Kako je množenje bolh

November 2018

Video: How Bacteria Rule Over Your Body – The Microbiome (November 2018).

Anonim

Vzhľadom k tomu, v boji proti blchám v byte alebo domáceho maznáčika, je dôležité si uvedomiť, že blchy množiť rýchlo, efektívne a zároveň je veľmi nenáročný na životné prostredie. Sú to hmyz s úplnou transformáciou. To znamená, že vajcia pochádzajúce z blšie larvy sa veľmi líši od dospelého hmyzu oboch vzhľad a ich spôsob života, spôsob stravovania a správania.

Tento druh vývoja hmyzu má nejaké evolučný výhody: vďaka tomu, že larvy i dospelých kŕmenie na inú stravu a žijú na rôznych miestach, nemajú súťažiť o jedlo so sebou, a preto majú väčšiu šancu na prežitie.

Tip:

s rovnakým typom rozmnožovanie blší ako podivné motýle, chrobáky, komáre, muchy, osy a mravce. Každý vie, koľko sa húsenica líši od motýľa. Približne tak veľké sú rozdiely dospelých blchov z larvy.

Iné typy vývoja ukazujú šváby, kobylky, chyby a vážky. Ich larvy, nymfy zavolal, úplne rovnako ako u dospelých hmyz, a v mnohých prípadoch žijú s nimi tiež aj kŕmiť rovnaké jedlo. Tento vývoj má svoje výhody, pokiaľ ide o prístup k veľkému množstvu potravín - z rovnakých švábov v dažďových pralesov v dôsledku výkonu všetkých jedincov s rovnakým jedlom v rovnakom čase môže "absorbovať" veľké množstvo tlejúce organickú hmotu.

Proces reprodukcie blchov je skoro vždy skrytý od majiteľov domácich zvierat a pre osoby bez špeciálnych znalostí a pokusov o ich pozorovanie sa postupuje nenápadne. Avšak početné nuansy, ktoré dopĺňajú takéto rozmnožovanie parazitov, sú veľmi zaujímavé, keď o nich hovoríme podrobnejšie.

Dôležité!

Bolo by nesprávne povedať, že blchy sa rozmnožujú u mačiek alebo psov. Reprodukcia blchov nie je vo všeobecnosti viazaná na hostiteľské zvieratá ani na ľudí. Všetky parazity, ktoré potrebujú cicavci, je krv. Potom, čo zjedli, pokračujú vo svojej rodine na pokojnejších a odľahlých miestach.

Takže blchy nežijú na mačkách, psoch a iných zvieratách: paraziti iba dočasne skočia na nich na jedlo.

Trochu biológie: od vajíčka až po dospelého parazita

Samička sa po veľmi krátkom čase po odchode z kukly páči. Párenie sa môže vyskytnúť tak na samotnom zvierati, ako aj vo svojom otvore, na vrhu, na akomkoľvek osamotenom mieste, kde sa nájdu dvaja jednotlivci pohlavne odlišní. Potom sa žena musí kŕmiť aspoň jednou krvou majiteľa, aby sa začali rozvíjať vajíčka v tele.

Blechy u mačiek a psov sa množia v blízkosti miest, kde sa živia zvieratá, v blízkosti ich toalety. Niekedy biele vetvičky obsahujú aj vajcia na kožušinovej kožušine a potom sa vajcia rozpadajú na rôznych miestach miestnosti na podlahe.

Je to zaujímavé

Blechy môžu hladovať bez toho, aby sa ublížili niekoľko mesiacov. Počas takejto hladovej štrajk však samica neodvrhne žiadne vajcia.

Vajcia dozrievajú v tele bĺch v dávkach - 4-5 kusov (až 15) po každom kŕmení. Potom je blcha kdekoľvek, bez ohľadu na to, kde je, aj na kožušine zvieraťa doslova strieľa vajíčka z jej tela tak, aby lietali dosť ďaleko.Je to istá záruka, že larvy budú žiť ďaleko od seba a nebudú súťažiť o jedlo, ako aj záruku, že aspoň niektorí z nich budú môcť nájsť prístrešie a jedlo vo všeobecnosti.

Biele vajcia majú malú veľkosť - až do priemeru 0,5 mm, bielej, takmer neviditeľnej pre oko, aj na tmavom povrchu. Rozvíjajú sa najmenej dva dni (pri zvýšenej teplote) a za normálnych podmienok asi dva týždne.

Je to zaujímavé

Optimálne podmienky pre vývoj parazitizujúcich bĺch na domáce zvieratá - teplota okolo 23-25 ​​° C a vlhkosť asi 60%. Keď je teplota znížená, môžu zažiť zníženie vlhkosti a naopak pri oteplení ľahko prenášajú prebytočnú vlhkosť.

Naopak pri vysokých teplotách a suchom vzduchu vajcia a larvy vysušia a v studenom, vlhkom vzduchu zomierajú z hypotermie. Pri vysokej vlhkosti a vysokej teplote sa blchy násobia najvyššou rýchlosťou. V tomto prípade sú v priemere väčšie.

Ťažké podmienky - zmrazenie, sucho - sú zvyčajne zažívané blchami kukly. V tomto prípade môže celý chovný cyklus blechov pretrhnúť niekoľko mesiacov, a niekedy až do jedného a pol roka.

