Naglavne uši: podrobne fotografije in značilnosti biologije parazitov

November 2018

Video: Guardians of the Galaxy: Gamora Makeup and Body Paint Cosplay Tutorial (November 2018).

Anonim

Hlavná vasa je dlho známy a skôr špecifický ľudský parazit. Tento hmyz je "vyvoleným" na ich stanovište je skalp, úspešne infikovať ako detí a dospelých, a preto celá vši sú považované za rozšírenejšie a početnejšie ako iné príbuzné druhy - lonovej vši.

Popri ľuďoch nemôžu vši ničoho parazitizovať žiadne iné zvieratá . Dôvodom je veľmi vysoký stupeň prispôsobivosti žiť vši a reprodukovať na ľudský vlas, s je výnimočná prispôsobivosť ako zobrazené na vzhľade vši, a osobitosti ich biológie všeobecne.

v nižšie uvedenej fotografiu - vši zblízka

Je zaujímavé,

lonovej vši v niekoľkých posledných desaťročiach sa stal pomerne vzácne, a mnohí odborníci sa dokonca domnievajú, že to môže čoskoro stane ohrozeným druhom. To je vzhľadom na zlepšenie hygienických podmienok života čoraz väčšieho počtu ľudí, rovnako ako populárne účesy "bikini" Pubic, vďaka čomu vši sú v podstate zbavené obvyklých miestach ich výskytu. Ale móda pre oholené hlavy nie je zvlášť rozšírená, a preto sa normálne prostredie pre vši hlavy nachádza takmer všade tam, kde sú ľudia.

Zaujímavým evolučný jav bol vznik oddelených foriem vši, ktoré sa pohybujú na oblečenie, a ľudské telo sa pohybuje iba na kŕmenie - tzv voš (inak - pranie voš).Pre mnoho storočí, ľudia nosiť oblečenie, táto forma parazita mali čas získať niektoré zmeny v štruktúre nôh a všeobecný spôsob života, ktoré mu umožnia cítiť sa skvele na oblečenie.

V laboratóriách sa vši hlavy a tela dokážu úspešne prelínať a dať úrodné potomstvo. Avšak pri prírodných podmienkach na ľudskom tele sú takmer vždy navzájom izolované, a preto sa stávajú čoraz menej vzájomne.

Je zaujímavé,

Separácia vši v dvoch formách - unikátny precedens, čo umožňuje vedcom sledovať v reálnom čase procese tvorby nových druhov hmyzu. Ešte zaujímavejšie je, že je to činnosť človeka a vzhľad oblečenia, ktorý je hlavnou podmienkou pre izoláciu odevných vší. Je celkom možné, hlava a telo vši potrebujú trochu času sa snaží, aby sa stal úplne iný druh - v tomto prípade, môžete s istotou povedať, že človek so svojím životným štýlom nevedomky splodil nový parazit.

Vedieť, ako sa pozerať na ľudské vši, môžete byť schopní zistiť prítomnosť parazitov skôr, než spôsobia veľa problémov. Nasledujúce ukazuje pár fotiek vši a hnidy, ktoré sú zvyčajne ako prvé padne do oka na hlavu obete:

Prehľad

"Prvýkrát Dasha škola priniesla vši, bol som v šoku Sám mám rodičia dieťaťa. vyradené vši, ale myslel som, teraz tento problém nemá žiadny význam Zdá sa, že školy sa pravidelne objavujú mizerný deti, a to najmä - .. po prázdninách prvých pár týždňov nevidí vši a potom dieťa začne škrabať hlavu, objaví sa jeho biele také termíny ,Toto je nit. A dieťa je v rozpakoch povedať, že jeho vši - všetci sa budú smiať. Títo zvyčajne ani nemajú povolené chodiť do školy skôr, ako sú vyliečení. Je dobré, že je ľahké ich dostať von. Vzal som si MediFox, urobil všetko podľa pokynov a štepil Dashov vlasy so špeciálnym hrebeňom ešte tri dni. Ale ak sa to stane niekde v obci, potom potrebujete použiť petrolej, ktorý je nebezpečný - dieťa môže poškodiť vlasy. Dobrými rodičmi s chlapcami, oni môžu jednoducho oholiť hlavu dieťaťa, a všetky problémy budú vyriešené samo o sebe "

Anna, Novosibirsk

Ako sa vši: Fotografie a obrázky

Vši - malý hmyz dĺžka dospelého tela .. je 2-4 mm, a nymfy (tzv larva vši), - od 0, 7-2 mm vši sú svetlo hnedej farby, čo im umožňuje, aby sa úspešne maskovať na hlave a na vlasy

na fotografiu ukazuje nižšie .. dospelé hlavy a niekoľko vajec (nits):

Po naplnení krvou sa telo voskov je červené:

Krídla v tomu tak nie je, a ani lietať ani ďaleko skákať, nemôžu. Ale v rovnakej vši pomerne rýchlo pohybovať a vlasy a vlasovú pokožku, takže aj s krátkymi vlasmi kolíkmi Rôzni ľudia majú čas na prechod na novú obeť.

