Inkubacijska doba uši,

November 2018

Video: The Groucho Marx Show: American Television Quiz Show - Book / Chair / Clock Episodes (November 2018).

Anonim

Vši vši - paraziti sú veľmi úzko špecializovaní nielen v povahe jedla, ale aj na mieste ich existencie. Môžu žiť len na pokožke hlavy človeka a jeho najbližších príbuzných - niektorých druhov opíc. V súlade s tým životný cyklus a znaky biológie, vrátane inkubačného obdobia hlavových vší, sú vo veľkej miere prispôsobené a závisia od životného štýlu samotnej osoby.

Poznámka

Mali by ste ihneď určiť podmienky. Inkubačná doba ochorenia sa zvyčajne chápe ako čas medzi infekciou a prvými klinickými prejavmi. Infikovať ľudské vši, táto definícia nesedí - paraziti začnú hrýzť človeka bezprostredne po infekcii, ale vzhľadom k ich malému počtu pacientov nemôže cítiť ani nie sú kladú veľký dôraz na individuálny nepohodlie.

Doba inkubácie vši v biológii je čas vývoja vší vajcia. Vzhľadom na to, že vajcové vajcia sa nazývajú nits, pre entomológ je inkubačná doba vší a nits v podstate to isté. Vzhľadom na to, že mnohí čitatelia považujú vši za chorobu, v popise inkubačného obdobia vší, budeme ju ďalej zvažovať v biologickom a takpovediac populárnom zmysle.

Inkubačná doba vši: ako rýchlo sa začnú obťažovať po infekcii

po prvých uhryznutí infikovaných všetkou dochádza v prvých hodinách po uložení na parazity ľudskej pokožky hlavy - hmyz nemôže žiť bez potravy po dobu dlhšiu ako niekoľko dní.Avšak, uhryznutie je jeden alebo dvaja jedinci, ktorí sa podarilo vyliezť na zdravého človeka, nijako zvlášť sa cítil a často priťahuje pozornosť. Pretože v tejto dobe hovoriť o akomkoľvek prejave vši je skoro.

Skutočné príznaky vší na hlave začínajú po troch až štyroch týždňoch. Počas tejto doby majú čas odstúpiť a rast nymfy prvej generácie, ktorí už masívne začínajú hrýzť ľudskej pokožky hlavy.

Za priaznivých podmienok, po troch týždňoch na hlave je už druhá generácia vši, a vzhľadom k veľkému počtu z nich už spôsobuje vážne svrbenie a dobre definovaný nepohodlie.

Tip

Pediculosis - súbor príznakov, ktoré sú charakteristické pre ľudí s ťažkým napadnutia vši. V lekárskej praxi, pediculosis považovaná za chorobu a prejavuje sa vo forme rôznych príznakov spôsobených činnosťou vši: svrbenie, pľuzgieriky, vzhľad škvŕn a alergické vyrážky.

Takže v tomto prípade možno takúto inkubačnú dobu vo vší považovať za tri týždne. To bolo počas tohto obdobia na hlave tam sú všetky príznaky vši: nitov, podráždenie, svrbenie, rovnako ako možnosť nákazy pre ostatných.

Je zaujímavé,

v závislosti od podmienok ľudského života, inkubačná doba vši sa môže líšiť. Napríklad v zimných podmienkach či severných zemepisných šírkach, kde je hlava človeka je stále uzavretý uzáver, a miestnosť je dostatočne silná kontrola o bod zahreje, vši vyvinúť rýchlejšie - niekedy vo 16 dňoch príde celý cyklus rozmnožovanie. V stredných zemepisných šírkach, keď je osoba často otvorená, sa parazity vyvíjajú zvyčajne dlhšie.

Reprodukcia vši: informácie o hníd a nýmf

Hlava voš - hmyz s neúplným metamorfózy.Liahnutie larvy z vajíčka sa podobá dospelému, ale oveľa menšiemu a neschopnému reprodukcie. To sa živí rovnakými vecami, ako sa dospelý hmyz kŕmi - ľudskou krvou - trikrát moltami a premenou na dospelého hmyzu.

Poznámka

Pojmy "nits" a "vajce" by sa nemali zamieňať. Niť je tvorba vajíčka a kokonu z lepkavej látky, ktorá zaisťuje udržanie konštrukcie na vlasoch. Môžete povedať, že je to druh kokonu.

Takáto larva, ktorá je všeobecne podobná dospelému hmyzu, sa nazýva nymfa. Štádium nymfy je tiež charakteristické pre iný hmyz, napríklad pre šváby, kobylky a ploštice.

