Zakaj so ščurki pogosto imenujemo stasik - izvor vzdevka

November 2018

Video: Revealing the True Donald Trump: A Devastating Indictment of His Business & Life (2016) (November 2018).

Anonim

Ďalej sa naučíte:

 • Prečo šváby volal Stašík a kde zrazu tam bola taká prezývka;
 • Keďže prítomnosť antény rohu môže ovplyvniť vzhľad iných vtipných mien;
 • Prečo v Rusku sú šváby nazývané Prusové, a v Nemecku - za zajacov;
 • a pár slov o "Felix", "Tankový boj", "zhevzhikah" a ostatné názvy švábov, vrátane výskumu …

V švábov ľudovo zvaných je nielen Stašík - v skutočnosti je ľudový názov pre tieto škodcu veľmi veľa , Často prezývky samičiacich susedov v byte sú uvedené na základe súhlasu s ich vedeckým názvom (červený šváb). Existujú napríklad "Tanchiki", "Tram" a "Červená".

Zriedka v populárnych názvoch odrážajú charakteristické znaky štruktúry tohto hmyzu, najmä kníre. Ak má niekto malý šváb podobný Dzeržinskému, prečo ich nepozývate "Felix".

V niektorých prípadoch sú tieto hmyzu sú nazývané, takže aj pomerne ťažké, ak dôkladné vyhľadávanie zistiť zdroj prezývkou ako sa zdalo. Napríklad, je ťažké povedať okamžite, prečo sa šváby nazývajú stasikas. Pozrime sa, aké možnosti sú vysvetlenia pre túto prezývku šváby existujú dnes …

História prezývkou "Stašík"

Pre mnoho ľudí je slovo "šváb" a "Stašík" sú takmer synonymom, a existuje niekoľko stanovísk dnes o vzniku takejto legrační meno ,

Jedno vysvetlenie sa týka pôvod mena populárny vo svojej dobe, ale dnes, "fúzatý" Anekdota:

Vlk s opicou sedí, drží hlavu sténající. Šváb sa krčí okolo neho. Vlk s usadeným hlasom sa ho opýta, kto ste?

On odpovedá:

- šváb …

- A aké je tvoje meno?

- Stašík …

Vlk hnevu drví hmyz labu, hovoriť:

- Ako sa cítim zle, Stašík!

Avšak, táto verzia nedáva presvedčivé vysvetlenie, prečo šváby zvané Stašík a na Severnom Urale a na Ukrajine, a to aj v oblasti Trans-Baikal. Napriek tomu, anekdota nebola tak populárna …

Existuje názor, že šváby boli nazývané stasikami za ich fúzy.

Za starých čias, to bolo si všimol, že muž, ktorý volal Stas, často nosia fúziky, a vďaka tejto podobnosti dostal prezývku a spolubývajúci. V dôsledku toho malý šváb, ktorý je malým tvorom, nebol nazývaný Stas, ale Stasik. Tip

K dispozícii je aj teória, že šváby s názvom Stašík meno kvôli súznenie "Stas" s neslušné populárnym symbolom človeka s odlišnou sexuálnou orientáciou. Rovnako ako niekedy škodcovia v byte toľko obťažujú majiteľa a od nich tak zložité, ako sa zbaviť tých, ktoré v srdciach svojich takej disharmonického terminológiu nadávky. A potom, s deťmi, si nemôžu dovoliť opakovať takýto hukot a tak hovoria "Stas". A je v dobrej nálade, keď je hmyz nie je tak veľký problém sa zdá, muž ju volá a jemnejšie - Stašík.

Táto verzia, mimochodom, potvrdzuje skutočnosť, že v niektorých ukrajinských mestách a na juhu Ruska "Stašík" je tiež známa ako lonovej vši. V námorníctvu a vo väzení bolo veril, že to bolo cez homosexuálnych kontaktných osôb častejšie nakazených týmito parazitmi, a tak je nazval ako prvý, podľa rozhodcu, potom sa viac politicky korektné "Stas" a potom veľmi opatrne, "Stas".Ďalších a ďalšie komensální hmyz stal známy rovnako.

Mimochodom, šváb fúzy inak vysvetľuje pôvod prezývkou "Stašík". Faktom je, že v rôznych jazykoch prekladom slova "fúzikmi" úplne v melódiu s takou prezývku:

anglické slovo "fúzy" končí "-stach";

 • Italian "mustacchi" končí "-stachi";
 • French "mostaccio" - a robí to znie ako "mostassio".
 • Všetky tieto slová pochádza z "mustak" gréckej (staroveký Grék a μύσταξ), čo znamená "fúzy".

