Nevarne bolhe za ljudi

November 2018

Video: STOP poskusom na živalih! (November 2018).

Anonim

Náhodne objavujú na nohách blšie uhryznutie, dnes len málo ľudí si, že keď blchy sú nebezpečné pre človeka vôbec. Mohlo by sa zdať, že taký malý tvor, sotva dosiahol pár milimetrov dlhý - ak to môže vážne poškodiť vaše sústo, ako pichnutie ihlou? Preto väčšina uhryzne jednoducho s otravnými červenými tečkami a čoskoro zabudne na udalosť.

Medzitým, blchy sú nebezpečné pre človeka, a lekári a parazitológie ich považujú takmer za najnebezpečnejšie na všetkých ektoparazitov. Prečo? Poďme riešiť …

Tip

ektoparaziti - sú parazity, ktoré napádajú a poškodzujú osoby mimo kože, vlasov, všeobecne - sú parazitárne na vonkajšom plášti tela. Okrem blech napríklad zahŕňajú chyby, vši, kliešte, komáre a mouchy.

V kontraste endoparazitov - sú paraziti, ktorí žijú v našom tele - červy, prvoky, najmenej - larvy niektorých hmyzu.

štípnutím blchy, ich symptómov, účinky a reakcie tela

Predovšetkým blchy škodlivé pre ľudí, pretože ich uhryznutie spôsobili prudký reakciu organizmu. Samozrejme, že jedna alebo dve uhryznutie môže ukázať, že je nepozorovateľný, ale veľké množstvo alebo pravidelné útoky telo reaguje na ne, niekedy celkom rýchlo, a to

  • vyrážku okolo uhryznutie
  • lymfadenopatia
  • alergická reakcia up až po závažný opuch a horúčku.

A to napriek skutočnosti, že veľmi silné bodnutie svrbenie, svrbenie a môžu ochorieť. Česanie je tiež možné ďalšie poškodenie postihnutých miest v krvi môže prúdiť infekcia, čo má za následok malé červené body absces, čo spôsobuje lokálne zápal. V veľa zanedbané, napríklad popáleniny, ako pustulózne zápal môže vyvinúť vredy a pyodermia.

blšie uhryznutie je bolestivé samy o sebe - títo parazity nie sú vyrábané vo všetkých vekových skupinách enzým zodpovedný za anestézie a obetovať prevlek uhryznutie. Preto niektoré blšie uhryznutie je veľmi bolestivé, z ktorých obzvlášť postihnuté deti, ktoré sa hmyz nie je dovolené spať.

v tomto koncernu, a dokonca aj vývoj fóbií blchy škodlivé pre ľudí v nepravidelných stretnutí s nimi.

Ale keď žijú v silne infikovanej blšie uhryznutie je človek vystavený v interiéri pravidelne, na dennej báze. Ako prax ukazuje, v tomto prípade v reakcii na neustále dráždenie pokožky pri uštipnutí ľudí často vyvinú neuralgia a dokonca aj nervové poruchy.

Prehľad

"Počas cesty na Korziku niekoľkými dňami sme spali v pohostinných majiteľa rybárskej lode, ktorej manžel v skutočnosti objednaný rybárske výlety Place nádherné. - Pri mori, v olivovom háji, starý dom, pravdepodobne viac viktoriánskej éry s drevenými okenicami každé ráno - .. morský vlk a tvaroh pre raňajky sedí na verande, škrabanie jeho blšie uhryznutie a uvedomíte si, že život je len dobre, tu je dieťa tam trpí. - blchy jeho hryzenie obzvlášť ťažko počas dňa, dokonca spať nemohli, prišli náprava, aby ho spať na ulici a prečo nás opustila tam pred troma dňami, a majú malý bod uhryznutie bolo len v deň odchodu do ich historickej vlasti … "

Tatiana, Samara

Ale predovšetkým ťažkosti. - to je len menšina zlé, ktoré môžu spôsobiť blchy.Blechy sú naozaj nebezpečné, pretože trpia najzávažnejšími infekčnými chorobami.

Choroby, ktoré nesú blchy

Blchy sú známe predovšetkým tým, že sú nositeľmi smrteľných ochorení u ľudí:

  • mor, vrátane dýmějový
  • encefalitída
  • anthracis
  • trypanosomiáza
  • tularémia
  • týfus a recidivujúce horúčka

… rovnako ako mnoho ďalších infekcií, je tiež veľmi nepríjemné - listerióza, plesňové infekcie, salmonelóza.

Samozrejme, že pravdepodobnosť, že náhodná blcha bude nositeľom určitého patogénu smrteľnej choroby je nízka, ale stále je to vždy potenciálne tam. A toto je najväčšie nebezpečenstvo blchami pre človeka.

