Koliko uši more živeti brez človeške

November 2018

Video: Which country does the most good for the world? | Simon Anholt (November 2018).

Anonim

Vši sú povinné a veľmi úzko špecializované ľudské parazity. Nie sú absolútne prispôsobené životu mimo svojho tela alebo iným zvieratám. Iba vo výnimočných prípadoch môžu vši žiť a nejako sa rozmnožovať v línii vlasov na tele niektorých opíc, ale tu sa cítia oveľa horšie ako v ľudských vlasoch.

Na rovnakú otázku o tom, koľko živých vši bez človeka, môžete dať jednoduchú odpoveď - rovnako ako môžete vydržať bez jedla. A otázka hladu vši mal veľmi, veľmi zle - zvyčajne vši nemôžu rýchlo po dobu dlhšiu ako 2 dni, a len vtedy, keď sa teplota zníži na 10-12 ° C, môže pretiahnuť bez jedla po dobu až 10 dní.

Tip

lonovej vši ešte menej mrazuvzdorná - hladní po nej za normálnych 28-30 ° C, môže byť viac ako 8-9 hodiny, a po uplynutí tejto doby sa stratia, ak sa dostane do ľudského tela. Ale vo vši, najmä v pubikoch, môžu prežiť dva dni, a preto sa často prenášajú z človeka na človeka do verejných kúpeľov.

Koľko živých vší, toľko sú neustále kŕmené. Vši vši jesť 4 krát denne, pubikum - každé 3-4 hodiny.

Z vyššie uvedených úvah je ľahké pochopiť, že dlho žiť mimo hlavy a vo všeobecnosti - mimo živého bytosti - vši nemôžu.

To je zaujímavé

Často kladené otázky od rodičov, ako napríklad "koľko žijúcich nitov" alebo "koľko živých nití bez človeka" nie sú úplne správne. Nits nie sú nezávislým hmyzom, ale iba vajcami vo vší škrupiny. Preto nežijú, ale rozvíjajú.Bez človeka si zachovávajú schopnosť rozvíjať sa dosť dlho - až niekoľko dní.

Špecifickosť výživy vší a ich závislosť na hostiteľovi

Jediné jedlo všetkých druhov vši, ktoré sa vyskytujú u ľudí, je krv, ktorú paraziti vysávajú, prepichujúc kožu medzi vlasmi. Nesprávne je predpokladať, že vši sa živia vlasy samotné: niektorí si to myslia preto, lebo vši v hlave sú často pevne priliehajú k chĺpkam.

Tento trik je vykonávaný iba hmyzom, takže počas ľudských pohybov, pri česaní alebo umývaní vlasov nespadne na hlavu. Na kŕmenie parazita ešte musí zostúpiť na kožu, prepichnúť ju svojimi stilettos a sania krv.

Každý druh a dokonca každý poddruh vší morfologicky veľmi dobre prispôsobený svojmu biotopu. Veľkosť a tvar segmentov na nohy pre zovretie chĺpkov, tvar tela, aj široké obrysy brucha hmyzu musieť bývajú na osobu, a to aj na určité časti tela.

Napríklad niektoré vši žijú z hlavy - voska sa prispôsobila životu na oblečenie a plazila sa na telo človeka, keď si oblečie oblečenie. Pubová vasa leží výhradne na pubičných vlasoch a podpazušiach. Iba u detí môže ochorenie vlasov na hlave infikovať vlasy.

Vši žijú nielen na hlave, ale môžu tiež plaziť na vousy mužov a dokonca aj na mihalnice. Hoci vo všeobecnosti veľkosť dospelých vši neumožňuje pohodlne parasitizovať na príliš krátke vlasy.

Vo všeobecnosti, aj na človeku, vši žijú dlho. V prípade, že hmyz nepatrí z hlavy a nie je otrávený špeciálny šampón alebo petrolej, v dospelosti o voš žije maximálne 40-46 dní, nymfa vyvíja ďalších 15-20 dní.Všeobecne platí, že voš detská žije asi dva mesiace, a Pubic - asi šesť týždňov.

Ale ísť na zvieratá ľudské hlavy vši nemôžu. V laboratórnych experimentoch, sa živia na tele opíc, ale v prírode takmer nikdy nastať u primátov. Preto títo paraziti nemôžu existovať mimo osoby. Jedinými výnimkami sú vši, ktoré žijú v ľudskom tele, ale jesť všetky rovnaké …

Je zaujímavé,

jeho neschopnosť vydržať hlad vši sú veľmi odlišné od iných parazitov. Napríklad, posteľové chyby môžu hladovať mesiace a roztoče - dokonca až niekoľko rokov. Bloch vo vnútornom prostredí môže rýchlo po dobu až 4 mesiacov, a pri nižších teplotách - až do výšky 1, 5 rokov. Vši v tomto vzhľadom úžasné hmyz, ale na oplátku dostali možnosť vyhladovať na vývoji vysoko prispôsobené životu v ľudskom tele - takmer žiadny vonkajší parazit tak vysoké špecializácie nedisponuje.

