Kako uši širjenje (in drugih njihovih vrst)

November 2018

Video: DIY Makeup Hacks! Makeup Tutorial with 10 DIY Makeup Life Hacks for Beginners (November 2018).

Anonim

vši - parazity veľmi zraniteľný a pomaly sa pohybujúce. Nemôžu cestovať na dlhé vzdialenosti, nemajú krídla. A oni množia nie veľmi rýchlo - každá žena pre svoj život môže dať život niekoľkým desiatkam potomkov. Ale napriek tomu na účinnosti šírenie a komunikáciu medzi ľuďmi Vši sú pripravení prekonať mnoho ďalších ľudských parazitov.

Spôsob, akým prešiel vši aktívnejšie skúmaná pri hromadných prepuknutí chorôb, ktoré prepravujú - týfusu a parazitárne infekcie. A ukázalo sa, že vši sú ľahko prenášané z biologického hľadiska - efektívne a bez výrazných ozdôb, stačí prechádzať od jednej osoby na druhú, alebo sú násilne prenesené.

Konkrétne podrobnosti o tom, ako sa uplatniť vši, uistite sa, že viete, chrániť seba a svoje deti proti týmto parazitom.

Methods šíri vši

Šírenie vši vždy sa vyskytuje v miestach, kde ľudia žijú, a najčastejšie - keď je uzatvorená ich vysporiadanie. Hlavové a všíčkové vši sú zvlášť rýchlo distribuované v spoločných apartmánoch, kasárňach, utečeneckých táboroch. Počas vojny, parazity trápi vojakmi v kasárňach a zákopoch - v oblastiach s hustým davom vši cítiť úplne v pohode.

Je zaujímavé,

Portable vši škvrnitý týfus je dokonca nazývaný "priekopa horúčka", keď kosiť vojakov počas krymskej vojny, napoleonských vojen a prvej svetovej vojny bol v zákopoch na bojisku.V podmienkach nehygienických podmienok sa vši veľmi rýchlo rozšírili medzi vojakov a nakazili takmer všetci.

Vši sa prenášajú z človeka na človeka niekoľkými spôsobmi:

  • sa pohybujú z hlavy jednej osoby do druhej. Najčastejšie sa to stane u tých, ktorí majú spoločnú posteľ, ako aj medzi deťmi v spoločných hrách. Toto je hlavný spôsob prenosu vší.
  • Všímačka sa dá nosiť cez hygienické a každodenné veci - hrebene, uteráky, vlasové pásy, obruče a odtiaľ sa dostanú do hlavy iného človeka, keď tieto veci používajú spoločne. Táto metóda je pomerne zriedkavá, ale môže sa uskutočniť.
  • Všímajú sa aj všedné odevy. Pre hlavné vši sú najdôležitejšie klobúky, šatky a bundy s kapucňou a vikáda môže prechádzať cez akýkoľvek odev, na ktorom sa nachádzajú nits, nymfy a dospelý hmyz.
  • Vo veľmi zriedkavých prípadoch paraziti spadajú na posteľnú bielizeň a vankúše a odtiaľ stúpajú na hlavu inej osoby, ktorá leží na rovnakej posteli.

Je dôležité pochopiť, že nosia vši sú všetci ľudia s akýmkoľvek počtom týchto hmyzu na hlave. Čím viac je však určitá osoba nakažená vši, tým je pravdepodobnejšie, že z jej hlavy dôjde k nábytku alebo domácnostiam a tým aj riziku infekcie.

Dôležité!

Všína sa môže prenášať na vode v miestach verejného kúpeľa. Je známe, že v Indii v chudobných oblastiach sa vši prepravujú priamo v riekach, na brehoch ktorých sa kúpajú deti, dospelí a starí ľudia. Najbežnejšie sú vši, ale vši sa môžu šíriť rovnako: vedci vedia svoju vysokú odolnosť voči hypoxii a schopnosti prežiť vo vode po dobu až dvoch dní.

Nits (vdychové vajcia) z dôvodu neschopnosti pohybu sa prenášajú iba silami samotnej osoby. Môže to byť použitie spoločných hrebeňov, na ktorých ostávajú vlasy s prilepenými vajcami, uteráky, oblečenie alebo posteľ, na ktorých sú infikované vlasy.

Vo všeobecnosti sú výskyt zriedkavo prenášaný a nie sú hlavnými infekčnými činiteľmi. Inými slovami, v množstvách, ktoré sú schopné spôsobiť epidémie a infikovať veľké množstvo ľudí, nie sú prenosy.

Sú vši na lyžiach?

Vši neskáčte: ich nohy sú dobre prispôsobené len na vlasy luku a byť bezpečne upevnené na ňom, ale žiadne mechanizmy pre skákanie vši tam. Okrem toho vši majú pomerne masívne telo, málo prispôsobené pre aktívne pohyby.