Všeobecne možno povedať, samozrejme ťažké si predstaviť, že niektorí nie sú nijako zvlášť dobre informovaný čitateľ preložil slovo "fúzy" v zlom prepise, nazval im šváby a ľudia si vybrali túto krám šváb prezývku. Aj keď - ako variant pôvodu - v tejto verzii príliš, je potrebné mať na pamäti.

V skutočnosti, s najväčšou pravdepodobnosťou pôvod mena, ktorí sa dopustili niekoľkých dôvodov. Námorná a väzenie folklór a špecifickosť neslušných výrazov tvorí základ vtipu, ale už šíri medzi ľuďmi a stal priamou príčinou výskytu bežne používaných prezývok švába. A vedci kabinet potom začal hľadať a nájsť ďalšie potvrdenie v slovníkoch a prepisy.

fúzy šváby a ich vzťah s prezývkami

Mimochodom, šváb fúzy spôsobil výskyt týchto a ďalších mien.

Napríklad názov "Felix" možno vysvetliť podobnosti antén majú šváby a slávnu fúzy na hlavné bezpečnostné dôstojník porevolučnom Rusku - Felixa Dzeržinského.

Avšak, vedci, lingvisti, opäť má svoje vysvetlenie v tejto súvislosti:

Latin felleus je nevrlý, a bežní šváby by mohol dobre nazývať tento milovníkov Slovo krásnej literatúry stále v post-petrovskou Rusku; z "felleusa" na "Felix" - jeden krok poriadok alebo zamestnanca;

 • German fúzy - SCHNURRBART, a niektoré Russified Nemci by mohol byť dobre volal Shurbartami hmyzu a poľnohospodári prijali komunikovať s nimi a oni majú vo zvyku jednoduchosti zmenil prezývku v Shura.
 • Avšak znova takéto verzie nie sú dostatočne odôvodnené a môžu sa považovať len za dodatočné. Ako všeobecné pravidlo, schopní ľudia, ktorí vedia, čo šváb fúzy potrebujú na prežitie, pretože s ich pomocou, sa dotkne, čuchu a dokonca do určitej miery počuť, nie kresliť paralely medzi anténami hmyzu (ktoré sú tiež nazývané antény) a fúzikmi u ľudí. Ale iba tie vzdelaní ľudia mohli poznať cudzie jazyky a ich použitie v každodennom živote na rovnakej úrovni s Rusom na škodcov prezývka prilepené.

Takže šváb alebo hájačka?

Ďalšia zaujímavá nuansa, ktorá ovplyvnila mená červených švábov, je spojená s verziami o ich pôvodnej vlasti.

Známy názov obyčajných švábov - "švábi" - Vzhľadom na to, že hlavný invázia baleen hmyzu do Ruska sa začal v čase napoleonských vojen, kedy sa pruských vojakov v armádach napadol, a potom opustil mnoho miest a dedín v európskej časti krajiny ,

Ľudia majú dojem, že to bolo z pruských vojakov prišlo a malých škodcov, u ktorých bolo opravené a skrátenou prezývku - švába. Symetrický situácia v rovnakej dobe došlo v Prusku sám, ktorý v rovnakej dobe sú pravidelne prevrátil ruských vojsk. Tu ryšavka šváb ovocie vo veľkom množstve, a tu miestnych ľudí rozhodla, že hmyz k nim prišiel s ruskými vojakmi, a nazval tento druh šváb-zajac. Podobná situácia sa vyskytla aj na Balkáne, kde sa červené šváby nazývajú "ruskí brouci" (Bubarus).

Napriek tomu sa oficiálne v latinskom červenom švábu nazýva Blattella germanica - "šváb nemecky"; teda viac Carl Linnaeus v roku 1767 bol na základe solidarity s ruskými roľníkmi, veriť, že zdroj rozľahlé škodcov, z ktorého je tak ťažké sa zbaviť, je Nemecko.

Je to zaujímavé

Vo východnej časti Nemecka sa červený šváb nazýva "ruský" a na západe - "francúzsky". Takže v kontaminácii krajiny týmto škodcom obyvatelia obviňovali svojich najbližších susedov.

Je zaujímavé, že aj dnes nájomníci bytov, keď zistia šváby vo svojich izbách, často začínajú pozerať pozrieť na svojich susedov.

Je jasné, že ruská ani pruská verzia s vysokou pravdepodobnosťou neodrážajú skutočný stav vecí. Bežný červenovlasý šváb v rovnakom čase prenikol do Európy i do Ruska a stalo sa to omnoho skôr, než sa objavili jeho mená.