Vôňa nie je prispôsobená životu bez ľudskej bytosti!

Build a životný štýl vši naznačuje, že v priebehu svojho vývoja sa podarilo plne prispôsobiť život na človeka. Ich nohy upravený tak, že nemôže robiť takmer nič, ale háčiky vlasov. Rotačný prístroj vši je prispôsobený iba na podávanie krvi.

Ale najnápadnejšie fitness reprodukčných orgánov vši na ľudský organizmus: samica kladie vajcia v škrupine hojné lepkavý, a to robí, len pohybujúce sa okolo vlasu. Výsledkom je, že vajcia zostáva pripevnené k vlasom. Po opustení vajca larva okamžite padne na pokožku hlavy a môže sa kŕmiť.

Je to zaujímavé

V prírode ľudské vši nežijú.Ich blízke druhy parazitujú na primátoch, ale ľudský parazit sa nachádza len na človeku.

Mimo človeka vši žijú iba na svojich šatách. Tak sa vytvoril špeciálny druh vši, ktorý už nemôže žiť na hlave, ale je perfektne prispôsobený životu na odevoch (vši). Tu položia nits, združujú sa tu a za potravu sa plazujú do ľudského tela. Vši, ktoré žijú na odevoch, majú mierne odlišnú štruktúru nohy, ktorá im umožňuje spoľahlivo držať takmer akékoľvek textilné výrobky.

Je zaujímavé, že vši, ktoré žijú mimo ľudského tela, nie sú dlhožravé - ich dospelí žijú rovnako ako vší vši - asi 40 dní. Akonáhle sa nachádza mimo ľudského tela, žije vražda až 3-4 dni a zomrie hladom, ak sa človek nedá na oblečenie.

To je zaujímavé

V laboratóriách vedci používajú vši pre potkany na kŕmenie vši alebo jednoducho kultivujú ich u opíc. Tu žije každý človek bez človeka toľko, koľko by žilo na osobu.

Ale vši, ktoré žijú na zvieratách, nemajú nič spoločné s ľuďmi. Z tohto dôvodu nie je možné infikovať z domácich zvierat tieto parazity.

Vši u psov

Špeciálne psie vši žijú na psiach (presnejšie - v kohútiku). Oni majú o niečo dlhšie stilettos pre piercing hrubšie psie kože, rovnako ako labky prispôsobené na pripojenie k psovi vlasy. Psy vši nemôžu parazitizovať osobu, a dokonca aj v prípadoch, keď náhodne spadajú na hlavu alebo telo človeka, zomrie v priebehu niekoľkých dní.

To je zaujímavé

Psy vši sú kohútiková rodina, trochu odlišná od typických vši.Ale rovnako ako vši, ktoré sa vyznačujú úzkou špecializáciou a môže parazitovať iba jeden druh.

Mačka voš a jej špecifickosť

voš takzvaný mačacie, rovnako ako pes patrí do rádu klieští a sú vybavené len parazitovanie na mačky. U všetkých mačiek tento hmyz spôsobuje vážne svrbenie a kožné lézie a môže tiež nosiť vajíčka nebezpečných hlíst.

Pre človeka, mačacie vši nie sú nebezpečné. Vši, ktoré žijú na mačkách, sa nemôžu ani pripojiť k ľudským vlasom.

Žijú vši na vankúšoch a prikrývkach?

Samozrejme, vši nežijú na vankúšoch a posteľnej bielizni. Ak len preto, že tu nemajú čo pochopiť a nie je nikde na to.

V niektorých prípadoch, vši môže spadnúť na vankúš s vlasmi nakazenou osobou a zostať tam niekoľko hodín, ktoré čakajú na vyliezť späť na mužovu hlavu. Vši môže dokonca usadiť sa v záhyboch prikrývok a posteľnej bielizne, ale trvalé populácie týchto hmyzu nie sú vytvorené.

Ale vši môžu byť prenášané cez uteráky, hrebene a vlasové pásky. Aby ste predišli infekcii, mali by ste najskôr skontrolovať hygienické výrobky a osobu, s ktorou komunikuje.

Zaujímavé video: Informácie o vši a ako bojovať proti nim

Ako si nakaziť s vši, a že je dôležité vedieť o spôsoboch prevencie vši