Kako mravlje najdejo svojo pot domov v gnezdo

November 2018

Video: Yang Lan: The generation that's remaking China (November 2018).

Anonim
Ako sa mravce nachádzajú domov, študovali a študovali tisíce vedcov. A nielen to: v tejto schopnosti hmyzu je zapojených veľa mechanizmov, ktoré umožňujú nový pohľad nielen na svet hmyzu, ale aj na schopnosť samotnej osoby.

Ako sa ukázalo, mravce nájdu cestu hneď niekoľkokrát domov. Využili na to tento:

orientácia na slnku, aj keď väčšina ľudí na ich slnko bude ťažko schopný sa orientovať v priestore

  • skladovanie krajiniek a rôznych objektov
  • chemické metódy
  • "vstavaná" krokomer
  • zemského magnetického poľa ,
  • a ako starostlivo špecialisti oznámenia myrmecology (vedci, ktorí študujú mravca), ale priznať, o existencii ďalších mechanizmov, ktoré umožňujú mravce neomylne nájsť svoju cestu domov, ale ešte študovali človeka. Aj keď je každá z vyššie uvedených metód veľmi sama o sebe efektívna a môže poskytnúť mravcovi navigáciu bez chýb.

Do poznámky

Vedci nazývajú túžbu po mieste narodenia alebo rodia slovo "homing" (z anglického domova - home). To je výrazný najmä v lososa, ktoré sú nepochybne rieka, v ktorom sa vyliahli smažiť z vajec, po rokoch života v oceánskych rozlohách.

Chemické označenia na trasách

Mravce sa používajú chemicky na orientáciu. Vo všeobecnosti sú charakterizované vysokou citlivosťou na vôňu a tendenciou k chemickej komunikácii.Mravci neuverejňujú zvuky av niektorých druhoch sú pracovné jedinci úplne slepí a cítia sa pre nich jediným spôsobom komunikácie, hľadania potravy a orientácie v priestore.

Pre komunikáciu a označovanie mravcov používajte rôzne feromóny špecifické pre každý druh a pre každú špecifickú situáciu.

Vrátane - a označenie trasy. Toto je zaujímavé

Vône používajú aj mnohí majitelia mravcov a hmyzu, ktorý parazituje v mraveniste. Napríklad naučiť sa vyrábať feromóny typické pre určitý typ mravca, sa dostanú do svojich domovov, a tam je surovina mravcov alebo ich vajíčok alebo lariev sú unesená, alebo len žiť v pohodlných podmienkach pre nich.

Aby ste sa vrátili do mraveniska, každý mravec opustí mikroskopické stopy vône pri pohybe. A cesty, na ktorých sa hmyz pohybuje, sa na ne často pozerajú ako na človeka - diaľnice. Jeden "pošliapaný" - ako cesta v lese.

Veľmi dôležitý a topochemický zmysel pre mravce, vďaka ktorému môžu určiť nielen vôňu štítku, ale aj jeho veľkosť a smer. Také jemnosti vône nie sú ani u psov nájdené: poľovný pes, narazený na zajačkovú dráhu, sa môže mýliť v smere pohybu kořisti. Mravce, keď narazí na chemickú značku, bude presne vedieť, kde je predchádzajúci a nasledujúci štítok, a tiež na akej strane leží múrik a akým smerom je zdroj potravy.

Nepovažujte túto schopnosť mravcov za kresbu s feromónmi zvláštnymi šípkami. Je to vizuálna interpretácia takéhoto javu, ale pracuje na tom istom princípe: v množstve zápachu a vône hmyzu a zakódoval všetky potrebné informácie.

Do poznámky

Aby sa zamenili mravce, stačí "rozdrviť" vôňu svojej značky silnejšej chuti. Jednoduché striekanie stop s deodorantom stačí na to. Avšak vďaka vrodenej starostlivosti mravcov veľmi rýchlo obnoviť pôvodnú cestu.

Takže každá stopa mravcov je druh cesty s veľkým počtom smerových ukazovateľov, ktoré sú zrozumiteľné pre každého pracujúceho.

Fyzické objekty ako spoľahlivé orientačné body

Vzpomíname si na umiestnenie rôznych objektov a prvkov krajiny, ktoré sú pre nás pochopiteľné, typické pre mravce. Vzhľadom na veľkosť samotného hmyzu však tento spôsob orientácie má niektoré vlastnosti.

