Kaj je losi bolhe in ali ugriznejo človeka

November 2018

Video: LOSMIPANDA - TORTILJA (November 2018).

Anonim

Tento hmyz je blcha losov, vedci, entomológovia, prísne vzaté, neviem. Medzi existujúcich druhov bĺch Blchy nie sú losov, a dokonca blízko k nim zvieratá - napríklad jelene a srnca - ich vlastný druh blchy tam.

, ale v samotných losov a iných kopytníkov tajge môžu skutočne parazitovať rad krv sajúceho hmyzu sú poznáme a blchy a krv sajúceho parazitov z úplne iných tímov.

Ľudia z plazenie a skákanie krv sajúci parazity, ktoré sužujú veľké zvieratá tajga a niekedy sú napadnutí a človek často nazývaný losov blchy. Medzi ne patria: o

  • kozie blchy často nájsť na srnčí než losov
  • alakurt, parazitárnych hlavne na ovce, ale schopný napadnúť, a na väčších kopytníkov
  • deer voš - parazitické muchy, po kontakte s vlnou los alebo jeleňa stráca krídla a prechádza do trvalého bývania na tele hostiteľa.

Prvé dva druhy hmyzu sú typické blchy: sú podobné v biológii a vzhľade k blchám mačiek a potkanov. Deer voš rovnaké - to je mucha, ale vzhľadom k tomu, že väčšinu svojho stretnutia plazivej vo vate, je tiež prezývaný blcha.

Poďme bližšie zoznámil pozerať so všetkými týmito hmyzu a naučiť sa, čo je to nebezpečenstvo, ktoré môže predstavovať pre človeka a ako sa pred nimi chrániť.

Alakurt alebo blcha ovce

Alakurt známy predovšetkým vyvedie horské pasienky Altajské a Sayan.Táto veľká blcha sa cíti dobre najmä v hustej a dlhej vlne domácich oviec, ale parazitológovia ju našli v divých rožkách a gazelách.

alakurt pozoruhodný predovšetkým svojou veľkosťou - samica sa vyvíja vajíčka môže dosiahnuť dĺžku 10-12 mm! v dôsledku silného nárastu veľkosti a rastúcej svetlejšie brucho miestni obyvatelia nazývajú tento parazit "white worm".

Alacurty môžu žiť na zvieratách vo veľkom množstve. Rozlišujúcou črtou týchto bĺch je to, že sú neustále prítomné v tele hostiteľa, čo ich odlišuje od ostatných predstaviteľov blšího tímu.

To je zaujímavé

Väčšina druhov bĺch sú parazitné zvieratá, ktoré majú trvalé lôžko alebo prístrešie. V hniezde hostiteľa trávia väčšinu času a množia sa paraziti. Medzi takéto druhy patria krysy, králiky, mačkovité, psie a niektoré iné blchy.

A to sú druhy bĺch, ktoré parazitujú na kopytníkov, nútení prispôsobiť sa stálu prítomnosť v hostiteľskom svoje telo - jeleňov, losov, jeleňov, gazely a ďalších kopytníkov zriedka vrátia na rovnaké miesto na spanie, a preto je šanca na blchy po odpočinku nájsť majiteľa vo veľkom lese alebo na stepní pastviny nie sú veľké. V dôsledku toho sa životný štýl týchto typov blch sa stáva podobným životnému štýlu vši, ktorí neustále obývajú svojho pána.

V niektorých prípadoch s vážnou infekciou môže alakurt viesť k oslabeniu zvieraťa a dokonca k jeho smrti. Pre osobu nie je táto blcha nebezpečná a prípady jej útoku na ľudí sú neznáme.

Kozie blchy môžu tiež zaútočiť na jelene a los.

Môžu tiež skusovať osobu. Tento hmyz sa príliš nelíši od psích a mačacích bĺch, a preto v kontakte s osobitným dôrazom na ľudský organizmus nepriťahuje.

Sanie sĺz krvi, jeho vzhľad a spôsob života

Váženie krvi jeleňa je veľká a celkom mobilná muška. Takisto sa to nazýva roztoče, lievikovité blchá alebo jeleňovité vši. Má typickú "silnú postavu" a silné nohy, dĺžka jej tela je 3-4 mm.

Na fotografiu - blcha losov počas kontinuálneho parazitizmus na hostiteľovi:

celý život elk blchy je rozdelený do dvoch fáz. Prvým je vyhľadávanie vlastníka. Začína sa vyliahnutím múky z pupária - druh kukly, v ktorom hmyz prežíva zimu a vyvíja sa počas jari a leta. V strednej časti Ruska sa väčšina mladých krvi sušených zveri objavuje v auguste až septembri, ale vo všeobecnosti sa obdobie uvoľňovania mladých ľudí od júna do novembra.

