučným územia a vysokým stupňom ekologickej plasticity, tento typ bol schopný prevziať vedúcu pozíciu v severných ekosystémoch našej krajiny.

Taiga kliešť sa rozdeľuje na území tiahnuce sa z Tichého oceánu do európskej časti bývalého ZSSR. Táto oblasť sa rozpínala od Kamčatky a Kuriles cez južné časti sibírskej tajgy až Leningradskej oblasti. V Ázii je druh sa vyskytuje v južných oblastiach, usadil sa okolo Altaj, ďalej oblasť je prerušená a kliešť sa objavuje už v lesoch Tian Shan.

Hlavným biotopom parazita je taiga (jeho rôzne varianty) - teda názov druhu. Avšak, taká obrovská oblasť distribúcie rozšíri do ďalších prírodných oblastí: domova pre zobrazenie listnaté ihličnaté a listnaté lesy, niekedy kliešť sa nachádza na území lesa. Hlavným limitujúcim faktorom distribúcie druhu je vlhkosť, ktorá sa postupne znižuje smerom na juh.

Zvýšený záujem vedcov na tento druh vzhľadom k tomu, že tajga kliešť je nositeľom patogénov nebezpečných ochorení človeka a zvierat. V prvom rade je klíšťovitá encefalitída - akútna vírusová infekčná choroba, ktorá postihuje nervový systém.

A nielen tajga tick encefalitídy mechanický prenos patogénu, ale aj na dlhú dobu udržuje vírus v tele, čím sa udržuje jej životaschopnosť. Preto kontakt s tajgy kliešťami je vždy nebezpečný pre človeka.

tajga kliešť a ďalšie kliešte

Pred diskusiou o zaujímavé črty biológii tajgy kliešťa, je užitočné mať predstavu o jeho systematického postavenia (zohľadniť systematika). Jednoducho povedané, tento druh situácia v systéme všetkých živých vecí na svete.

Je zaujímavé,

v binárnom nomenklatúry Linnaeus, každý druhové meno sa skladá z dvoch slov: 1 - názov rodu, skupín druhov, a druhá - len druhov. Druh zostúpil v rodine, rodinu v skupinách alebo objednávok, ktoré na oplátku - v triedach apod Znalosť všeobecné charakteristiky najmä taxónov (trieda rodinné jednotky), môžete určiť, ktorý z nich použiť jeden alebo inú formu .. , V súlade s tým, vedci nepotrebujú pamätať si popis jednotlivých druhov najmä postačí poznať všeobecné charakteristiky, ktoré značne zjednodušuje úlohu študovať.

The latinský názov tajgy kliešť - Ixodes persulcatus (ľudovo nazývajú les alebo európske). Druh bol opísaný v roku 1930 nemeckými acarologists (odborný roztoče) Schulze. Výskumník exemplár bol nájdený na Ďalekom východe, v údolí rieky Amur.

Aktívne učenie tohto druhu začala v čase, keď bolo objasnil vedúcu úlohu pri prenose patogénov kliešťovej encefalitíde. Potom boli použité údaje o biológii a distribúciu tajgy kliešťa vynikajúce parazitológie akademik EN pavlovského ospravedlniť jeho teóriu prirodzeného ohniskovou povahe prenášaných vektormi (prenášaný cez konečné hlavný nosič) ľudských ochorení.Už v osemdesiatych rokoch 20. storočia bolo známe viac ako 3000 publikácií, ktoré sa zaoberali aspektmi života roztočov v Taiga.

Ixodes persulcatus patrí do čeľade Ixodidae (Ixodidae), ktorých zástupcovia sú dočasnými exoparazitmi ľudí a zvierat. Rodina je súčasťou oddelenia ixodidov, podtriedy Parasitiformes (Parasitiformes) triedy Arachnids.

Rod Ixodes je vo svete fauny zastúpený viac ako 200 druhmi a na území bývalého ZSSR existuje asi 20 druhov. Rod zahŕňa niekoľko blízkych príbuzných druhov, ktoré mnohí vedci zmätení s roztočmi taiga: I. pavlovskiy, I. kashmiricus, I. nipponensis, I. kazakstani. Treba poznamenať, že táto okolnosť nemôže ovplyvniť údaje o rozdelení a výskyte druhov.

Tento okamih je dosť dôležitý a vyžaduje si zvláštnu pozornosť, pretože nie všetky podobné druhy nesú encefalitídu a ich distribúcia môže byť lokálnej povahy. Aby bolo možné odlíšiť taigu od akéhokoľvek iného ixodidu, je potrebné poznať jeho štruktúru (morfológiu). Budeme sa o tom ďalej zaoberať.

