Podgane bolhe v stanovanju, in njihovi piki so

November 2018

Video: Muca Dora potrebuje pomoč (November 2018).

Anonim

Rat blchy - parazity, ľahko prispôsobiť pre rôzne podmienky existencie. Parasitologists ich považujú za jeden z najnebezpečnejších nepriateľov človeka, a to nie je prekvapujúce: , pretože krysy blchy v histórii civilizácie zabili viac ľudí, než akékoľvek iné článkonožcov škodcov.

Súčasne, ich biológia potkan blcha sa príliš nelíši od ostatných príbuzných. To je dôvod, prečo v dome človeka postretne niečo menší mačku, psa alebo prísne ľudské blchy.

Rat blchy v byte: penetrácie a prechovávanie

Externe voľným okom potkania blchy sú prakticky nerozoznateľný od bĺch, parazity mačiek a psov. Iba pod mikroskopom môžeme zvážiť hlavné rozdiely tohto druhu. Nižšie je fotografie potkania blchy pri vysokom zväčšení:

Vlastne potkania blchy nepozval jeden druh, ale druh rodu parazitického hmyzu, ktoré sú hlavnými hostiteľmi sú hlodavce. Z nich južnej potkania blcha, notoricky známy nosič morovej patogénu, parazit na bežných sivých potkanov a niektorých ďalších druhov hlodavcov.

Mimochodom, nemusí byť nutne blchy potkanov patrí do rodu je potkania blcha. Môžu tiež napádajú človeka, králik, pes, mačka blchy a mnoho ďalších druhov.

krýs blchy vyzerať rovnako ako väčšina ich príbuzných: svoju malú dĺžku tela asi 3 mm na stranách plochejšia a má tmavo hnedú farbu.Krídla nie sú prítomné vo blchy, ale ich zadné nohy sú oveľa dlhšie než dva páry predných končatín. Kvôli nim, hmyz robí obrovské skoky na ich veľkosť: až 30 cm po jednom šoku táto drožka môže lietať.

Blázy krysy sú dočasnými parazitmi všetkých ich hostiteľov. Oni nezažívajú v tele po celú dobu, ale len skákať na zviera, aby ho kousla a opitá krv.

V tomto prípade sú samotný hmyz veľmi pripevnené k miestam odpočinku svojho hostiteľa, aby vždy mali zdroj potravy v blízkosti. Hmyz sa spravidla usadzuje v hniezdisku v nory potkanov, mokrých veveričiek, gerbilov, svišťov a tu položia svoje vajcia.

Do poznámky

Okrem krysích parazitov v ľudskom obydlí - častejšie v súkromných domoch - prenikajú myšie blchy. A opäť neexistuje žiadny zvláštny rozdiel medzi týmito hmyzmi a oni kousajú rovnako bolestivo a nepríjemne. To je len vo veľkých mestách v apartmánoch, ktoré sa mi nikdy nevyskytujú.

larvy potkanov sa vyskytujú v hostiteľskom hniezde, kŕmia sa hnilobnými zvyškami trávy alebo vlny. Ak je to možné, larvy ochotne konzumujú výkaly dospelých blch, ktoré si uchovávajú veľké množstvo nestrávenej krvi. Na fotografii nižšie vidíme vajcia a larvy blech:

Kryté blchy v byte sa usadia v prítomnosti miest s hromadou nečistôt a nečistôt. Je tu, za soklovými doskami, pod starými kobercami, ktoré sa dlho neotrie, ich larvy sa môžu celkom úspešne vyvinúť a dospelé blchy uhryznú osobu bez problémov.

Krysy z blchujúcich potkanov sú bolestivé a takmer vždy viditeľné. Tento hmyz nemá enzým, ktorý má anestetický účinok, a preto už s kusom človek cíti silnú bolesť. Samotné miesto uhryznutia je veľmi svrbiace, opuchnuté a v citlivých ľuďoch vedľa neho vyvíja alergickú reakciu, schopnú zovšeobecniť charakter s nárastom telesnej teploty a nárastom lymfatických uzlín.

Na snímke je znázornené viacnásobné uhryznutie blchárov potkanov u dospelých. Deti reagujú na ne ešte naliehavejšie:

Spravidla sústo potkania blchy prezrádzajú prítomnosť týchto parazitov v byte. Veľmi často sa tento hmyz nachádza v dome, kde žijú domáce hlodavce - myši, dekoratívne potkany, škrečky.

Ale bez nich by sa blechy cítili skvele, ak by mohli pravidelne uhryznúť človeka, mačku alebo psa. Preto akonáhle sa zistia kousky krysích blch, parazity by mali byť okamžite vyhľadané a zničené, aby sa zabránilo ich reprodukcii.

