Kako so ličinke bolh in kje jih najti v hiši

November 2018

Video: Fronline Combo - zaščita za pse in muce pred bolhami in klopi (November 2018).

Anonim

Blechy, rovnako ako mnoho ďalších druhov hmyzu, sa pri ich vývoji podrobia úplnej transformácii. V skutočnosti sa nazývajú: hmyz s úplným cyklom transformácie. To znamená, že vajcia, ktoré Samica znáša Blchy, liahnu larvy, veľmi odlišný od dospelých bĺch, ako je ich vzhľad a spôsob života.

Tento druh vývoja poskytuje určité výhody pre hmyz blšie larvy a dospelí nemajú medzi sebou súťažia o potravinových zdrojov a biotopov, a, v uvedenom poradí, v každej fáze vývoja parazitov má väčšiu šancu na prežitie.

Ale pre tých, ktorí sa snažia bojovať proti blchám, napríklad v byte alebo dome, tento typ vývoja parazita vytvára určité problémy: v niektorých prípadoch zničiť larvy potrebu dodatočných finančných prostriedkov a činností. Ale najprv musia byť schopní zistiť, aby vedeli, ktoré miesta na manipuláciu s insekticídmi.

Čo vyzerá larva lariev?

Larvy blchov vyzerajú ako malé biele červy bielej farby s priesvitným telom. Dokonca aj starostlivo sa pozerajú pozorne, nevidia labky - jednoducho nie. Ale telo larvy je pokryté riedkymi vlasmi, zreteľne rozpoznateľné pod lupou alebo mikroskopom.

k zvýšeniu niekoľkých obrázkov časy - blší larvy

v jej tele jasne viditeľné pažeráka plné nestráviteľné potravín - rôznymi organickými zvyšky.

Maximálna dĺžka lariev blchov, ktoré sa môžu vyskytnúť v obytných oblastiach, je 4-5 mm, zvyčajná dĺžka 2-3 mm. Sú ľahko zameniť s lariev, ktoré žijú v podobných miestach, ale červ je mobilný a nie je tak transparentné šupka.

Larva blechy má pomerne veľkú hlavu a 13 segmentov. Evolutionally, prvé tri segmenty slúžili na pripojenie nohy, ale postupne končatiny atrofovali ako zbytočné. Larvy bĺch sú dobre vyvinuté čeľuste skoblyasche hryzenie typ, čo im umožní jesť dostatok vlákniny.

Tu na fotke ukazuje vajíčka a blší larvy

Je zaujímavé,

Najmenší blšie larvy, práve prichádza z vajíčka sú na temene malé vajíčko zuba - tvrdé výrastky, ktoré im pomáhajú preraziť škrupinu vajcia a objavujúce sa na light. Na prvom molte zmizne zub spolu s chitínovou membránou tela.

Bez ohľadu na to, na ktorej sa parazitné blší - na mačky, psy, alebo potkanov (mačka, pes a potkania blchy), larvy hmyzu vyzerajú takmer totožné. Preto zistenia larvy bĺch u mačiek na lôžku alebo na miesto odpočinku, si nikdy nemôžeme byť istí, čo to znamená patriť. Áno, a zvláštne potreba pre to - spôsob života vo všetkých týchto druhov je podobná, a rovnaké metódy boja by mali byť s nimi.

v foto - blší larvy vo veľkom počte v bunke u hlodavcov:

Životný štýl a výživa parazitov budúcich

Všeobecne možno povedať, blšie larvy nie sú parazitárne. Ich jedlo je založené na rôznych rozkladajúcich organickej hmoty z rastlinných zvyškov, aby trusu dospelých bĺch, ktoré zostali nestrávené krvný obeť. Samotné larvy nehrubia ani zvieratá ani človeka.

Poznámka

Lvy blchárov z mačiek a psov nežijú na vlne. Ak má domáce zviera nejaké vermiformné parazity, nie sú to larvy bĺch.

Vývoj larvy pokračuje v závislosti od dostupnosti krmiva a teplotných podmienok od 9 dní do niekoľkých mesiacov.

V optimálnych podmienkach - teplota približne 23 ° C a vlhkosť vzduchu 60%, larvy sa vyvíjajú približne tri týždne. V priebehu tohto obdobia sa trikrát roztavia, neustále rastú a kŕmia. V poslednej fáze sa larva zahalená tenkým hodvábnym kokonom a zmení sa na kuklu.

Pri príliš vysokých teplotách larvy bĺch vyschnú - pri nízkej vlhkosti sa to stáva už pri 34-36 ° C. Pri vysokej vlhkosti vzduchu (až do 90%) táto teplota narastá mladistvým za normálnych okolností.