Vonkajšia štruktúra klepnutia taigy a adaptácia na parazitizmus

Krivka Taiga sa týka typu Arthropoda, preto má typickú štruktúru pre všetky článkonožce. Hlavným rozlišovacím znakom všetkých predstaviteľov pavúkov (a roztočov, okrem iného) je, že ich telo nie je rozdelené do mnohých segmentov.

Poznámka:

Všetky článkonožce mali pôvodne metamerickú štruktúru, to znamená, že ich telo pozostávalo z veľkého množstva identických segmentov, ktoré boli prenesené pozdĺž pár končatín. V priebehu vývoja počet segmentov klesol, oddelenia boli rozlíšené, kde segmenty vykonávali iné funkcie a preto sa líšili v štruktúre.Najmä u pavúkov, klíšťat, mnohé segmenty narástli a telo stratilo svoj primárny tvar. To je dôležité z hľadiska biológie ako množstvo segmentov pokryté tvrdou škrupinou, by znížilo rozťažnosť kryty, a kliešte nemohla absorbovať potrebné množstvo potravy.

tajga kliešť telo sa skladá z dvoch divízií: capitulum (predná časť tela zastúpené mouthparts) a idiosomal (zvyšok tela). Pomocou náustku, ktorý má proboscis, kliešť sa pripojí k hostiteľovi a napája sa. Vo všeobecnosti je gnatosóm pomerne zložitý.

Jednoducho povedané, kliešť je druh elastického vrecka, ktorého tvar môže byť od elipsovitého až po guľatý. V vzhľadu, dobre kŕmené a nekŕmená kliešte sa výrazne líši:

Body hladné tick sploštené dorsoventrally že zvyšuje jeho manévrovacie medzi hrabanka alebo vlastníka krytu vlasov. Ixodes persulcatus top pokryté hustým chitínový kožného krytu, ktorý aj napriek elasticity členovec dobre chránená pred nepriateľmi.

Na poznámke

Telo ixodidových kliešťov je naozaj veľmi pružné, čo je mimoriadne nevyhnutné pre ich výživu. Je však takmer nemožné rozdrviť roztoč rukami, ak ešte nie je pripevnený k telu. Ak sa stále skusuje, je striktne zakázané rozdrviť uhryznutý roztoč.

Veľkosti hladných jedincov môžu presiahnuť 10 mm a opitá krv - 20 mm. Obaly sa tiež líšia v závislosti od farby kŕmenia parazita. Napríklad hladná žena má hnedú farbu, má brilantný červenkastý štít. S krvou sa telo stáva ľahším a stáva sa šedivým.

Tip

Color pokrýva veľmi variabilný a závisí nielen od stupňa nasýtenia, ale aj na životné prostredie a podkladu, kde sa kliešť žil. Preto sa nepokúšajte určiť typ klincov iba farbou, pretože táto charakteristika sa značne líši.

Prístroj na ústne roztoče (gnatosóm) je umiestnený na prednom konci tela, nasmerovaný dopredu a je zarovnaný s chrbtovou časťou. S telom je flexibilne kĺbovo spojená, čo zabezpečuje lepšie pripevnenie a manévrovateľnosť. Pomocou náustku sa kliešť pripojí k hostiteľovi a nasáva krv.

capitulum sa skladá z niekoľkých oddeleniami, ktoré zahŕňajú chobota, bodné dýky (modifikované chelicerae) a palps - pedipalps ovládať hmatové funkcie.

Na základni proboscisu je kapsula, kde sú uzavreté stehové časti orálneho prístroja. Na boky základne sú pripojené štyri segmenty, ktoré vykonávajú hmatovú funkciu. Z ventrálnej strany vzniká výrastok, takzvaný hypostóm. Má tvar predĺženého valca so sviečkom háčikov.

Helicercas sa nachádzajú nad hypostómom a sú uzavreté v špeciálnych prípadoch. Keď ich uhryzli, prerezali kryty hostiteľa ako nože. Potom sa injekčne podá hypostóm, ktorého háky sú bezpečne fixované v tkanivách obete.

Nasledujúce fotografie ukazuje štruktúru tajge kliešť mouthparts:

Tip

Pri bodnutí do rany podávaných anestetík, takže sa nemusíte cítiť, ako sa kliešť prilepené na vás. Okrem toho v slinách taiga klíšťa obsahujú antikoagulanciá, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi. Do roztočov môže normálne jesť nekrúžená krv, sliny z parazita sú pridelené veľa.Pre mužov to nie je nebezpečné, strata krvi a skutočnosť, že spolu so slinami do tela jeseň patogénov, ktorý je nositeľom tajgy kliešť.

