Kako težka je mravlja in kakšna teža je lahko dvigne

November 2018

Video: Savings and Loan Crisis: Explained, Summary, Timeline, Bailout, Finance, Cost, History (November 2018).

Anonim

Takmer každý mravce spojené s tvrdú prácu, sebaobetovania a schopnosť pracovať vo dne v noci v prospech kolónie. Dokonca aj príslovie: "Pracujte ako sto mravcov." Okrem toho vedci zistili, že mravce sa môže pochváliť nielen závideniahodnú "workoholizmu", ale aj ohromujúci fyzické schopnosti. A vedieť, koľko mravca váži, možno sa len pýtať, ako to zvládnu.

Dokonca aj v školách povedať študentom, že mravce môžu dvíhať bremená svoje vlastné hmotnosti 10 krát svoju vlastnou váhou. Ale ako sa ukázalo, a to nie je limit - ako štúdia o mravcoch zistili viac a viac pôsobivé fakty o svojich schopnostiach …

Ako ťažké je mravec a všetky mravce všeobecne?

Stredná mravec hmotnosť sa líši v závislosti od druhu 1 do 150 miligramov. Bežní naši čierni a červené lesné mravce vážia asi 5-7 miligramov.

Najjednoduchší mravce - Pharaoh, slávne domáce škodcami, a niektoré druhy tropických mravcov sú tí istí. Hmota mravcov z kasty pracovníkov v týchto druhoch je 1-2 miligramy.

A niektoré z najväčších druhov mravcov - je juhoamerickej mravec-bullet a africkej armády mravce. Bývalý pracovník ant váži až 90 miligramov, a v druhom maternice počas sedavý život usilovne plnosti a môže vážiť až 10 gramov!

V tomto okamihu, ako kráľovná môže naklásť až 120.000 vajíčok denne, čo je tiež jeden z evidencie nielen hmyz, ale aj medzi ostatnými zvieratami všeobecne.Navyše obe mravec a putujúce mravce (siafu) patria medzi najnebezpečnejšie na svete.

Ukazuje sa, že jedna kráľovná putujúceho mrave váži až 200 - 700 pracovníkov. Aj keď existujú druhy - napríklad skákanie mravce - v ktorých je maternica od pracovníkov mravcov prakticky rovnakej veľkosti alebo hmotnosti. Ale tieto mravce majú mnoho ďalších charakteristických vlastností. Napríklad sa môžu reprodukovať aj jednoduchí mravci.

To je zaujímavé

Najväčšie mravce žijúce na Zemi mali dvanásť koruny dlhú až 7 cm. Ak extrapolujeme svoju hmotnosť, ukáže sa, že takéto príšery vážili približne 20 gramov.

Všeobecne platí, že mravce sú tak rozšírené a tak početné, že ich celková hmotnosť na planéte je väčšia ako mravce akejkoľvek inej skupiny hmyzu. Podľa vedcov všetci mravce na Zemi vážia približne rovnako ako všetci ľudia vážia - asi jednu miliardu ton. Súčasne pre každú osobu je asi 10 miliónov mravcov.

Ale u mravcov je zaujímavé ani to, koľko vážia, ale ich schopnosť zdvihnúť veľmi ťažké predmety v porovnaní s hmotnosťou ich tela.

Koľko sa mravce zvyšuje?

Dnes sa skontroluje, že v priemere mravce zvyšuje svoju hmotnosť o 50-krát vyššiu hmotnosť ako jej vlastné - napríklad do každej pracovnej frézy prenesie až 100 mg. Keď viete, koľko mravca váži, môžete sa spoľahnúť na to, čo je schopné, ako záchranár.

Je zaujímavé, že vojaci s frézami na mravce vážia desiatok krát viac ako obyčajní robotníci a maternica 700 krát! Prirodzene, takýto druh vojakov sa objavuje len v tých močiaroch, ktorých počet presahuje 100 tisíc osôb - menej pracovníkov je ťažké krmiť takúto armádu.

V zásade vojak tohto druhu môže priniesť vynikajúci rekord, ale nikdy to neurobí: jeho úlohou nie je niesť náklad, ale chrániť "nakladače".

Do poznámky

Ak by človek mohol zdvihnúť závažia v rovnakom pomere ako mravce, potom by ľahko stlačil činku nad hlavou na 5 ton. To znamená, že sila mravca presahuje silu človeka asi 25 krát. Ako matematicky vypočítavajú, bude musieť niesť dospelého približne milión mravcov a asi 10 000 pre prenos hrnčekov piva. Samozrejme, výsledky týchto meraní závisia od typu mravca a koľko každého z nich váži.