Prehľad

"Môj Ivan zdvihol prvýkrát sa vši za dva roky - bol vtedy ešte v škôlke nešla a dôjsť k infekcii, pravdepodobne z jedného z detí na ulici, kde sme všetci chodiť spolu. Už som sa triasol, keď som ich videl. Takáto špina! Stále si myslel, čo to spolu s blechami vši sedia - tie, ktoré sú biele, sú vši a tie červené sú blchy. Iba potom mi zaznelo, že červené sú vši, len s krvou v žalúdku. Bože, ako ja potom hystéria bol dobre-in-law bol blízko a ja potešil, a všetko vykonať rýchlo - šiel do lekárne, kúpil čemerice voda sama o sebe potom sedel v kúpeľni s Vanechka až vši tráva … "

Albina, Moscow

Vši majú pomerne charakteristický tvar tela - predĺžený brucho a predné končatiny predĺžené dopredu.S neviditeľným pohľadom, vši na hlave vyzerajú ako malé mravce, ale pri bližšom preskúmaní je jasné, že majú väčšie brucho. Na nasledujúcej fotografie ukazuje, ako to vyzerá, že voš detská pri veľkom zväčšení pod mikroskopom:

vši larvy (nymfy) sa vyznačujú ľahkou a priesvitné telo závoja. Z tohto dôvodu sa po nasýtení krvi v strede brucha objaví tmavá škvrna - priesvitný obsah žalúdka. Z dospelých vši nymfy sa tiež líšia v menších veľkostiach.

Nižšie sú uvedené niektoré ďalšie fotografie vší na hlave:

To je zaujímavé

Štruktúra tela čeľade je typická pre hmyz, ale má tiež znaky. Jej nohy majú na konci konce klieští, čo umožňuje hmyzu ľahko chytiť veľa vlasov. Na obrázku je viditeľná hlavica s veľkým nárastom: na hlave sú malé antény a brucho hmyzu má nerovné hrany. Je zaujímavé, že vši sú nedostatočne rozvinuté oči a od zmyslov sa spoliehajú hlavne na vôňu.

Ale obzvlášť známe nits sú vajcia vošky. Sú veľmi malé - len dlhšie ako pol milimetrov - a sú prilepené na vlasy ženskými všiami. V skutočnosti sú to nity, ktoré najprv prichádzajú do tvojich očí, a preto je najjednoduchšie, aby určili, že človek je infikovaný vši.

Prehľad

"Som prvý, kto nie je vši videl dieťa, a ich hovienka. Nočná mora, myslel, že to bol len nejaký odpad, ale aj v skutočnosti neustále sa objaví. Také malé čierne bodky, že ak vlasy boli hustejšie a oni by si nevšimol Štart postrkovanie okolo Lida na pamäti. - a prvý nájdený hnidy na vlasy, a potom sa vši sami nechutné show - .. sú biela, priesvitná.Neviem, ako potom ostatné matky čítajú niečo na internete, zistí to. Mám desať minút v lekárni kúpil šampón na tejto veci v dcérskej o … "

Elena, Jaroslavľ

Vši u detí vyzerajú úplne rovnako ako u dospelých. V mnohých prípadoch detí je infikovaných dospelí . Títo paraziti v škôlkach, školách a rekreačných oblastí

, kedy napadnutia vši hlavy je často výrazná nedbalý vzhľad ohľadu na to, ako jemne alebo mať vši, hnidy je s veľkým počtom zarážajúce naraz -. vyzerajú ako lupy alebo len biely piesok vo vlasoch

Na nasledujúcich fotografiách ale vyzerá to, že vši a hnidy na vlasy:

Z ďalších parazitov Vši sa líšia predovšetkým veľkosťou - roztoče a posteľ chyby väčšie ako oni (nie je to trochu ako vši malým larvám chrobákov tiež s priesvitnými chitínu tela závojov) Blchy len trochu. ako vši, skoky dobre a nikdy reprodukovať farbu

v všeobecne platí, že napadnutie všetkou je niekedy skôr nie na prítomnosť parazitov v hlave, a do istej kožné choroby. - rodičia si často pletú príznaky prítomnosti vší u detí s alergiou.