Telo parazita je pokryté hustými chitinóznymi škvrnami. Nekontrolovateľné tvrdé oblasti krytu - štítov - sú prítomné vo všetkých klinoch.

Chrbtový štít muža je pevný a pokrýva celé telo. V larvy, nymfy a žien je krátka, sa vzťahuje iba na prednú časť chrbtice povrchu (dorzálnej). Orálny rameno sú iba u mužov, a zaberajú takmer celú ventrálnej povrch tela.

v fotografiu nižšie ukazuje muž, žena a nymfa taiga kliešť:

na ventrálnej strane k telu 4 páry nôh, sa segmentovú konštrukciou. Mnoho špecializovaných zdrojov spĺňa identifikáciu kliešťov hmyzu, ktorý je hrubou chybou: hmyz vždy 6 chôdzu nohy, a kliešte - 8

Eye v tajge tam kliešť. Production vyhľadávania sa vykonáva pomocou palps na mouthparts, štetiny usporiadané okolo tela (trihobotry) a špeciálne chemické zmyslové orgány umiestnené na nohách. A roztoče bez vízie, sa spoliehať na ich chemo-, tepelné a mechanoreceptorov, potýka s problémom ťažobnej výskumu.

Tip

Rozlišovať tajge kliešť od ostatných bude veľmi problematické krv sajúci kliešte laik, pretože by musel poznať všetky podrobnosti o štruktúre parazita. Preto je lepšie dávať pozor na muža na ulici sa nachádza v prírodnom areáli došlo k stretnutiu s roztočmi a či je v súlade s parazitom prostredia. Ak áno, v takej situácii, to je najlepšie umiestniť kliešť telo v 70% roztoku alkoholu a vzťahujú sa na odborníkov.

Životný cyklus

Životný cyklus tajge kliešťa prechádza na princípe spoločné všetkým kliešťom (viď.reprodukcia kliešťov). Ontogénnosť trvá 3 roky. Počas tohto obdobia prejde Ixodes persulcatus cez 4 stupne vývoja: vajíčko, larva, nymfa a dospelý exemplár (imago). Prechod medzi týmito etapami je prechodný.

Výživa je veľmi dôležitá pre úplný vývoj kliešťov. Na vývoj vajec musí byť samica plne vyživená. Linky sú tiež len jedinci, ktorí nepotrebujú jedlo.

Pre kmeň Taigu sa vyznačuje zmena vlastníkov. Larvy a nymfy sa živia malými hlodavcami a vtákmi, čo vedie k pozemskému spôsobu života. Dospelí jedinci (imago) preferujú veľké cicavce, najmä človeka.

Kŕmiace zvláštnosti klíšťat taiga

Potraviny sú rozhodujúcim faktorom vo vývoji a stave populácie taiga roztočov. Parazit čaká na svoju korisť v typických biotopoch, s výnimkou prípadov, kedy boli vajíčka ihneď uložené na hostiteľovi a larvy nemusia hľadať obeť.

Je dôležité poznamenať, že roztoč aktívne nehľadá hostiteľa, ale zaujíma postoj čakania a videnia.

Dôležité vedieť

Ixodid roztoče nikdy nespadnú na osobu zo stromov a kríkov. Taiga roztoč - obyvateľ mimoriadne travnej vrstvy. Zviera je pripojené na koniec čepele a zatiahne prvý pár končatín dopredu. Najprv vám umožňuje rýchlo sa pripojiť k vlne alebo oblečeniu budúceho majiteľa. Po druhé, orgány chemického vnímania, nachádzajúce sa na prvom páre končatín, umožňujú presne určiť prístup a smer pohybu obete.

Keď sa dostanete na telo hostiteľa, kliešť nie je nasávaný okamžite, ale na chvíľu si vyberie miesto na pripútanie. Často sú to ťažko dostupné miesta na česanie s tenšou kožou a vysokým stupňom krvného zásobovania.Zvieratá majú zuby, uši, oblasť okolo očí. U ľudí - uši, inguinálna oblasť, axilárne dutiny.

Po chôdzi v prírode by ste mali najprv skontrolovať svoje telo na prítomnosť kliešťov v týchto oblastiach. Ako už bolo uvedené vyššie, nebudete sa cítiť ako uhryznutie. Klíšťadlo bezbolestne odstrihne kožu a vloží hypostom, korunovaný hrubými čiarami. Zuby majú podobnú štruktúru ako udice, a tak sa snažia donútiť, aby vytiahnuť kliešť von z tela - je zbytočné a nebezpečné.