Larvy blech môžu dostatočne rýchlo po dlhý čas - až 3-4 týždne. V tomto prípade sa nevyvíjajú, nerastú, ale nespadajú do anabiózy. Larvy vytvárajú takzvanú negatívnu fototaxiu - kdekoľvek sa ukážu, pokúsia sa dostať na najmenej osvetlené miesto. Hoci oči lariev blchov sa takmer nerozvinuli, cítia dobre prítomnosť svetla a snažia sa uniknúť z osvetleného miesta.

Kde hľadať larvy bĺch v byte alebo dome?

Larvy blech zvyčajne zostávajú tam, kde majú priamy prístup k jedlu a môžu byť v komfortných klimatických podmienkach - v odpadkoch, odľahlých teplých miestach, v zvieracích bunkách - na toalete a pod pohovkami. V prírode - v hniezdach a brehoch cicavcov a vtákov.

v apartmány a domy blší larvy treba hľadať predovšetkým v rekreačných oblastiach a udržiavanie mačiek, psov a iných domácich zvierat, odpadkových hromád v prípravne a skrine, vrátane zásob starých potravinárskych výrobkov.

Na súkromných pozemkoch v chovoch a oblastiach chovu zvierat, larvy blchov žijú priamo v vrhu a uschovanom podstieli. Je to pod vrstvou odpadu a vrhu v rovnakej kooperácii, že larvy bĺch niekedy roj s tisíckami.

sa však blší larvy možno nájsť v neočakávaných miestach - vo vázach s kvetinami, je odpadkový kôš, v krabici, v ktorom na ukladanie zeleniny. Je dôležité pochopiť, že sami o sebe nie sú vysadené a mali by sa hľadať len vtedy, keď sa v byte našli dospelé blchy.

Nasledujúce fotografie ukazuje blšie larvy pod mikroskopom - možné ľahko zladiť jeho veľkosť s hrúbkou mačka vlasmi

Nástroje a metódy pre zničenie lariev bĺch

zničiť Larvy bĺch v miestnosti by mali byť rovnaké nástroje, ktoré sú používané proti dospelým blchám :

  • Tieto môžu byť riedené koncentráty, ako sú aerosóly Executioner, Kukarachi alebo Tetrix, Raptor alebo Combat;
  • , rovnako ako mikroenkapsulované činidlá, ako je Dana alebo Get (druhá má takmer žiadny zápach);
  • a dokonca aj ľudové lieky - terpentín, petrolej, ocot.

sú účinné proti larvám bĺch a tradičných látok, ako dichlórvosu alebo malatiónu, ale aj pre ich bezpečnosť a jednoduchosť použitia sú výrazne nižšie ako moderných liekov.

Prach je tiež účinný proti larvám blchov, ktoré sú prakticky nepoužiteľné proti dospelým osobám. Avšak, používať práškový insekticíd je trochu zložitejšie, pretože potrebujú k úniku v miestach larvami, je niekedy ťažké, a niekedy - keď sa larvy podlahové lišty alebo pod podlahou - nie je to nemožné.

Je veľmi dôležité, aby sa samotný prach nachádzal v blízkosti lariev, pretože pôsobí iba vtedy, keď ho škodcovia jedia spolu s inými jedlami.Preto je ťažšie bojovať s larvami ako s blšími dospelými - dokonca aj aerosóly v boji proti nim musia zvládnuť miesta, kde je veľmi ťažké vstať a kde sa dospelé blchy samy nesplnia.

Nie je zmysluplné dedukovanie rastúcich mladistvých parazitov s prírodnými prípravkami, ktoré ich môžu vystrašiť. Napríklad, ak ten istý pelyň alebo drevenec môže vydesiť dospelých z priestorov parazitov, larvy nebudú mať kamkoľvek ani v atmosfére takých bylín a jednoducho si zvyknú na takéto zastrašujúce prostriedky.

To je zaujímavé

S konštantným odstraňovaním blchov ľudovými strašiacimi činidlami sa rýchlo rozvinú voči nim odpor. Napríklad sú zaznamenané prípady vývoja odolnosti voči blchám, pelyňam, eukalyptom, tymianom, ktoré sa tradične používajú ako prostriedok na odstraňovanie parazitov z priestorov. Táto stabilita sa takmer vždy vyvíja v larválnom štádiu.

Larvy bĺch nevstupujú do miestnosti samé na mačky alebo psy. Môžu sa tu objaviť len z vajec položených dospelým hmyzom. Preto jediný spôsob, ako ochrániť byt pred blchami lariev, je zabrániť vniknutiu dospelých parazitov do miestnosti.

Príklad koberec, doslova zamorí larvami bĺch

videá o chove blchy z vajec do lariev a dospelých