Pod fotografie zobrazené na vši u dieťaťa

Životný štýl a stravovacie návyky hlavy voš

ľudskej hlave voš - typický hematophagous. Inými slovami, jedinou potravou vhodnou pre tento parazit je ľudská krv. Vos voňavá, prepichne kožu a stenu cievy špeciálnym orálnym orgánom.

Je to zaujímavé

Blízky príbuzní hlavových vší sú v kohútich na zvieratách. Podávajú sa na krv i na sekréciu kožných žliaz ich hostiteľov, ako aj kúsky umierajúcej pokožky.Títo paraziti všeobecne ľahšie živia krvou, ako vši, pretože väčšina zvierat kožušina pokrytej časti kože s veľkým počtom krvných ciev pod. Na ľudskej hlave nie sú krvné cievy všade rovnako ľahko prístupné, a preto sú vši najpočetnejšie na krku a za ušami.

V rovnakej dobe je špinavý nabitý asi 0, 5 mg krvi, a mal by jesť každé štyri až päť hodín. Keď krv sajúci vši injekciu sliny do rany, enzýmy, ktoré interferujú s zrážania krvi a uľahčil tok jej chobota hmyzu. Tieto enzýmy v mnohých prípadoch spôsobujú výskyt charakteristických modrých škvŕn v miestach uhryznutí všiami, ako aj alergické reakcie u obete.

Na snímke vzhľad vši na hlave, keď hrýzť:

Prehľad

"Dlho sme si všimli, že niečo je neustále poškriabaniu hlavu, ale myšlienka je lupy alebo nejaká alergia som dokonca šampónov ho. kúpil som si raz na kožu v vaše vlasy si všimol určitého množstva šedavej škvrny, a potom si prečítajte, že tieto vši dovolenke začali hľadať -… a naozaj, je to, že vši nebolo veľa, ale naraziť, a hnidy boli na vlasy Pred tým som nikdy. Nevedela som, ako to vyzerá vši na hlave dieťaťa, ale oni sedeli na vlasoch. "

Lydia, Rostov na Don

Ďalšie video ukazuje, ako obehového systému vši (pod mikroskopom):

Zaujímavé video: obehový systém vši

, optimálna teplota vši - 31 až 32 ° C, ktorá sa udržuje v hustom ľudskom vlasu. Pri tejto teplote, vši umiera bez potravy po dobu 2-3 dní, a teplota sa zníži na + 10 ° C, môže sa vyhladovať 10 dní

To je zaujímavé,

Vši rezistentné na hypoxii a môže prežiť až dva dni, ktoré spadajú do vody ,Preto, aby sa zabiť parazitmi umývaním vlasov nemôže, rovnako ako k ich potlačiť, potápanie.

Vši na hlavu človeka trvale žijú, bez zmeny ich polohy. Na rozdiel od iných parazitov, prechádzanie na ľudskom tele iba pre kŕmenie, vši sa prispôsobili stálej prítomnosti na hlave, a preto, že sú veľmi citlivé ako na teplotu a hladovky.

Tu sú niektoré ďalšie fotografie vši a hnidy na hlave:

Je zaujímavé,

Ďalšie parazita, ktorý je odovzdaný na dokončenie v závislosti na ľudskom tele - toto svrbenie roztoče. Ak chcete vyriešiť problém uchovanie vajec je vložený pod kožu a kladie svoje vajíčka tam.

Dospelé vši žije asi 30-40 dní, a Larvy sa vyvíjajú viac o 15 dní. S poklesom teploty prostredia sa tieto pojmy zvyšujú.

Vši na hlave sa konala hlavne okolo vlasových korienkov, v oblasti najvyšších teplôt. Iba samičky klásť vajíčka, ktoré preliezť vlasoch up, lezenie do výšky 2-3 cm od pokožky. Všeobecne platí, že parazit cíti istý, že je v rovnováhe, do ktorého sa môže držať veľmi pevne. V tejto polohe je voš hlava (a najmä malých nymfa) vyzerá rovnako ako malé nahromadenie a trudnozametna.

Prehľad

"Neviem, kde sú všetci títo lekári v službe v táboroch vyzerať - a ja a traja priatelia deti dorazili z tábora s vši a dokonca vyhľadávané nepotrebuje vo vlasoch -. Všetky vlasy ako sneh sypané v každom bilancie visí NIT. hrôzu z toho. Volala som usporiadateľa zájazdu, napchal to všetko povedal, že tábor bude sťažovať na SES. Tak sa ospravedlniť a potom jedného po druhom, od riaditeľa pre vodiča táborového autobusu.Poslali mi krabicu čokolády a nejakú smotanu zo vši. No, nie, nie výsmech? "

Lily, Odessa

Reprodukcie vši

vši ležal hníd na vlasoch. Vďaka lepkavé tajomstvo, ktorá rýchlo tvrdne vo vzduchu, vajcia pevne drží na vlasy, poskytuje lepšiu ochranu budúcnosti potomstvo. niektoré vši produkty, vrátane ocot a brusnicový džús, zmäkčiť lepidlo, čo hrebeň hnidy von z vlasov po takomto ošetrení sa stáva jednoduchšie.