Doba trvania výkonu parazita závisí na jeho pohlavie a fázu životného cyklu - obvykle sa pohybuje v rozmedzí od jednej hodiny do niekoľkých dní. Avšak, vzhľadom k výraznému nárastu kotácie tela, zistíte to oveľa skôr, než úplne preplnené.

Epidemiologické riziko

ixodids sú biologické vektory patogénov ochorení človeka a zvierat, ako sú vírusy, Rickettsia, Anaplasma, spirochéty, atď. Avšak, tajga tick -. Najdôležitejšie z nich, pretože je nositeľom jar-leto kliešťovej encefalitídy - nebezpečný vírus, prenosná, prirodzená ohnisková choroba postihujúca nervový systém.

Pozrime sa, čo všetky tieto výrazy znamenajú pri charakterizácii choroby. Existuje skupina ochorení, ktoré sa nazývajú prirodzené ohnisko. To znamená, že vírus alebo baktéria, alebo jednoducho (nie je dôležitá) je lokalizovaný v prírode v nosnom telese (ohniska). Rozmnožovanie patogénu v tejto prírodnej nádrže sa tak nestane, len patogén pretrváva v ňom. Takéto združenia môžu existovať už stovky rokov a nikomu neškodia. Ak sa však objavia citlivý organizmus v oblasti, v ktorej môže patogén rásť a množiť, potom vypukne epidémia. Keď citlivý organizmus zmizne z označeného územia, zameranie ochorenia zmizne, samotné patogény však nezmiznú.

Ako je prenos patogénov od darcu príjemcovi? S pomocou nosičov, ktoré sú často článkonožcami. Takéto choroby zahŕňajú maláriu, leishmaniózu, poruchy spánku a iné. Takže choroby, ktoré sa prenášajú na ľudí prostredníctvom takýchto nosičov, sa nazývajú transmisívne.

Klíšťová encefalitída, ktorej vírus nesie tiger tick, nie je výnimkou. Predpokladá sa, že prírodným rezervoárom encefalitídy sú malé hlodavce. Klíšťata spolu s ich krvou sa dostávajú do ich tela a vírus choroby. Potom, spolu so slinami, vírus je zavedený do ľudského tela, kde sa začne množiť. Ďalej človek ochorie.

Ale vírus sa nerozmnožuje v tele kliešťa, len jeho "vitalita" je udržiavaná na požadovanej úrovni skôr, ako konečný hostiteľ vstúpi do tela.

Je zrejmé, že nie každý tiger kliešť je nosičom encefalitídy, ale ľudský kontakt s týmto parazitom nesie veľké nebezpečenstvo.

Tip

kliešťová encefalitída - veľmi nebezpečná choroba, to je charakterizovaný lézií mozgovej substancie, neurologické komplikácie a často vedie k smrti. Metódy špecifickej liečby encefalitídy ešte neboli vyvinuté, preto prevencia je najlepšou ochranou. Vaša bezpečnosť závisí od vašej opatrnosti.

Choroby nesená tajgy tick

Zdravotnícke tajga kliešť hodnota spočíva v tom, že okrem encefalitídy, ktorá mu vznikne

  • Kemerovo horúčky.Horúčka Kemerova je na Sibíri rozšírená, spôsobená reovírusmi. Prírodné nádrže sú vtáky. Spočiatku môže choroba prechádzať asymptomaticky, v neskorších štádiách tela sa objavia vyrážky vo forme kvapalín naplnených pľuzgierov, sú príznaky myokarditídy, meningoencefalitídy. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že vírus pretrváva neurčito v populácii roztočov;
  • Borelióza prenášaná klíšťom (Lyme choroba) je ochorenie spôsobené spirochétom. Doba inkubácie trvá približne mesiac. Prvým príznakom infekcie je, že miesto uhryznutia po napučaní kliešťa sa zväčšuje a zčervená a nezdravuje sa. To znamená, že musíte prijať naliehavé opatrenia. Ak sa choroba začne, môžu vzniknúť vážne problémy z kardiovaskulárneho systému, nervového systému, kože a kĺbov;

  • Tularemia je bakteriálna choroba prenášaná človeku nielen skrúcaním kliešťov. Charakterizované poškodením lymfatického systému. Nosičmi pôvodcu choroby sú malé hlodavce.

Na záver treba poznamenať, že aj pri dodržiavaní preventívnych opatrení nie je vždy možné vyhnúť sa kontaktu s roztočom. Uzavreté oblečenie a repelenty nezaručujú 100% bezpečnosť. Ak žijete na miestach, ktoré sú súčasťou biotopu taiga tick, najlepším riešením je očkovanie.

Zaujímavé video: Ako skákanie klíšťat (makro)

Čo robiť so skusom kliešťov