Pointa je, že rozsiahla vojenská akcia je jednoducho časovo zhodoval s nárastom počtu švábov populácií v Európe a v Rusku - v tomto období, obyčajný šváb začali vytesňovať ich čierne príbuzných (Blatt orientalis). Ľudia vzali švábovú inváziu na dôsledky vojny a oni sami - pre družice útočníkov.

Avšak kvôli umiestneniu údajnej vlasti, že iné druhy švábov majú svoje mená.

Ako inak hovoria šváby v rôznych krajinách?

Má dlhšiu históriu interakcie s človekom, čierny šváb vedecky nazývaný orientálny šváb. V latinskom názve - Blatta orientalis - slovo blatta znamená šváb, orientalis - orientálny.

Ale v Nemecku a Srbsku sa ten istý čierny šváb nazýva nemčina. Jeho presný názov v Srbsku je Bubaswaba, ktorý sa prekladá ako "nemecký chrobák", aj keď prenikol do Nemecka z Ázie.

Existujú aj iné názvy, ktoré hovoria o skutočnej alebo predpokladanej vlasti hmyzu:

americký šváb. Tento titul je zo svojej podstaty zlý: v Európe skutočne začala prenikať hmyz z Ameriky, ale v samotnej Amerike klesol počas koloniálnych vojen v Afrike na lodiach s otrokmi;

 1. Madagaskarský šváb, skutočne sa vyskytujúci v prírode iba na Madagaskare;

 2. turkmenský šváb žijúci v Strednej Ázii;

 3. Laplandský šváb, rozšírený najmä v Škandinávii;

 4. Austrálsky obrovský šváb - pochádza z, ako to naznačuje názov, z Austrálie.

 5. Toto sú však iba oficiálne názvy tohto hmyzu. V bežnej reči sa domov Baleen škodcami v Rusku sám sa nazývajú mnohými rôznymi spôsobmi (okrem tých, ktoré už bolo uvedené vyššie možností):

"tanková bitka" - jednoducho preto, súznenie slov;

 • "električka" - z toho istého dôvodu;
 • "zhevzhikami" - etymológia tohto mena nie je známa.
 • Samotné slovo "šváby" má pravdepodobne Turkické korene. Obyvatelia starej kazašskej stepy označili tento hmyz "kara-chan", ktorý sa prekladá ako "čierny pán". Ale existujú aj iné verzie. Napríklad v chuvashskom jazyku tar-aqan znamená "ten, kto uteká", čo je veľmi podobné správaniu švábov, keď sa objaví minimálna hrozba.

So zahraničnými názvami švábov všetko je jednoduchšie. Latinské slovo blatta pochádza z dórskych a iónskych gréckych, čo sa presne hovorí ako "šváb". Anglický šváb pochádza zo španielskej cucarachy (cucaracha), ktorá sa pôvodne nazývala čučoriedka a neskôr banánových švábov.

Pôvodné vedecké názvy švábov

Existujú tiež zaujímavé a zároveň dosť vedecké názvy pre niektoré ďalšie druhy švábov.

Napríklad šváb mŕtvy hlavy je pomenovaný tak, aby originálny čierny vzor na svetlo šedé, takmer biele krídla.

Ďalší šváb sa nazýva nosorožec pre charakteristický výrastok na prednom ramene cefalotoraxu.

Existujú aj šváby-avtomobilchiki, dostali ich meno pre dva jasné šalátové škvrny na cefalothorax, s ktorými sa vystrašili nepriateľmi. Tieto škvrny, dokonca aj s skromnou predstavivosťou, sú celkom podobné svetlometom automobilu, a preto názov hmyzu netrval dlho čakať.

Vo všeobecnosti je medzi švábmi množstvo druhov s švábmi.Tento popol šváby s šedými krídlami a banán obývajúcich banánové plantáže a rôznych nájdené medzi banánové trsy a nábytku, ktoré sa usadzujú bližšie k drevenej konštrukcie v miestnosti …

Ale toľko prezývky, ktoré je k dispozícii pre jednoduché vnútorné hmyzu viac žiadne iné druhy.

Či už to bolo - fúzy, či je "vinný" či miesto pôvodu - tak dlho, ako šváb bude žiť "bok po boku" s mužom, ako sa zbaviť rôznych prezývok (a dokonca možno aj vznik nových) ho nepodarí …

Zaujímavé video: Madagascar šváb "rodí" obrovské množstvo malých bielych tarakashek

Niektorí šváby nielen bežať rýchlo, ale tiež schopný lietať …