Lan stenice in njihovi piki

November 2018

Video: Nintendo Switch + Legends of Zelda + Wolf Link unboxing Part 1 (November 2018).

Anonim

Zo všetkých parazitov ľudských krv sajúceho hmyzu - niektoré z najviac viditeľné a spôsobujú najväčšie množstvo problémov. A ich ploštice sú dvojnásobne nepríjemné, pretože sa radšej usadia v domácnosti, čo je čo najbližšie k hlavnému zdroju jedla. Nie je prekvapením, že v obzvlášť zanedbaných prípadoch dokážu zmeniť útulný domov na absolútne nevhodnú pre životný priestor.

Ploštica domáca bielizeň - sú ploštice, alebo domáce (lat Cimex lectularius .) - veľmi bežný typ domácich krv sajúceho hmyzu.

V závislosti od stupňa nasýtenia krvi sa môže líšacia bielizeň líšiť veľkosťou i farbou. Vzhľad a vlastnosti tohto hmyzu sa podrobnejšie oboznámime.

Ako vyzerajú plátne štíhly

Všetko v tele chrobáka je prispôsobené k odsávaniu krvi z tela človeka. Zároveň v iných cicavcoch chyby prakticky nie sú parazitívne.

Široké a ploché brucho, malá hlava, z prednej časti, ktorá sa rozkladá na proboscis, tenké nohy - údaje o štruktúre tela chýb preukázať svoju vysokú odbornosť a prispôsobenie je príživníctva.

Vďaka plochému bruchu chyby je veľmi ťažké rozdrviť aj špeciálne. Mierne zraniteľné sa stáva, keď sa naleje krv. Počas miliónov rokov vývoja, štípanice stratili krídla, ktoré ich navyše chránia pred poškodením tým, že vyhodia obeť vo sne.

Hmyz, ktorý je na strave hladom, zvyčajne nepresahuje veľkosť 3-4 mm a má svetlo červenú alebo žltohnedú farbu tela. Po výdatnom obede veľkosť tela chyby dosahuje 9-10 mm a jeho farba sa stáva krvohnedou s tmavým odtokom.

Čeľuste chyby sú piercing-sania stroje a tvoria dva kanály: rozsah, cez ktorú prúdi krv, a úzke - pre sliny uhryznutím, aby krv viac tekutiny absorbuje.

Spodná bielizeň ploštice v noci. Jedna noc sa hmyzu podarí pumpovať krv rovnako ako sa váži. Krv a dospelé chyby sa vysávajú a ich larvy.

Metóda reprodukcie bielizne je plne prispôsobená nielen parazitnému spôsobu života, ale aj maximálnemu rýchlemu zadržaniu území.

V tele ženy po párení sa tvorí až 5 vajíčok denne av priebehu života jeden nástupca rodu vytvára až 500 vajec. Takmer každý deň ich dáva na odľahlé miesta. Vývoj z vajec do dospelých sa uskutočňuje v priemere za 4-6 týždňov.

Chrobáky v posteli obyčajne žijú v celých kolóniách, z ktorých obyvatelia sa môžu stretnúť s dospelými aj larvami, ktoré vyzerajú ako malé kópie dospelého hmyzu svetlejšej farby a nové znášanie vajíčok. Najčastejšie takéto nahromadenie ploštice pod priaznivými podmienkami ich vývoja vyzerá ako nepretržité miešanie svetlohnedej farby s šedivým odtieňom farby.

Ako rozoznať bielizeň štítkov od iných druhov hmyzu: vši, kliešte, šváby

Medzi hmyzom štítové guličky nie sú jediní obyvatelia domova človeka. Stretávajú sa tu s šváby, blchy, mravce, príležitostne s roztočmi.Ale od všetkých týchto susedov sú chyby úplne odlišné.

