Katere vrste uši so moški

Januar 2019

Video: A kinder, gentler philosophy of success | Alain de Botton (Januar 2019).

Anonim

Druh vši sú vo všeobecnosti početní - iba u cicavcov je viac ako 500 druhov tohto hmyzu. V tomto prípade sú na človeku parazitované iba dva rôzne typy vší: ľudská vosička (Pediculus humanus) a vestibul (Pthirus pubis). Od seba navzájom sa navzájom veľmi ľahko líšia, a to aj z ich biotopov a parazitov.

Často sa nesprávne uvažuje o tom, že v človeku neexistujú dva typy vší, ale tri: napr. Sú rozdielne aj hlavy a vši. Nie sú to však jednotlivé druhy, ale iba formy (vedci nazývajú morpotypy) ľudských vši, zvláštnych druhov vší. Sú prispôsobené k životu v rôznych podmienkach: Bolesť hlavy - vo vlasoch na hlave, a skriňa (spodný) - na oblečenie - a v dobe parazitizmu u ľudí museli pracovať na tieto rozdiely v životnom štýle, že ľudské telo je takmer nikdy stretnúť a nemajú krížiť. Laboratórne štúdie tiež ukázali, že až do úplného oddelenia nich na rôzne druhy doteraz dosiahol, a v prípade, že sú spolu (možné len v umelých podmienkach) môžu krížiť a produkovať plodné potomstvo.

Na nižšie uvedenej fotografii vidíte rôzne typy vší u ľudí - ľudské a pubičné:

A na ďalšej fotografii - všade vši v ľuďoch. Prvý z nich - vši, druhý - Hanging:

Tip

bez ohľadu na to, ako početné boli vši v prírode ako celku, sú určité typy, ktoré sú prispôsobené na život v jedinom formou hostiteľského zvieraťa.Tak človek vši nemôžu žiť na tele ostatných cicavcov, s výnimkou niekoľkých druhov opíc a psa vši žijú iba na psoch - a tak ďalej.

To znamená, že človek sa môže nakaziť vši iba od inej osoby, ale nie zo zvierat. V tomto ohľade sa vši výrazne líšia od blší. Tie majú podobné rozmery, ale môžu parazitovať na veľkom počte druhov hostiteľských zvierat.

Všetky druhy vší u ľudí sú podobné tým, ktoré dotvárajú ich chov cyklus prebieha v tele hostiteľa alebo v tesnej blízkosti k nemu - vlasy alebo oblečenie. Všetky druhy vši, ktoré sú v ľudskom organizme, živí výhradne na krv, a na rozdiel od iných parazitov hryzie každej jednotlivej obete niekoľkokrát denne - Náklady jedla každých pár dní, väčšina krv sajúceho hmyzu (napr posteľ chyby), alebo dokonca týždňov.

Hlavicka

Hlavicka je najbežnejším parazitom a často sa vyskytuje aj u ľudí žijúcich v normálnych hygienických podmienkach. Tento hmyz infikuje len pokožku hlavy, iba vo veľmi zriedkavých prípadoch, keď sa muži pohybujú na chĺpky a fúzy.

Všeobecne platí, že tento druh vší sa líši od obliekacieho tela mierne tmavšou farbou tela - je šedo-hnedá. Po kŕmení, farba telo hmyzu tmavšia, než tomu bolo predtým, kvôli kvapky krvi v žalúdku. Na nižšie uvedených fotografiách sa uvádza niekoľko hmyzu tejto formy:

Hlavným rozdielom medzi vši a spodnou bielizňou je rozdiel v ich biotopoch.

Veľkosť dospelých hlavíc je približne 2-4 mm. Vši vši majú rozmery približne 0,6-2 mm. Vajcia vši sa nazývajú hnidy a pevne pripevniť žena položí ich na vlasy vo vzdialenosti asi 2-3 cm od povrchu pokožky hlavy.

Vši sa násobia neustále bez ohľadu na sezónu. Cítia sa dobre pri teplote 30-33 ° C a ďalej sa množia v rozmedzí teplôt od 23 ° C do 40 ° C. Ohýbanie vši, keď teplota klesne pod 0 ° C alebo stúpne nad 45 ° C.

Tento druh vší nemôže žiť bez vlasov na hlave. Na obrázku nižšie - vši lezie na chumáče chlpov:

V súlade s tým, najjednoduchší a najspoľahlivejší spôsob, ako priviesť do svojho vši bude účes "plešatý". V ostatných prípadoch by ste mali používať šampóny, spreje alebo krémy obsahujúce insekticídy alebo špeciálne tvrdé a hrubé hrebeňky od vší a škvŕn.

cootie

cootie (iný názov - práčovňa voš) vyzerá veľmi podobne ako hlavy a má podobnú štruktúru tela s pretiahnutým brucho a podobných rozmerov. Líši sa od hlavice s farbou tela - je zvyčajne biela alebo svetlošedá s žltkastým odtieňom a samozrejme biotopy.