Dôležité je, že každá fáza vývoja vo všoch trvá pomerne krátky čas, a preto životy tohto hmyzu sú malé a rýchlosť reprodukcie je pomerne veľká. U parazitológov sa zvyčajne nazývajú hmyz, uvoľnený iba z vajíčka, larvy a už larvy moultovej - nymfy.

Načasovanie násobenie a inkubačná doba vši

Načasovanie vši v každej fáze sú rôzne:

  1. nitov zrenia doba je od 5 do 8 dní, v závislosti od teploty. Optimálne podmienky pre nits poskytujúce minimálnu inkubačnú dobu nits - priemernú vlhkosť vzduchu a teplotu okolo 31 ° C. Pri teplotách vyšších ako 40 ° C a nižších ako 22 ° C prestáva vývoj vajíčok a larvy sa nevylučujú.

  2. Larva v prvom veku sa vyvíja z jedného dňa pri teplote od 30 ° C do 10 dní pri teplote 10 ° C.
  3. Nymfa prvého veku sa vyvíja 5 dní.
  4. Nymfa druhého veku sa vyvíja osem dní a premenuje sa na dospelého dospelého hmyzu.
  5. Dospelý hmyz sa po prvom jedle začne rozmnožovať.V priebehu 1-2 dní po konverzii nymfy do dospelého hmyzu samce a samice Mate, po ktorom žena položí 3-4 vajcia každý deň.

Teplota je ovplyvnená tým, ako dlho sú vši z vajíčok vyliahnuté. Pri 25-26 ° C vši liahnu 7-8 dní a pri 32 až 33 ° C, - 5-6 dní.

Ako rýchlo sa vyliahnu do vši, nezáleží na tom, ako často čistiť hlavu, alebo sa dokonca mokré vlasy.

Čas všeobecného rozmnožovacieho cyklu hmyzu závisí od toho, koľko zŕn dozrieva. Minimálna doba vývoja od vajíčka po vajíčko je 16 dní, maximum sa môže natiahnuť na dva mesiace.

Tip

majú vši sú prakticky žiadne hlad obdobie. Neustále žijú na pokožke hlavy, nikdy neopúšťajú ľudské telo. Preto prakticky neexistujú také faktory ako prítomnosť alebo neprítomnosť potravy v živote týchto parazitov.

Maximálna dĺžka životnosti dospelých vopred je 46 dní. Počas tejto doby žena dokáže odložiť až 140 vajec.

A čo iné druhy?

Doba inkubácie vší ostatných druhov sa veľmi líši od vší vší.

Takže, vši, ktoré patria k rovnakému druhu, ale prispôsobený k životu na oblečenie, nymfy liahnu za 5-8 dní. A priemerná doba vývoja je 3-4 týždne - ako napríklad vši.

Poznámka

Niekedy je výraz "vyliahnuté nity" v zásade nesprávny. Všímať víly nymfy, a samotné nits sú uložené samice. Preto namiesto "nits poklop" by sa malo povedať, "larvy poklop z nits."

Inkubačná doba lonovej vši je asi 6 dní, a obdobie vývoja lariev - cca 18 dní. Na rozdiel od nich z vši, že dospelý lonovej vši nežijú dlhšie ako 30 dní a jedna žena môže naklásť až 50 vajíčok.

V larvách lariev nie sú pri larvách všelijak vypaľované pri teplotách nižších ako 22 ° C.

Metódy boja proti nits

Zničenie a strata nits je celkom možné a dokonca nevyhnutné v každej fáze ich vývoja. To sa zvyčajne vykonáva pomocou špeciálnych šampónov s účinnými insekticídmi - Pedilin, Parasidosis, Nittifor, Pedex, Chigia. Skôr sa používal aj petrolej proti všiam, ale samozrejme je to oveľa horšie ako moderné šampóny pre svoju účinnosť a pohodlie pri používaní.

Je dôležité, aby aj po strihnutí hlavy si musíte umyť vlasy šampónom a držať ho pod plastovým vreckom, pretože samotné škvrny a vši môžu zostať na koži a v blízkosti žiaroviek. A keď používate šampón, ktorý nemá schopnosť zabiť vajcové vajcia - musíte po 5 až 6 dňoch znovu opláchnuť hlavu.

A samozrejme, vždy a všade sa musíte riadiť pravidlami hygieny: nečistite si ručník iného, ​​nepoužívajte hrebeň niekoho iného. Je známe, že vši hlavy môžu prežiť vo vode dva dni, takže dokonca aj kúpanie na verejných miestach môže byť plné.

Buďte opatrní!

Užitočné video: o vývoji vši a spôsoboch boja proti nim