Larvy vychádzajú z vajec blech, podobne ako biele priesvitné červy. Spočiatku sú pomerne malé - približne o milimetroch dlhé - ale ako rastú trikrát molt a v poslednej fáze dosahujú 4-5 mm. V tomto čase sa v tele objavuje pažerák, naplnený ich hlavnou potravou - organické zvyšky, kúsky pokožky hostiteľských zvierat, exkrementy dospelých blchov obsahujúcich nestrávenú krv.

Po troch alebo štyroch týždňoch (najmenej 7-8 dní) sa larva zahalená tenkým hodvábnym kokonom a premenila sa na kuklu.V tejto podobe sa nepoháňa, nepohybuje, dýcha trochu a môže zažiť silné zmeny teploty a vlhkosti, nedostatok zdroja jedla.

To je zaujímavé

Dospelá blcha môže krátkodobo vydržať zníženie teploty vzduchu okolo neho na mínus 40 ° C. Kuklia sú tiež stabilné, ale vajcia a larvy zomierajú už pri takmer nulových teplotách a pri slabom mrazu.

V štádiu kukurice, hmyz zostane od 5 dní do roka v závislosti od podmienok. V tropoch a apartmánoch, dospelé blchy opúšťajú pupeny veľmi rýchlo. Počas množenie hmyzu v hniezdach vtákov a zvierat v miernych a vysokých zemepisných šírkach sú bábiky, ktoré sa objavili v hniezde po tom, čo opustil vlastníkmi, bude chradnúť v tejto podobe až do budúceho roka, kedy obyvatelia útulku bude opäť.

V špeciálnom vedeckom videu detail ukazuje, ako sa blechy množia a ako sa vývoj hmyzu vyvíja vo všetkých fázach. Blechy u mačiek a psov sa reprodukujú týmto spôsobom, bez ohľadu na konkrétne druhy.

Ako sa množia blchy - plný cyklus

Ako rýchlo sa množia blchy?

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že blechy sa veľmi rýchlo reprodukujú. Za určitých podmienok, cyklus, počas ktorého vajíčka vyliahne larva lenivá trikrát, premení v kukle, z príde dospelého jednotlivca, druha a položiť novú spojku (nazývané cyklus "od vajce vajcu") prebieha na 9-10 dní.

Jednoducho povedané, zmena generácie sa vyskytuje v blchách o niečo viac ako jeden týždeň. Ale je to dosť zriedkavý prípad. Často sa za obvyklých podmienok bývania v rámci vrhu v mačkou (alebo v norách líšky a zemné veveričky v prírode) blchy zažívajú cyklus troch až štyroch týždňov.

Všeobecne platí, že v apartmánoch alebo v zadných izbách, kde sa pohodlná teplota udržiava po celý rok, sa blechy reprodukujú najrýchlejšie.

Exotické blchy, exotická reprodukcia

Rôzne typy blchov sú známe pre špecifické detaily ich reprodukcie.

Takže, žena piesok blchy, zvyčajne na plážach Indie a Karibiku, rezanie do kože obete a polená do krvnej cievy. Na niekoľko dní konštantnej výživy sa jej telo napučiava až na veľkosť hrachu. Ale to nie je rezervoár krvi. Ide o veľkú sadu vajíčok, ktoré sa vyvíjajú tak dlho, kým hmyz má zdroj potravy.

O niekoľko dní neskôr sú všetky vajcia vyhodené pieskom blchami z rany a buď zomrie alebo opustí obeť. Osoba alebo zviera na mieste, kde je búška pripojená, vyvoláva zápal, obeť má veľmi silnú bolesť. Niekedy v dôsledku opakovaných útokov ľudia vyvíjajú gangrénu.

a obývať Tien Shan v vlny oviec blší alakurt v dobe kladenia vajíčok je nahustená na 7 mm na dĺžku a podobá pruhovaný červ. Miestni pastieri ju nazývajú "pestrý červ". Existujú prípady úmrtia oviec na smrť pri vážnych infekciách s alaktózou.

Blechy, mačky a byt: reprodukcia bĺch v týchto podmienkach

Blechy v byte sa množia na miestach, kde sú v maximálnej bezpečnosti. Obvykle ich larvy vyvinúť pre podlahové lišty, pod nábytok, skrinky, skrine, ktorý zbiera odpadky a nečistoty, vrh v miestach rekreačných mačiek pod parkety.

V súkromných domoch sa larvy bĺch môžu rozvinúť priamo pod domom na ulici a do domu sa kŕmia blchy.

S vedomím týchto funkcií bĺch v ich vyhubeniu musí byť

  • opatrne zaobchádzať s insekticídmi podlahy, koberce, kanape psy a mačky, podlahy, podlahové lišty, police v skrini;
  • zvlášť starostlivej mokré čistenie, a je žiaduce, a to nielen po prenasledovanie blchy, ale tiež každý týždeň vôbec - pretože odpadkov z bytu budú odstránené oveľa mladšie generácie parazitov;
  • ošetrenie opakovať miestnosť s insekticídom dva týždne po prvej prenasledovania - to zabije blchy, ktoré povedú survivors prvý prenasledovanie kukiel.

Je tiež vhodné zvážiť, podrobne, ako sa pozerať blší larvy sa s nimi stretnúť náhodou v dome alebo v blízkosti čas konať a chrániť seba a svoju rodinu pred parazitmi.

Zaujímavé veci: preto pozor blšie larvy, plazenie zvieracie podstielky

Porovnanie rôznych typov prostriedkov bĺch o účinnosti