Čo môže byť nebezpečné potkania blchy

spoločne s ľudskými, psov a mačiek potkanov bĺch môže spôsobiť pulicosis - kožných celkom bežné formu choroby, ktorá je reakciou na blšie uhryznutie.

Symptómy uhryznutie potkania blchy sú celkom typické pre celú rodinu týchto hmyzu všeobecne:

  • napúčanie pri uhryznutí
  • hojnej vylučovanie pevnej látky
  • intenzívne svrbenie
  • vredy v ústach a krku
  • horúčky
  • bolesť hlavy a mierne poruchy nervového systému.

Ak sa po uhryznutí blcháš potkanov začne objavovať aj niektoré z týchto príznakov, je potrebné navštíviť lekára. Samotná liečba tu nie je žiadúca, pretože tieto symptómy naznačujú vznik alergie. Nikdy sa nedá predvídať, čo to povedie - dôsledkom môžu byť aj nervové poruchy a anafylaktický šok.

Hlavným rizikom blchárov potkanov sú patogény, ktoré sú potenciálne schopné cestovať v tele parazita. Medzi nimi - morová hůl, spóry antraxu, encefalitída a brucelóza, salmonelóza a spavá choroba.

Okrem toho, blchaté krysy nesú obrovské množstvo vajíčok červov. Niet divu, že každý blšie uhryznutie môže stať akousi injekciu sady cudzích biologických činiteľov, z ktorých niektoré sa človek nemusí byť imúnna.

Je zaujímavé,

vedec, ktorý je opísaný na južnej potkania blchy - ten rovnaký, pretože z toho zomrel v stredoveku tretina európskej populácie - Charles Rothschild. Bol bankár a angažoval sa v entomológii ako koníček. Zomrel, trpel encefalitídou a rozhodol sa spáchať samovraždu. Možno, že jeden z nich študoval blchy a stala príčinou jeho nákazy smrteľnú chorobu …

Metódy boja proti škodcom

Zbavte potkania blchy v miestnosti je jednoduchý, ale nepríjemné. Dospelí hmyz usmrtí povrchovou úpravou typu insekticídu aerosólové alebo dravca Kombat larvy navyše môže byť tento spôsob zničený zvláštnych prostriedkov - prach a mikrokapsulové lieky typu prenikajú, sú použité proti švábov a mravcov.

Najúčinnejší spôsob, ako bojovať proti potkania blchy je zavolať špeciálny dezinsekciu služby. Zamestnanci týchto firiem pri svojej práci používajú veľmi profesionálne výkonné insekticídy, jedna liečba je dosť na byt, že úplné zničenie všetkých parazitov.

Zobraziť blchy z potkanov alebo iných hlodavcov doma je jednoduché: môžete použiť prostriedky z blchám pre mačiatka alebo šteniatka - spreje, kvapky na kohútiku, šampóny. Je len dôležité správne zvoliť koncentrácia, ktorá nepresahuje povolený limit pre zvieratá určitej hmotnosti.

účinné lieky proti blchám potkany

k boju proti blchy potkania sú najčastejšie používané:

  • aerosólové čistiace prostriedky - pre spracovateľské zariadenia a pre odstraňovanie blchy z domácich zvierat.Na prvý účel slúžia Combat, Raid, Raptor, Medilis Ziper, Carbophos, Microphos, Tetriks. Pre druhé rozprašovače Hartz, Frontline, Advantage.
  • Insekticídne prachy, s ktorými sú larvy otrávené - Pyrethrum, Fas, prach Čistý dom.
  • Šampóny, s ktorými sa kúria zvieratá - pán Kiss, Čistota, Frontline a ďalšie.
  • Kvapky pre zvieratá na kohútiku - napríklad Stronghold, Hartz, Barsik.

Ako sa chrániť pred blešami

V tých istých prípadoch, keď musíte byť na miestach, ktoré hrozí útokom na blchy, by ste mali používať špeciálnu ochranu proti parazitom. Aerosólové repelenty založené na látke DETA, silný insekticíd, schopný vystrašiť nielen blchy, ale aj kliešte, sú najefektívnejšie a najrozšírenejšie.

Okrem toho, aby sa zvýšila úroveň ochrany proti blchám možné, uvedenie na exkurziách nohavice k členkom a snaží nebyť dlho o Ubytovanie živočíšnych alebo hlodavce nory. Cestovanie v trópoch (kde sú tiež početné blchy v krysách) by sa nemali zdržiavať v príliš lacných hoteloch, často napadnutých parazitmi.

Obyvatelia bytového domu trpia bleskom uhryznutím