Samozrejme, čím menší mravenec, tým menšia váha zvyšuje. Avšak pomer zdvíhacej váhy k hmotnosti samotného mravca klesá so zvyšujúcou sa veľkosťou hmyzu.

To je zaujímavé

Pri spoločnom prenose závaží je schopnosť mravcov ešte väčšia. Počas laboratórnych experimentov samotná mravca vyvinula výkon pri 24 2 erg / s a ​​dva mravce spoločne vyvinuli výkon pri 63, 2 erg / s. To znamená, že mravca môže v spolupráci so svojím priateľom zdvihnúť toľko, koľko nezískajú obaja nezávisle vzaté dohromady.

Prečo sú mravce tak silné?

Musím povedať, že nielen mravce sú také silné: vo všeobecnosti sa všetok hmyz môže vyvinúť veľmi vysokú silu. Rovnaké blchy veľmi rýchlo tlačia svoje telo na vzdialenosť 150-násobok dĺžky ich tela. Scarab chrobáky môžu zdvihnúť hmotnosť, ktorá je viac ako 850-násobok ich telesnej hmotnosti. Pred takouto schopnosťou sa ani silu mravca nezdá taká veľká.

Dôvod týchto fenomenálnych schopností mravcov a hmyzu vo všeobecnosti už dávno vysvetľujú vedci. Vo zvieracom svete, existuje zákon, ktorý klesá s geometrickými rozmermi tela živej bytosti, jej hmotnosť v pomere k dĺžke tela v treťom stupni, a prierezová plocha svalu znižuje - v pomere k druhej mocnine dĺžky tela.

Trochu ťažké, ale to znamená, že mravce na jednotku hmotnosti svalu sú 100-krát silnejšie ako človek. A tento podiel sa pozoruje aj u iných živých tvorov - kôrovcov, rýb, cicavcov. Okrem toho vonkajšia skelet a mierne odlišná štruktúra svalov prispievajú k týmto výpočtom ich príplatkov.

Vo všeobecnosti to neznamená, že najmenší mravec je najsilnejší. V skutočnosti malé drobné faraóny zvyšujú hmotnosť, viacnásobnú hmotnosť, ktorá zdvíha obrovskú búchavú mravcovku. Ale absolútna váha nákladu v prípade domáceho škodcu je menšia. Preto je najsilnejší mravec najväčší.

Ant schopnostich

Sila mravcov je však určená nielen hmotnosťou, ktorú môžu zvýšiť. Mravce používajú svoje fyzické schopnosti inými spôsobmi.

Napríklad je známe, mravce mosty, ktoré organizujú pracovné jedinca africkej armády mravcov larvám migrovať cez maternice a vodnými prekážkami. Niekoľko stoviek mravcov chytil svoje telo tak pevne, že cicavec veľkosti mačky môže pretekať cez most, ktorý bol vytvorený na druhej strane potoka. Je pravda, že sa to nestáva žiadne zviera - tieto mravce sú extrémne nebezpečné z dôvodu ich bolestivého uhryznutia.

A rovnakí mravce na rozrábanie listov môžu pretiahnuť pozdĺž zeme hmotnosť 30-násobok hmotnosti ich tela. Potreba môže nastať vtedy, keď hmyz, kvôli neštandardnej veľkosti objektu, ho nemôže nad hlavou zdvihnúť.

Je zaujímavé, že mnoho podobných schopností mravcov, najmä vynaliezavých zástupcov spoločnosti Homo Sapiens, sa naučil používať na svoje vlastné účely.

Mravce vytvárajú most (video)

Môžem použiť "silu mravcov"?

V strednej Afrike, silné čeľuste mravce sú určené pre šitie otvorené rany na tele: oba okraje rany sú tlačené proti sebe a k nemu, ako by sa zošívačkou sa aplikuje hlavy nahnevaný mravec. Hmyz okamžite stlačí čeľuste a tesne stláča oba okraje kože. Niekoľko takýchto mravcov - a šev je pripravený. Je dôležité len čo najskôr odstrihnúť mravcovú hlavu nožnicami: potom sa čeľuste neskrčia.

Niekedy v tej istej Afrike domorodci zberajú z múky vynikajúce semená a malé orechy, ktoré používajú mravce ako zberače. Avšak domorodci v tomto ohľade sú neuveriteľne etické - namiesto toho, aby boli z mravenca, nechajú hmyz kúsky sušeného mäsa alebo ovocia. Vedia, že ak príroda nie je vykradnutá, ale rovnako rozdelená s ňou, bude splácať mnohokrát.

Zaujímavé video: príklad veľkého mravca