Vôňa je prispôsobená na život len ​​na oblečenie, ktoré sa neustále alebo veľmi často nachádza na ľudskom tele. Žiť na vlasoch alebo v oblečení, ktoré si človek kladie veľmi zriedkavo, nemôže. Preto sú najčastejšie obeťami vší vagáti, utečenci a antisociálne osobnosti, ktoré nemenia skriňu a zriedka sa umyjú.

v nižšie uvedenej fotografiu ukazuje tento druh vši - hromadenie parazitov, ktoré vidíte na tkanine:

voš uhryzne človeka, že pod oblečením a vo väčšine prípadov - na holých miestach tela.

Títo parazity kladú vajíčka (hnidy) na oblečenie, pretože ich ovládanie je zvyčajne oveľa jednoduchšie ako odstránenie vši: mal by buď variť alebo liečbe ohrozujúce vši znamená veci samy, a telo je dôkladne vyčistiť, stačí opláchnuť zostávajú na ňom hmyz.

Prejsť na poznámku

Vąetky vąe môľu vydržia »dlhý ponor pod vodou. Pri umývaní pokožky hlavy a vlasov v oblasti slabín, nie sú samy o sebe premyté vši lipnú na vlasy, a okrem toho zostávajú intaktné hnidy. Len jedinci môžu byť umyté, ktoré boli potom na koži.

Pubová vasa

Zo všetkých odrôd vši v ľudskej pubickej vike - najmenšej. Vzorka dospelého dosahuje dĺžku najviac 2 mm a larvy prvého veku - len asi 0,5 mm. Bez mikroskopu je tento hmyz podobný malým hnedastým bodom mierne splošteným.

lonovej vši ovplyvniť takmer výhradne vlasatej časti tela v slabinách, ale v zriedkavých prípadoch môžu usadiť a v podpazuší, a v niektorých prípadoch (najmä ak sa infekcia vo vode) - na obočie a mihalnice

Pod mikroskopom, jasne viditeľný rozdiel lonovej tvar vši tela ľudského vši (hlavy a visiace) - parazit podstatne kratšia a má pomerne masívne veľkosti tela nohy. Vo fotografii nižšie môžete vidieť oba druhy vší pri vysokom zväčšení:

lonovej vši sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom, a tak nakazí im je považovaný za druh sexuálne prenosných parazitóz. Avšak v niektorých prípadoch sú vši predávané na vode alebo pri používaní spoločného oblečenia.

Je zaujímavé,

Odborníci tvrdia, že v posledných rokoch pokles nakazenie lonovej vši a znížiť počet parazitov všeobecne. Predpokladá sa, že jedným z dôvodov pre to - móda pre oholené ochlpenia, kvôli ktorej hmyz stratí len vhodné podmienky pre ich existenciu.

Vši na ostatných zvieratách

U iných zvierat sú vąe druhy vąetok rozdielne vo veľkosti a tvaru tela.

Napríklad:

  • Zajačka, ktorá je pokrytá chlpmi a veľmi hustým telom. Parazitizuje niekoľko druhov králikov a králikov.
  • Bravčová voska, dostatočne veľká a s dĺžkou tela približne 5 mm. Sedí za ušami, na záhyboch krku, bruchu a noh domácich ošípaných a diviačok.
  • Ženská vasa patriaca do skupiny kohútikov. Okrem hostiteľskej krvi môže tiež jesť kúsky kože a sekréty kožných žliaz zvieraťa.
  • Slonovské vši, prispôsobené nedostatku vlasov od majiteľa v tom, že má rozšírenie konca proboscis, kvôli ktorému drží pevne na koži, keď je kousnutá.

Na nižšie uvedenej fotografii nájdete niektoré z týchto druhov vši. Všetky druhy, ktoré žijú na zvieratách, nie sú nebezpečné pre ľudí:

Okrem samotných vši sú tiež veľmi dobre známe čarodejnice na zvieratách. Počet viac ako 3000 druhov a vedú životný štýl podobný všiam. Ich hlavným rozdielom od skutočnej vši je schopnosť jesť nielen krv, ale aj rôzne deriváty pokožky hostiteľa. Oveľa väčší počet vtákov, ale sú odlišné od vší ešte viac vlastností.

Vzhľadom na to, aké sú vši, nie je možné pomôcť spomenúť si na slávnu knihu.

Nie je to typická vôňa, ale odkazuje sa na podrodinu senoidov a živí na rôznych organických zvyškoch: od rôznych potravín až po viazanie kníh. To nie je nebezpečné pre osobu.

Zaujímavé video: podrobnosti o vši a spôsoby ich riešenia

Všína vši pod mikroskopom