Vďaka tomu vši neskočia, ale len sa plazia. Vzhľadom na to, že vši nevedia skákať, nie sú prenášané medzi ľuďmi na diaľku a môžete komunikovať s infikovanou osobou celkom pokojne. Z typických parazitov hmyzu v krvi v byte, ktorý môže skákať, môžete stretnúť iba blchy.

Prehľad

"Z detí v škôlke prišiel a povedal, že čím viac tam nepôjde, pretože dievča so skupinou našiel vši, a povedal, že vši skok od hlavy až k hlave, a každé dieťa môže nakaziť. Musíme pochopiť, čo , že vši sa šíria trochu inak, ale ak v materskej škole má jedno dieťa vši, potom všetci ostatní, aj keď nevedia skákať. "

David, Ishmael

Avšak, rýchlo a aktívne lezie vši a dokonca aj krátkodobé úzky kontakt (napr bozkávanie) sú celkom schopné riadiť sa dostať do čela zdravého človeka.

Rozptýlenie mýty, alebo vši nie sú prenášané

Mýty o vši je veľa a niektoré z nich sú natoľko silné univerzálne stereotypy, že ich tvrdenie je v súčasnej dobe zaráža.

Mýtus 1. Všímajú sa vši.

Toto bolo povedané skôr. Skákavé vši nemôžu a hlavu na hlave neskočí.

Mýtus 2. Vši sa prenášajú v špinavých bytoch vo vzdialenosti

Vši sa nedajú prenášať na diaľku. Samotný hygienický stav priestorov môže samozrejme len nepriamo ovplyvniť ich transfer (napokon takéto byty často nedodržiavajú základné pravidlá osobnej hygieny).

Mýtus 3. Všecky vši sa prenášajú iba od detí

Absolútne nerozumné vyhlásenie - vší vši rovnako aktívne infikujú a prenášajú sa na deti i dospelých.

Mýtus 4. Vši sa prenášajú iba so sexuálnym stykom

Keď sa puberta prenáša, prenášajú sa vši. Vedúci paraziti môžu byť prenášaní počas sexuálneho styku a jednoducho s blízkym fyzickým kontaktom - objatie, zapojenie do boja, starostlivosť o dieťa matkou.

Mýtus 5. Vši sa prenášajú z domácich zvierat

Táto mylná predstava je taká častá, že je potrebné hovoriť o vších domácich zvierat zvlášť.

Strieľajú vši zo zvierat na ľudí?

Ani tzv. Psov, ani mačky nie sú vši prenášané. Je to kvôli zvláštnosti vši a husí vo všeobecnosti - každý druh týchto parazitov je prísne špecifický pre svojho majiteľa a nemôže žiť a obývať iné druhy zvierat.

Mačky žijú na mačkách, psov psov na psoch a v každodennom živote ich všímajú iba podobnosť vzhľadu s ľudskými všiami. Ale tu sa dostaneme na telo zvieraťa iného druhu, vrátane človeka, tento hmyz rýchlo zahynie.

Vši u psov nie sú prenášaní na ľudí ani pri blízkom kontakte, keď napríklad zviera spí s osobou na posteli. Mimochodom, vši v mačkách a psoch nie sú prenášané nielen človeku, ale aj týmto druhom z jedného na druhého - to znamená, že vši nemožno žiť na psoch a psa nemôže žiť na mačkách.

Niektoré znaky prenosu vši

Existujú niektoré detaily prenosu vší, čo sa môže zdať nezvyčajné a dokonca zvedavé.

Napríklad bolo štatisticky potvrdené, že vší vši aktívne infikujú nervóznych ľudí, náchylných na skúsenosti a úzkosť. Predpokladá sa, že nervózni ľudia sú aktívnejšia krv pulzujúca a častokrát sa potejú, pretože vôňa ich tela je pre parazity atraktívnejšia.

Okrem toho je možné počas pohlavného styku odovzdať dva typy vši a pubikov. Toto dvojité zamorenie je jedným z najnepriaznivejších následkov neusporiadaného sexuálneho života.

V každom prípade, k ochrane proti vši by mal byť vedomý všetkých spôsobov prenosu a je potrebné zamedziť:

  • v blízkom kontakte s neznámymi ľuďmi alebo tí, ktorí sú zjavné známky parazitmi
  • Používanie hygienické potreby druhých ľudí
  • Kúpanie v miestach s okrajovými sociálnymi prvkami.

A ak zrazu MŠ bol odhalený prípad parazitmi niekto z detí, je lepšie držať svoje dieťa doma týždeň alebo dva. To rodičom ušetrí vážne problémy.

Užitočné video: ako správne zbaviť dieťa vší