Slike različnih ščurki

November 2018

Video: Revealing the True Donald Trump: A Devastating Indictment of His Business & Life (2016) (November 2018).

Anonim

Málokto nevie, čo šváb vyzerá. Každý človek niekoľkokrát v živote sa s nimi stretol, a pravdepodobne čas sa zastaviť pri pohľade na ich tropických príbuznými na rôznych výstavách či terárií.

Avšak aj dobre známy a populárny šváby mali pozrieť podrobnejšie na fotografiách, aby sa vyhla zmätený prvý dobyvatelia byt s občasnými hosťami z ulice. Navyše, na fotografii môžete podrobne zvážiť rozdiel medzi druhmi švábov a fázami ich vývoja.

Foto šváby dom: všetky typy a stupne vývoja

Najčastejšie ľudského osídlenia sú tri druhy švábov: červená, aka šváb, čierna a Američan. V trópoch, v dome a prechádzať exotickejšie priateľov človeka, ale nazývať synantropných druh ťažké.

Help

druh komensální živočíšneho alebo rastlinného - druhu, ktorý je v centre mesta, obce alebo bývanie človek cíti lepšie, než vo voľnej prírode. Niekedy sa takéto druhy vôbec nenachádzajú v prírode. Príkladmi sú domáci vrabci, krysy, chrobáky, faraónové mravce. Nezamieňajte synantropické druhy s druhmi skopívanými ľuďmi - psami, mačkami alebo holubami.

Bežný červený šváb je známy takmer každému obyvateľovi severnej pologule. Na fotografii je niekoľko dospelých jedincov tohto druhu:

hornej fotografiu - muža, dno - s ženským vajíčkom (ootheca). Samice majú mierne širší a hustší brucho, muži sú veľmi štíhliví a mobilnejší.

Larvy švábov sa líšia od dospelých vo veľkosti, mierne hustšej postavy a nedostatku krídel. Farba lariev sa trochu líši od farby dospelého hmyzu: dve dlhé čierne pásy prechádzajú celým telom od hlavy až po koniec brucha. U dospelého hmyzu ostávajú z týchto pásiem iba dve pomlčky na cefalotorax. Na fotografii sú jasne viditeľné tieto farebné prvky:

To je zaujímavé

Červený šváb má viac mien než akýkoľvek iný hmyz. Najčastejšie sa to nazýva šváb - tento názov je odchytený od napoleonských vojen, keď sa predpokladalo, že šváby do Ruska boli prinesené z Prusku.

Ale Nemci naopak nazývajú tento hmyz "ruskými švábmi". U nás často pomenujú ešte "tanchiki", "stasiki", "tariks" a "tramwats".

Ihneď po odchode z vajec sú larvy veľmi malé, nepresahujú milimetre a majú prakticky priehľadné telo. Niekoľko hodín po narodení malých švábov však chitínové pokrytie vytvrdzuje a stávajú sa mierne tmavšie. Na fotografii nižšie ukazuje mladé larvy švába u tehotnej ženy:

Tip

šváby, ako cvrčky, chyby a vošiek - hmyz s neúplným metamorfózy, a ich larvy vyzerajú ako malé kópie dospelých. Preto vedci nazývajú larvy nymfy, aby rozlíšili túto fázu vývoja od typických lariev u broukov alebo motýľov. Dospelé šváby, podobne ako iný hmyz, sú vedecky nazývané imago.

Po podrobnom preskúmaní na konci brucha každého hmyzu môžu byť vidieť dve malé prílohy. Oni sa nazývajú cerci a svedčia o všeobecnej primitivite švábov vo všeobecnosti - vo viac evolučne vyvinutom hmyze nie sú žiadne cerci.

Je cerco - spoľahlivý spôsob, ako sa odlíšiť od šváb chyba. Na fotografii vidieť švába na makro konci svojho brucha a v nižšie uvedenej fotografiu - koniec brucha posteľ chyby:

Black šváby sa líši od červenej farby a veľkosti. Šváby naozaj malý vedľa dospelých čierneho kolegami, ťažko dosiahne polovice svojej dĺžky tela. Na fotografii je možné odhadnúť veľkosť imago tohto typu:

Ako môžete vidieť na fotografiách, vo farbe čiernej švába existuje iba drevené uhlie farby. Na nýmf tohto druhu sú hnedé postranné pruhy sú vymedzené brušnej segmenty. Na fotke je jasne viditeľný rozdiel vo farbe Imago a larvy

v ženskej čiernej švába veľmi krátka krídla a široký brucha. U mužov krídla skoro pokrývajú celé brucho. Avšak, pozrite sa čierni šváby nie sú schopní, iba muži môžu skákať ďaleko a pomocou kroky na zvýšenie dĺžky skoku krídel. Na fotografii vľavo - mužský, vpravo - žena:

Tip

Prusak tiež nemôže lietať, ale keď padá zo stropu alebo z vysokých nadmorských výškach, môžete mávať krídlami a do istej miery kontrolovať pád. Medzi tropických druhov švábov tam sú niektoré, ktoré lietať veľmi dobre a môže byť lietal v noci na svetlo lampy.

Americký šváb - menej "domácky" ako čierna a červená. Dokáže žiť v lesoch a na poliach, ale dostať sa do mestskej premávke, jednoduchý prechod na sile ľudskej stravy a aktívny plemien.

Je s mužom a jeho tovar tento druh šíri po celom svete a je teraz považovaná za kozmopolitný. Na obrázku je imago "americký", ktorý je len o niečo silnejší female male

… a tu - nymfy rôzneho veku:

majú šváby nie sú hniezda, ale radšej zhromažďujú v skupinách v čo najpohodlnejšie miesto.Nájdenie útočisko, môže človek vziať na hniezde alebo kolónie švábov šváby, a dokonca si myslí, že v takej kolónie je prítomný ako včelia kráľovná. To nie je pravda: v tejto osade neexistuje žiadna organizácia.

Video rámčeky s rôznymi švábmi

Vajcia šváb: čo vyzerajú?

Reprodukcia švábov je dosť špecifická. Nemajú klásť vajíčka, rovnako ako väčšina ostatných hmyz, ale zabalené v osobitnom priestore - ootheca, že žena je u konca brucha. Na fotografii je zobrazená ruža šváb:

Ženy rôznych druhov nosia ootheki rôzne časy. V šváboch je toto obdobie 20 až 30 dní v závislosti od teploty v miestnosti. A takmer bezprostredne po ototekaniya ootheki z nej sú odvodené larvy.

v čiernych švábov "tehotná" Samica znáša ootheca asi po týždni po začiatku svojho vývoja, a 2-3 týždne vajcia rozvíjať bez dozoru. To používajú Prusi, ktorí jedia ootéky čiernych švábov, a tak ich vyhladzujú. Možno z tohto dôvodu červené šváby vyhnali čierne z apartmánov.

Na snímke opuch čierny šváb:

Mnoho tropických druhov ženské šváby sú nielen ootheca pred koncom tohto druhu tehotenstva, ale pár dní chrániť a starať sa o nýmf. Ich ootheca je zvyčajne veľmi mäkká, biela a dlhá.

Napríklad na obrázku sú uvedené ootheca Madagaskar šváb:

Nezvyčajné švábov sa nachádzajú v apartmánoch

v neobvyklom pozornosť ľudským šváby v byte priťahujú predovšetkým biele šváby. Nie sú to albínové, ale jednoducho len dospelé nymfy.

v prvých hodinách po resete chitínový krytu majú mäkké biele telo, ktoré sa postupne vytvrdzuje a získava charakteristiku farieb imago.Počas tohto obdobia sa hmyz snaží byť na osamotenom mieste, ale niekedy sa stále dostáva do očí.

Každý šváb bielej raz za život. V nižšie uvedenej fotografie - Biely šváb:

v južnom Kazachstane, Turkménska a Uzbekistanu v ľudskom bývanie môže stretnúť hnedej a mierne väčšie turkménskeho švába. Veľmi miluje hráčov na teráriu, pretože sa nedokáže plaziť na sklo. Na fotografii - malý skupina hmyzu:

a ďalšie fotografie ukazuje popola šváby, nazývané aj egyptský:

Sú to zaujímavé v tom, že sú schopné, ako termity jesť drevo a výrobky z papiera. Žijú na Blízkom východe, severnej Afrike a Stredozemí.

A samozrejme nemožno než obdivovať jednotlivé tropické šváby - slávnu Madagaskar:

… banánu, tie isté, ktoré plávajú dobre: ​​

… a obrie:

…, aby sa ubezpečil, že aj také zdanlivo nepríjemné susedov na planéte môže byť veľmi pekné a zaujímavé.

Prečo sa nemožno zbaviť švábov

Obrie šmuhy Madagaskar