Je zaujímavé,

Je to blcha, najmä - Južná potkania blchy - začala v stredoveku, spôsobil jednu z najnebezpečnejších pandémiou v dejinách ľudstva - pandémie bubonický mor. Potom ochorenie vyžiadalo viac ako 15 miliónov životov. Najprv prišla na Kryme na čínskych lodiach - s blchami v vlne šedých potkanov. A už z Krymu začal svoje procesie na kontinente. Dnes sa v Kazachstane a v strednej Ázii, pôvodca bubonický mor naďalej darí v kolóniách nôr pozemné veveričky a pieskomily infikovaných rovnakými blchy potkanov.

Nielen blchy, ktoré sa nachádzajú u potkanov, sú nebezpečné pre ľudí. Vzhľadom na skutočnosť, že títo paraziti nie sú zvlášť vybíraví voči druhu hostiteľa, môžu napadnúť iné druhy zvierat.

Napríklad v prípade, že mačka chytí potkania blchy s ním jednoducho zatúlať priasť domáceho maznáčika, a spolu s ňou - do domu, kde budú hrýzť ľudí. Preto sú blchy u mačky nebezpečné rovnakým spôsobom ako blchy sú nebezpečné u potkanov, psov alebo králikov.

A konečne, blchy sú aktívnymi nositeľmi vajíčok hlísty (červy), a veľké množstvo druhov z nich. Tieto blchy tiež predstavujú nebezpečenstvo pre ľudí.

Ak omylom alebo špecificky rozdrviť blchu, a potom jesť potraviny bez umývania rúk, možno ľahko vykonať s telom vajíčka pásomnice, motolice, Škrkavky a iných červov. Okrem toho je pravdepodobnosť infekcie helmintov v útoku bĺch na objednávkach vyššiu pravdepodobnosť infekčným agens.

Aké sú blchy nebezpečné pre deti?

Pre deti sú blchy ešte nebezpečné ako dospelí. Deti reagujú ostrejším spôsobom na uhryznutie parazitov, majú častejšie alergické reakcie. Tak sám alergie po uhryznutí hmotnosť vedie k vážnym následkom, najčastejšie prejavuje vyrážka a opuchy, generalizované príznaky ako migrény, a zväčšené lymfatické uzliny.

Blázy sú obzvlášť nebezpečné pre deti, ktoré ešte neboli zaočkované. Práve oni sú vystavení riziku vzniku určitých infekcií, z ktorých sú chránené štandardné očkovacie látky.

Pre tehotné blchy sú také nebezpečné, ako sú nebezpečné pre iných ľudí. Ale mali by sme si uvedomiť, že na prvý pohľad nepatrnú indispozícii až banálny alergia môže mať vplyv na fetálny pozíciu - a to najmä v skorých fázach tehotenstva.

Preto nie je žiaduce, aby budúce matky narazili na parazity kdekoľvek.

Blchy v exotických krajinách: dvojitého ohrozenia

Exotické blchy predstavujú pre ľudské exotické ako nebezpečný. Tak rozšírený v Karibiku, Vietname a Indii piesok blchy štípu klinca alebo len kože, držať sa krvné cievy, a niekoľko dní výrazne zvýšila vo veľkosti .

Jedná sa o samice, v tele, z ktorých vajcia dozrievajú. Dutina, v ktorej sa nachádzajú v takom parazitizme, sa zapáli a spôsobí ostrou bolesť človeku. Vzhľadom na to, že najčastejšie infikujú nohy, môžu ich obete dokonca stratiť schopnosť chodiť na chvíľu.

V pokročilých prípadoch alebo pri masovej infekcii u ľudí sa môžu vyvinúť generalizované zápaly a gangréna.

Malé percento obyvateľov týchto oblastí je spôsobené znečistením piesočnatých blech.

Aké sú najnebezpečnejšie blchy?

Najnebezpečnejšie pre blchy ľudí by sa mali považovať za blchy z potkanov, najmä - blchy z južných potkanov, najčastejšie nosič mor. Bravčové blchy sú tiež nebezpečné, čo sú typické zdroje pôvodcu salmonelózy.

V trópoch sú pieskové blchy nebezpečnejšie, čo samo o sebe môže viesť k strate schopnosti pracovať, a niekedy aj k schopnosti pohybovať sa.

Zaujímavé je, že najväčšie blchy, ktoré parazitujú hovädzí dobytok, sú zriedkavo postihnuté ľuďmi a takmer nikdy nie sú zdrojom infekčných chorôb. Preto by sa malo pamätať na to, že najnebezpečnejšími blchami sú malé krviprelievičky, ktoré často žijú tesne vedľa nás - v pivniciach a duniach potkanov a myší. Najviac sa treba obávať.

Zaujímavé video: blchy v pivnici ako nebezpečné zdroje všetkých druhov infekcií

Život blechy pod mikroskopom: vzácne snímky