Každá žena vo svojom živote kladie asi 100-120 vajec, asi 4 vajcia za deň. Vývoj vajíčka pokračuje Bol som 5 dní, o ďalších 15 dní pestovania vyplynuli z jeho larvy. Larva je veľmi podobná dospelých hmyz a líši sa od nej iba pri absencii pohlavných orgánov a menšej veľkosti tela.

Tu na fotke jasne ukazuje vyzerať vši vajcia na hlave (hnidy )

celý chov cyklus pri teplote 32 ° C trvá asi 18 dní, a to najmenej - 16. na jeho trvania vplyv na teplotu (v zime na krátkom vývoji vlasy nitov v všeobecne môže byť prerušená, a celý cyklus sa pretiahnuť na niekoľko mesiacov), a dostupnosti potravy , Je známe, že u ľudí, ktorí trpia dermatologickými ochoreniami pokožky hlavy a tvorbou hustých kôr, trvá vývoj vši dlhšie.

Nasledujúci obrázok ukazuje životný cyklus vši:

Metódy prenosu vši a ich rozdelenie medzi mužmi

Vši sú prenášané len z človeka na človeka - obvykle priamym kontaktom. Môže to byť detské hry, sex, bozky na stretnutí, objímanie, triedy kontaktných športov.

Je charakteristické, že aktívna vši infikovať nové osoby, a to aj v prípade, že počet parazitov v médiách je malá, a neboli pozorované príznaky infekcie.To je dôvod, prečo sú parazity aktívne distribuovaného v skupinách detí: dokiaľ nebude nájdený vši na hlave dieťaťa, je už čas, aby infikovať niektoré zo svojich priateľov.

Je zaujímavé,

v ľudu je mýtus, že vši v určitej fáze môže byť pod kožou a neprejavuje, ak táto osoba nie je príliš nervózny. Po "nervových" parazitoch sa pravdepodobne vymrštila pod kožou a začala sa intenzívne množiť. Variácie tohto mýtu sú početné, až do príbehov o kužeľoch plných vší a parazitov v samotnom mozgu. S príchodom nových vedomostí sa tieto príbehy stali "viac vedeckými" - dnes vši pod kožou spôsobujú rakovinu. Samozrejme, že nič robiť, také predsudky nie sú skutočná situácia - vši nikdy preniknú pokožkou, a nekoreluje s nervovej sústavy stavu ľudskej ich činnosti.

podstatne menej vši sú prenášané na hrebene, čiapky, vlasy Elastics a obručou používa mnoho ľudí. A vo veľmi výnimočných prípadoch môžu byť vši prenášané vodou, náhodou vo vani alebo bazéne.

Nasledujúca fotografia zobrazuje vši vedľa neviditeľného:

Dôležité!

Všíma sa môže pohybovať zo sviežich vlasov infikovanej osoby vo verejnej doprave alebo v dave. Preto by v takých miestach mali byť opatrní.

Prečo sú vši hlavy nebezpečné?

Najčastejším dôsledkom infekcie vši je pedikulóza. Toto je súbor príznakov spôsobených hojným uhryznutím vši. Medzi takéto príznaky - svrbenie, stopy kousnutia, modré škvrny na koži, alergické reakcie. V zanedbaných prípadoch osoba vyvíja abscesy kože a dokonca pyodermie.

Vedľajšie vši zriedka prenášajú infekčné činitele. V zriedkavých prípadoch spôsobujú týfus a tzv. Trenchovú horúčku, avšak v posledných rokoch sú tieto ochorenia spojené skoro výhradne so vši.

Vši netolerujú AIDS, hepatitídu a iné choroby prenášané krvou a lymfou.

Avšak, uhryznutie samotnej vši a vši sú veľmi nepríjemné udalosti, a pri prvom výskyte ich potrebe čo najskôr začať boj proti parazitom. O tom, ako to urobiť správne a neškodiť zdraviu alebo zdraviu vášho dieťaťa - prečítajte si v iných článkoch našich stránok v časti "Ako sa zbaviť vší."

užitočné video: Kde sa dieťa pochádza z vši a čo urobiť pre ich zničenie

A tak v skutočnosti vyzerá ako obrovské množstvo vši vo vlasoch dieťaťa