Mladá muška čaká na budúceho majiteľa na vetve kríkov alebo v tráve.

Potom, čo videl alebo cíti korisť hmyz letí pomaly sa k nemu (voš - nedôležité Flyers) a biť vlna pevne jej lipnutie a po chvíli obnoví krídla. Zahajuje sa druhá etapa života parazita - výživa a reprodukcia.

Krvotvorca sa vyznačuje životom v pároch - muž a žena, ktoré sa stretli so zvieraťom, sú vždy v blízkosti. Takže ak na psa po prechádzke lesom je jedna mucha, potom s vysokou pravdepodobnosťou niekde v vlne nájdete druhú.

Po párení sa samica začne aktívne jesť a v maternici jeden po druhom vyvine jednu larvu. Keds charakteristické pre živé narodenia - samica porodí tvoriť a rozvíjať kukla, ktorá spadla na zem, a bude aj naďalej upevnila svoj rozvoj až po šiestich mesiacoch - na jar.

V kožušine zvieraťa sú múky aktívne v zime a pokračujú v odvrhovaní kuklu.Spravidla jarní paraziti zahynú.

Nižšie je fotografie okrídlené individuálna elk bĺch:

Elk blchy napádajú človeka a zvieratá iba v popoludňajších hodinách, kedy môžu vidieť obeť. Obzvlášť často zaútočia na poľovníkov, ktorí sa zaoberajú vážne kontaminovaným mŕtvom telom alebo jeleňou.

štípnutím blchy, ktoré parazitujú na losa a jeleňa

Bite losov blchy je veľmi bolestivé, najmä pre mužov, nezvyklé. Tí, ktorí často chodia do lesa a sú napadnutí komármi, niekedy dokonca ani necítia kousky krviprelievania.

Je zaujímavé,

Samice voš rodiť každých pár dní, ktoré vyvinuli larva musí sať krv hostiteľa 15-20 krát denne, každú hodinu a pol. Na jeden kúsok, hmyz vylučuje 0, 5-1, 5 mg krvi. Muž sa kŕmi menej intenzívne.

U niektorých zvierat zastrelených poľovníkmi nájdených 1,000 losov blchy - každú hodinu, takže armáda parazitov sajúcich krv zvieraťa gramov, a okrem toho neustále nechať svrbenie uhryznutie, ktoré môžu nakaziť s baktériami a tvoriť pľuzgiere. Častejšie krviprenári prinútia choré zvieratá k úplnému vyčerpaniu.

Ak hovoríme o nebezpečenstve pre ľudí, treba poznamenať, že moose blchy postihujú takmer výlučne dospelých. Deti sú menej "zaujímavé" - snáď tu zohráva úlohu obeť.

Podľa niektorých odhadov lovci v lese niekedy napadli až 100 parazitov za minútu. V tomto prípade sa muška pokúša dostať pod oblečenie alebo do vlasov. Odstrániť z povrchu kože je ťažké, pretože malé rozmery a ploché telo.

V mieste lúpeľného skusu sa v osobe objaví červená škvrna a o niečo neskôr - charakteristická papula. Niekedy sa vyskytne svrbenie, ale zvyčajne sa nedodržujú alergické reakcie a vyrážky.

Elkové blchy nemôžu tolerovať patogény, ktoré sú pre ľudí nebezpečné.

Je pozoruhodné, že čím viac človek uhryzne krviprelievanie, tým ostrejší reaguje na svoje následné útoky.

Ako sa vyhnúť kousnutiu elkových blch?

Aby sa zabránilo útokom, krvácanie v lese je takmer nemožné. Ak hmyz videl alebo cítil človeka, bude nevyhnutne na ňu letieť. Ale zabezpečiť, aby parazit nenasiahol pokožku a nehýbal - je to celkom možné.

Preto:

  • noste oblečenie, ktoré pokrýva celé telo;
  • Vložte nohavice do topánok alebo ponožiek;
  • používať sieť proti komárom;
  • použite silné repelenty založené na DETA. Obsah DETA v nich by mal byť aspoň 20%, výhodne až 100%. Pocit tejto látky, muchy sa neodvážia uhryznúť.

Je veľmi užitočné ísť do lesa s partnerom, ktorý bude pravidelne kontrolovať vlasy a krk pre elky blechy a iných parazitov. Mimochodom, v lese je užitočné navzájom sa kontrolovať a na predmet sacie kliešte.

Po pobyte v lese, najmä po úspešnom love, by ste sa mali kúpať a umyť si telo a hlavu mydlom. Tým sa z neho odstráni už usadený krv.

Zaujímavé video: rovnako ako to, že v skutočnosti vyzerá ako jeleň voš alebo blcha losov

Čo robiť, ak ste alergický na bodnutie hmyzom: odborné poradenstvo