  • Po prvé, ploštice bielizeň - nelietavý hmyz je veľmi malá (rozhodne menšia ako u dospelých šváby) veľkostí. Jeho krídla sú takmer nevyvinuté, takže chyby nelejú, čo ich odlišuje od švábov.
  • Z lariev švábov, tiež nemajú krídla, chyby ľahko natoľko odlišné jednofarebné farby: sivá šváb larvy majú významný svetlo hnedú škvrnu na cephalothorax a čierny šváb larvy sú takmer vždy väčšie chyby.
  • Ľanové ploštice netvoria samostatné "hniezda", ako sú mravce. Avšak, ich murivo sa najčastejšie nachádza v blízkosti zdrojov potravy, v odľahlých oblastiach (pohovky, postele, kĺby tapety, podlahové lišty).
  • Lov týchto hmyzu nastane v noci, čo znamená, že na rozdiel od vši, ploštice uhryznutie bielizeň začnú svrbieť a nachádzajú sa v dopoludňajších hodinách, po nočný spánok. Aj v prípade, vši sú parazitné, že je na vlasatej časti tela - v hlave, slabín a podpazušia, chrobáky, naopak, len uhryznutie na chrbte, ruky a nohy - kde je srsť menej pravdepodobné.
  • Charakteristické "vyznamenanie" bielizeň chýb je ich typický zápach, vylučovaný osobitnými žľazami týchto hmyzu odraziť nepriateľov. V miestnosti, kde je aspoň jedno hniezdo kolónie Obliečky chyby, určite tam je dosť nepríjemný zápach, pripomínajúci sladkú vôňu kyslé hrozno.

Prádlo uhryznutie ploštice a ich vlastnosti

Efekty kontaktu s bielizňou chyba človeka je vždy veľmi viditeľná. Nie je však vždy možné odlíšiť chybu v kuse od iného hmyzu.

Hlavný rozdiel medzi sústami ploštice spodnej bielizne od iných hmyzu je ich konkrétne umiestnenie - pôvodná cesta z 4-7 vpichy, najčastejšie na vystavené kožu.

Títo paraziti nie sú mimoriadne selektívni, kúzli muži, ženy a deti. Avšak vo všeobecnosti kvôli tenšej kože a v dôsledku vône krvi na ženách a deťoch častejšie zaútočujú. Noc v tele dospelého človeka, ktorý bol v miestnosti infikovanej bielou chňapkou, sa môže objaviť až 300 uhryznutí!

Najskôr na mieste uhryznutia začne chyba začať svrbieť a objaví sa pocit pálenia. Človek veľmi často zamieňa tieto prejavy alergickými reakciami, ale užívanie antihistaminík (antialergických) liekov neprináša úľavu.

Potom sa objaví ružové opuchy s miernym opuchom. Ak je poškodená osoba náchylná na alergické reakcie, postupne sa opuch zvýši a pocity svrbenia a pálenia sa naďalej dlho obávajú. Okrem toho sa každú noc zvyšuje počet uhryznutí, a tým sa zvýši ostrosť pocitov z nich.

Až doteraz nebolo jasne stanovené, či ploštice štítkov nesú infekčné choroby, ako sú roztoče a komáre. Nemožno však hovoriť o nemožnosti prenosu takých chorôb, ako je hepatitída B, týfus a dokonca HIV so 100% pravdepodobnosťou.

Kde žijú bielizeň štrk a ako ich hľadať?

Obliečky ploštice sú nočné, tak, aby boli detekované, a to predovšetkým v dôsledku zásadnej činnosti: uhryznutie na koži a vzhľad drobné škvrny krvi a výkalov z hmyzu na posteľnú bielizeň alebo oblečenie.

Ak vykonávať vyhľadávanie bielizeň chýb v priebehu dňa, potom v prvom rade je potrebné sa pozrieť do odľahlých miestach: interiér pohovky, postele, a tapety švy naspodku, rodových rozdielov a múrov, rovnako ako na police.Rozmanitosť prístreškov pre kolónie týchto parazitov povedie k tomu, že budete musieť skontrolovať takmer celý byt - od oblečenia až po elektroniku (napríklad stĺpy s dreveným trupom). Odôvodňujúce ich meno sa môžu skrývať v záhyboch posteľnej bielizne a oblečenia. Samostatné exempláre sa tu však nachádzajú častejšie a hniezda sa nachádza na bezpečnejších a odľahlých miestach (takže je prakticky nemožné zbaviť sa plošticových štítov jednoduchým stlačením z času na čas).

Dôležité je, že aj včerajšia neprítomnosť plochých bytov v byte neznamená ochranu majiteľov pred nimi. Bedbugy sú dosť mobilné a ľahko sa pohybujú od susedov. Okrem toho rovnako ľahko zaberajú tak priestory, ktoré sú v chudobnej sanitárnej situácii, a apartmány s čerstvou modernou renováciou a pravidelne zasúvateľné. Preto nie je poistený nikomu.

Čo sú domáce chyby a ako rozpoznať ich vzhľad v byte

Užitočné video o tom, ako rozpoznať chyby v posteli