Mravce si pamätajú objekty svojej stupnice: trávy, jednotlivé kamene, trhliny v zemi. Bolo by príliš nerozvážne očakávať, že budú orientované na budovy a rieky.

  • Mravce aktívne dopĺňa systém pôvodných obrazov územia s navigáciou nad nebeskými telesami. V laboratórnych experimentoch sa zistilo, že ak sa mŕtve mravce s mravencom otočí vzhľadom na Slnko, bez zmeny polohy pamiatok, hmyz je zmätený. Samozrejme, že v prírode sa tieto situácie nestávajú, čo robí takýto systém veľmi spoľahlivý: ak zmeníte krajinu okolo mraveniska (napr. Trávu), hmyz sa stále orientuje na Slnko.
  • Je zaujímavé, že niektorí mravce aktívne trénujú svojich druhov, aby našli cestu domov a miesto s jedlom. Navyše toto školenie nezdá nasledovať jeden jednoduchý pohonom (člen mravenisko, ktorá sa špecializuje na obstaranie potravy) za druhé: v prípade, že "študentská" za "Učiteľ," jeho majstrovské čaká a pomáha nájsť optimálnu cestu.

Orientácia na slnku

Schopnosť mravcov navigovať na slnku je veľmi zložitá a stále sa aktívne študuje.

Po prvé, mravce môžu brať do úvahy smer Slnka, dokonca aj s krátkymi a malými pohybmi.

Po druhé, tento hmyz vie vedieť, ako urobiť korekciu pre posun svietidla v priebehu času. Dokonca aj keď mrave unikne z mraveniska ráno a vráti sa až do poludnia, vezme do úvahy, že počas tejto doby slnko stúplo nad obzor.

Po tretie, v očiach mravcov sú špeciálne bunky, ktoré berú do úvahy smer slnečného žiarenia. Takže nemusia robiť žiadne výpočty: ich samotný mozog dostane informácie z cieľových buniek a robí potrebnú korekciu.

Landmark - Zemské magnetické pole

Nie je ešte definitívne známe, či všetky mravce používajú orientáciu magnetického poľa Zeme, alebo len mravce na rezanie listov, ktoré sa na tento účel špecificky skúmajú. Ale ako výsledok experimentu sa zistilo, že keď sa vôňa zlomila a pri absencii slnečného žiarenia sa mohlo zmeniť správanie mravcov, čo by vneslo nejaké zasahovanie do magnetického poľa v oblasti pohybu hmyzu.

Je pravdepodobné, že niektorý z mravcových orgánov pracuje v režime kompasu a zachytáva smer smerom na sever, ktorý v kombinácii s inými systémami orientačného systému pomáha hmyzu nájsť smer pohybu, ktorý potrebujú. S jeho pomocou sa mravce nachádzajú domov aj za súmraku, keď sa Slnko už skrýva za horizontom.

Mravce nájdu dom … počítajú kroky!

A tento objav v oblasti mravčieho správania bol najväčším prekvapením pre etológov: veľa druhov mravcov hľadajúcich potravu považuje počet krokov vykonaných v určitom smere.Dnes sa vedci dokonca domnievajú, že mravce počítajú kroky medzi každým krokom.

Táto schopnosť bola objavená výskumnou skupinou, ktorá nevykonala najviac etický experiment: niekoľko mravcov z rovnakého mravenca bolo orezaných nohami a niekoľko ďalších - miniatúrne chvosty boli prilepené k nohám. Skupina "mládnikov s krátkymi nohami" skončila na zádi a nedosiahla ich. Skupina "mravcov na chvostoch" úspešne prechádzala miestom s jedlom a začala hľadať ďalšie jedlo, kde neexistuje.

Vo väčšine druhov mravcov sa pri hľadaní cesty domov a vo všeobecnosti pri orientácii v priestore, ak nie všetky vyššie uvedené, kombinujú viaceré z opísaných metód, čo zvyšuje presnosť hľadania požadovanej trasy. Pre mnohých mravcov je to obzvlášť dôležité. Napríklad zástupcovia druhov žijúcich v púšti riskujú jednoducho spáliť na slnku alebo zomrieť pri dehydratácii na povrchu zeme o teplote okolo 50 ° C, ak sa v pravý čas nedostanú do chladnej diery.

Je možné, že mravce v budúcnosti dajú ľuďom niekoľko prekvapení v oblasti orientácie vo vesmíre.

Zaujímavé video: príklad toho, ako mravce sťahujú bohatú korisť domov